Skyfallsliknande regn i Hallands länLäs mer på SMHI:s webbplats om aktuell vädervarning.

Rådgivare Greppa näringen

Har du ett lantbruksföretag med mer än 50 hektar åkermark eller 15 djurenheter, alternativt en hästverksamhet med minst 10 hästar? Då kan du få en kostnadsfri enskild rådgivning på gården.

Inom projektet erbjuds kostnadsfri enskild rådgivning inom följande områden

  • basrådgivning
  • växtnäringsbalans
  • kväve- och fosforstrategi
  • bördighet
  • växtskydd
  • våtmark och dränering
  • grovfoderodling
  • precisionsodling
  • klimat
  • energieffektivisering
  • stallmiljö
  • utfodringskontroll
  • betesstrategi
  • växthusodling.

Mer information om de enskilda rådgivningarna finns på greppa.nu Länk till annan webbplats.

Länsstyrelsen i Halland har avtal med Hushållningssällskapet Halland, Lantbruksråd i Väst AB och Växa Sverige, som alla utför några eller flera av rådgivningarna.

Beställ din rådgivning antingen genom att kontakta företagets kontaktperson eller den enskilda rådgivaren.

I Halland finns det närmare 40 rådgivare som genomför Greppa-rådgivningar på uppdrag av Länsstyrelsen.

Rådgivare från Växa

helena lans

Helena Lans Strömblad, samordnare

010-471 03 19

helena.lans@vxa.se

startbesök, växtodling

Margareta Björk

Margareta Björk

010-471 03 29

margareta.bjork@vxa.se

startbesök, klimatråd, växtodling, växtskydd, bördighet

Klara Karlsson

Klara Karlsson

010-471 03 20

klara.karlsson@vxa.se

foderstater nöt och lamm

Johanna Bengtsson

Johanna Sjöberg

010-471 03 43

johanna.sjoberg@vxa.se

startbesök, växtodling, grovfoder mjölkkor, nöt, klimat

Linda Karlsson

Linda Karlsson

010-471 03 27

linda.karlsson@vxa.se

startbesök, växtodling, grovfoder

Katarina Gran

Katarina Gran

010-471 03 24

katarina.gran@vxa.se

foderstater nöt, bete, växtodling, klimat

Ingrid Holmberg

Ingrid Holmberg

010-471 03 53

ingrid.holmberg@vxa.se

startbesök, växtodling

Anna Svensson Aurell

Anna Aurell Svensson

010-471 03 07

anna.aurell@vxa.se

startbesök, växtodling, bördighet, grovfoder

Emma Berndtsson

Emma Berndtsson

010-4710224

emma.berndtsson@vxa.se

växtodling, bygg och startbesök miljövänlig hästhållning

Camilla Oskarsson

Camilla Oskarsson

010-471 03 06

camilla.oskarsson@vxa.se

startbesök, växtodling, klimat

jannica Kraft

Jannica Krafft

010-471 03 08

jannica.krafft@vxa.se

foderstater nöt

Ann-Theres Persson

Ann-Theres Persson

010-471 03 11

ann-theres.persson@vxa.se

foderstater nöt

Rebecka Asplund

Rebecka Asplund

010-471 03 34

rebecka.asplund@vxa.se

byggnader, energi, stallmiljö

Mikaela Samuelsson

Mikaela Samuelsson

010-471 04 09

mikaela.samuelsson@vxa.se

utfodring nötkreatur

Carl Andås

Carl Andås

010-471 03 71

carl.andas@vxa.se

växtnäring, växtodling

Elin Svensson

Elin Svensson

010-471 03 81

elin.svensson@vxa.se

utfodring nötkreatur

Emma Ryding

Emma Ryding

010-471 04 08

emma.ryding@vxa.se

växtnäring, diken, dränering

Therese Ljungberg

Therese Ljungberg

010-471 01 39

Therese.ljungberg@vxa.se

bygg och stallmiljö

Rådgivare från Hushållningssällskapet Halland

Sofie Pålsson

Sofie Pålsson, samordnare

070-025 14 24

sofie.palsson@hushallningssallskapet.se

startbesök, växtodling

Carl Blackert

Carl Blackert, samordnare

073-620 51 40

carl.blackert@hushallningssallskapet.se

startbesök, växtodling, bördighet, växtskydd, precisionsodling

Kalle Ström Töttrup

Kalle Ström Töttrup

073-620 59 74

kalle.strom-tottrup@hushallningssallskapet.se

våtmarksrådgivning

Alexander Liliehöök

Alexander Lilliehöök

070-020 91 48

alexander.lilliehook@hushallningssallskapet.se

startbesök, växtodling

Anna-Carin Almqvist

Anna-Carin Almqvist

070-35 48 133

anna-carin.almqvist@hushallningssallskapet.se

startbesök, växtodling, växtskydd, trädgård

Sofia Hedman
Sara Bergström-Nilsson

Sara Bergström-Nilsson

073-046 93 18

sara.nilsson@hushallningssallskapet.se

växtodling, klimat

Magnus Melin

Magnus Melin

073-620 51 43

magnus.melin@hushallningssallskapet.se

startbesök, växtodling, växtskydd

Björn Klatt
Lea Schneider

Lea Schneider

035-465 05

lea.schneider@hushallningssallskapet.se

våtmarksrådgivning

Karin Nylander

Karin Nylander

073-620 51 42

karin.nylander@hushallningssallskapet.se

växtodling, startbesök, startbesök miljövänlig hästhållning

Lisa Feuerbach Wengel

Lisa Feuerbach Wengel

073-999 18 37

lisa.feuerbach-wengel@hushallningssallskapet.se

våtmarksrådgivning

Rådgivare från Lantbruksråd i Väst AB

Maja-Lena (Malla) Främling

070-207 51 67

info@lantbruksradivast.se

byggnader, stall- och yttre miljö, foderstater, utfodringskontroll, bete

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Anders Thornberg

Besöksadress

Slottsgatan 2

Postadress

301 86 Halmstad

Organisationsnummer

202100-2353

Följ oss