Aktuella varningsmeddelanden i Hallands länJust nu är det flera vädervarningar i länet. Läs mer om dem på SMHI:s webbplats.

Rådgivare ekologisk produktion

Efterfrågan på ekologiskt är stor och det finns utrymme för fler producenter. Du vet väl att du kan få kostnadsfri rådgivning som hjälper dig med övergången.

Rådgivarna hjälper dig med

  • växtodlingsfrågor
  • frågor kring djurhållningen
  • byggrådgivning
  • ekonomiska kalkyler.

Rådgivningen är avgiftsfri och riktar sig till dig som funderar på att börja med ekologiskt eller har startat under de senaste åren. Landsbygdsprogrammet står för kostnaden.

Rådgivare inom växtodling och trädgård

Ingrid Holmberg

Ingrid Holmberg, Växa Sverige

010-471 03 53

ingrid.holmberg@vxa.se

växtodling, trädgård

Anna Svensson Aurell

Anna Aurell Svensson, Växa Sverige

010-471 03 07

anna.aurell@vxa.se

växtodling

Anna-Carin Almqvist

Anna-Carin Almqvist Hushållningssällskapet Halland

070-35 48 133

anna-carin.almqvist@hushallningssallskapet.se

Växtodling, trädgård

Porträtt på Kirsten Jensen

Kirsten Jensen, Länsstyrelsen, Skara

070-571 53 51

kirsten.jensen@lansstyrelsen.se

frukt och bär

Camilla Oskarsson

Camilla Oskarsson, Växa Sverige

010-471 03 06

camilla.oskarsson@vxa.se

växtodling, trädgård

Rådgivare inom husdjursfrågor

jannica Kraft

Jannica Krafft, Växa Sverige

010-471 03 08

jannica.krafft@vxa.se

nötkött

Ann-Theres Persson

Ann-Theres Persson, Växa Sverige

010-471 03 11

ann-theres.persson@vxa.se

mjölk och nötkött

Rådgivare inom byggfrågor

Rebecka Asplund

Rebecka Asplund, Växa Sverige

010-471 03 34

rebecka.asplund@vxa.se

byggnader, stallmiljö

Rådgivning inom ekonomi

Susanne Jacobsson Bååth

Susanne Bååth Jacobsson, Växa Sverige

010-471 03 37

susanne.jacobsson@vxa.se

ekonomi

Robin Arvidsson

Robin Arvidsson, Växa Sverige

010-471 03 03

robin.arvidsson@vxa.se

ekonomi

Erik Jemsund

Erik Jemsund, Växa Sverige

010-471 03 03

erik.jemsund@vxa.se

ekonomi

Kontakt