Samverkansgruppen i Valle
I Valleområdet, mellan Skövde och Skara finns en samverkansgrupp som består av representanter från flera olika aktörer i området. Gruppens sammansättning speglar Valleområdets viktigaste mark- och vattenanvändningsperspektiv. Här möts myndigheter, näringsliv, forskning, ideella föreningar, markägare och brukare för att gemensamt arbeta med olika frågor kring bygdeutveckling, där bevarande av biologisk mångfald, ekosystemtjänster och grön infrastruktur är grundpelare. Gruppen etablerades genom ett projekt som hette BIOGOV.

BIOGOV var ett Interreg Europe-projekt mellan 2018–2022. Det var ett samarbetsprojekt mellan deltagare från åtta olika länder i Europa. Dessa länder arbetade med olika typer av naturvårdsfrågor på ett liknande sätt. Varje land samlade olika aktörer i ett område och arbetade för att skapa ett fungerande samarbete kring bevarande av naturvärden. Samtliga länder använde sig av speciella dialogverktyg enligt en metod som kallas flerpartssamarbete.
Biologisk mångfald och turism i Valle
I Sverige bedrevs projektet i Valleområdet mellan Skara och Skövde. Valle är ett fantastiskt område som är välkänt för sitt vackra landskap med höga natur-, kultur- och friluftsvärden. Här finns en rik biologisk mångfald som hör ihop med människans historiska nyttjande av landskapet. Genom ett småskaligt brukande av landskapet har människan bidragit till att skapa områdets höga artrikedom.
Idag är Valles biologiska mångfald en av de viktigaste orsakerna till att området är ett uppskattat besöksmål. Naturvärdena utgör en av grunderna för områdets turistverksamhet. Biologisk mångfald och turism är idag beroende av varandra.
Plattform för samverkan
Projekt BIOGOV samlade representanter för olika intressen i Valleområdet i en grupp som arbetade med hur vi kan jobba tillsammans, så att Valles naturvärden bevaras samtidigt som de kommer bygden till nytta. Tillsammans har gruppen skapat en plattform där aktörer, som annars inte brukar mötas, kan utbyta synpunkter och erfarenheter som kan leda fram till helhetsbaserade åtgärder. En rapport togs fram med riktlinjer för hur man kan samverka på lokal nivå mellan olika aktörer.
Inom projektet arbetade samverkansgruppen bland annat fram reviderade beslut och skötselplaner för fyra naturreservat i Valleområdet, vilket gör de bättre anpassade till att bevara naturvärdena och samtidigt nyttjas effektivare i den lokals bygdeutvecklingen.
Följ samverkansgruppens arbete
Vi har utvecklat en kartberättelse (Storymap) där du bland annat kan läsa om projekt BIOGOV och följa samverkansgruppens arbete. Här samlar vi också allt spännande kunskapsunderlag som vi successivt arbetar fram.
Storymap om Valleområdets värden - vårt gemensamma ansvar Länk till annan webbplats.