Rådgivare ekologisk produktion

Är du intresserad av ekologisk produktion finns det kostnadsfri rådgivning att få.

Svenska staten liksom EU vill att den ekologiska produktionen ska öka eftersom det är en viktig åtgärd och indikator för flera av de svenska och globala miljömålen. Målet är att 30 procent av den svenska åkerarealen ska vara ekologisk till år 2030. Inom EU är motsvarande mål 25 procent. Det är anledningen till att de finansierar rådgivning och annan kompetensutveckling inom ekologisk produktion.

Rådgivningen är avgiftsfri och riktar sig till dig som funderar på att börja med ekologiskt eller har startat under de senaste åren. Landsbygdsprogrammet står för kostnaden.

Här finner du kontaktuppgifter till rådgivare i Halland som kan ekologisk produktion.

De hjälper både dig som funderar på att starta eller lägga om din produktion till ekologiskt eller dig som redan har en ekologisk produktion.

Rådgivningen är antingen upplagd i enligt färdiga rådgivningsmoduler, eller kan ske som kortare rådgivning vid uppkomna problem eller frågeställningar i befintlig produktion.

Rådgivningsmoduler

  • Omläggningsplan växtodling
  • Uppföljning växtodling vid övergång till eko
  • Omläggningsplan djurhållning
  • Uppföljning vid övergång till ekologisk djurhållning
  • Omläggningsplan vid odling av grönsaker, bär och frukt
  • Byggnadsrådgivning vid omläggning
  • Ekonomiskt utfall vid en omläggning och analys av förutsättningar att klara densamma.

Det finns inga krav på att du måste börja med ekologisk produktion efter en rådgivning. Det räcker att du vill veta vad som krävs och vad det skulle innebära ekonomiskt om din produktion skulle läggas om till ekologiskt.

Rådgivare inom växtodling och trädgård

Ingrid Holmberg

Ingrid Holmberg, Växa Sverige

010-471 03 53

ingrid.holmberg@vxa.se

växtodling, trädgård

Anna Svensson Aurell

Anna Aurell Svensson, Växa Sverige

010-471 03 07

anna.aurell@vxa.se

växtodling

Anna-Carin Almqvist

Anna-Carin Almqvist Hushållningssällskapet Halland

070-35 48 133

anna-carin.almqvist@hushallningssallskapet.se

Växtodling, trädgård

Porträtt på Kirsten Jensen

Kirsten Jensen, Länsstyrelsen, Skara

070-571 53 51

kirsten.jensen@lansstyrelsen.se

frukt och bär

Camilla Oskarsson

Camilla Oskarsson, Växa Sverige

010-471 03 06

camilla.oskarsson@vxa.se

växtodling, trädgård

Rådgivare inom husdjursfrågor

jannica Kraft

Jannica Krafft, Växa Sverige

010-471 03 08

jannica.krafft@vxa.se

nötkött

Ann-Theres Persson

Ann-Theres Persson, Växa Sverige

010-471 03 11

ann-theres.persson@vxa.se

mjölk och nötkött

Rådgivare inom byggfrågor

Rebecka Asplund

Rebecka Asplund, Växa Sverige

010-471 03 34

rebecka.asplund@vxa.se

byggnader, stallmiljö

Rådgivning inom ekonomi

Susanne Jacobsson Bååth

Susanne Bååth Jacobsson, Växa Sverige

010-471 03 37

susanne.jacobsson@vxa.se

ekonomi

Robin Arvidsson

Robin Arvidsson, Växa Sverige

010-471 03 03

robin.arvidsson@vxa.se

ekonomi

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Anders Thornberg

Besöksadress

Slottsgatan 2, Halmstad

Postadress

301 86 Halmstad

Organisationsnummer

202100-2353

Följ oss