Fleringe Blå lagunen

Blå lagunen kalkbrott Foto: Caroline Bernander
Det klarblå vattnet har gett kalkbrottet namnet Blå lagunen. Kalkbrottet där människor har huggit sten i hundratals år är idag en mycket populär badplats.
Gotlands berggrund består framförallt av kalksten. Ända sedan medeltiden har man kunnat hugga stenen och tillverkat bruk av den. På Gotland är kyrkorna exempel på hur kalkstenen använts till praktfulla byggen.
Efter det trettioåriga kriget blev gotländsk sten en eftertraktad vara för befästningsbyggen runt Östersjön. Kalkstensindustrin växte och kalkugnar byggdes runt om på ön, särskilt på den nordöstra delen. På norra Gotland finns flera platser som vittnar om den förmögenhet kalkpatronerna gjorde av kalkstenen och den brukskultur, ja, ibland hela samhällen, som växte fram.
Bra att veta för dig som besökare
- Kalkbrottet ligger inom naturreservat Bästeträsk. Mer information om naturreservatet och dess föreskrifter.
Kontakt
Serviceinformation
-
Bad/badplats
-
Parkering
Information
Socken: Fleringe
Karaktär: Kalkstensindustri
Markägare: Naturvårdsverket
Skyddsform: Naturreservat
Besöksplatser i närheten
Tack för din medverkan
Berätta hur vi kan göra den här sidan bättre. Dina synpunkter är värdefulla för oss och din medverkan hjälper oss att förbättra webbplatsen.
Tyvärr kan vi inte svara på dina synpunkter här. Om du har en fråga som du vill ha svar på kan du gå via kontaktinformation.