Vind i kombination med snöfall på kalfjället i Västerbottens länLäs mer på SMHI:s webbplats om aktuell vädervarning.

Landshövding Helene Hellmark Knutsson

Kvinna ler och ser in i kameran. Hon står utomhus framför ett hus.

Landshövding Helene Hellmark Knutsson.

Helene Hellmark Knutsson är länets landshövding. Hon tillträdde den 1 augusti 2020 och förordnandet från regeringen sträcker sig fram till 31 juli 2026.

Landshövdingens kalender

1 december: Möte med länsstyrelsens insynsråd

1 december: Möte med Arbetsstugor, Västerbotten

1 december: Deltar i Nationalekonomiska föreningens panelsamtal, UmU

2 december: Ledningsgrupp Forum för folkhälsa i Västerbotten

6 december: Möte med Viltförvaltningsdelegationen

7 december: Styrelsemöte med Trästad Sverige

8 december: Landshövdingemöte, Stockholm

13 december: Träff med De 4 K

14 december: Möte med Civo N (Norra Civilområdet)

15 december: Länsdelegationen i jämställdhet

Aktuellt från Helene Hellmark Knutsson

Debatt: Vi måste vara framtiden på spåren!

Om Helene Hellmark Knutsson

Helene Hellmark Knutsson har varit riksdagsledamot för Socialdemokraterna och vice ordförande i näringsutskottet. Mellan åren 2014 och 2019 var Hellmark Knutsson minister för högre utbildning och forskning. Dessförinnan var Hellmark Knutsson bland annat landstingsråd i Stockholms läns landsting och kommunstyrelsens ordförande i Sundbyberg.

  • Riksdagsledamot, vice ordförande i Näringsutskottet februari 2019-juli 2020
  • Statsråd, minister för högre utbildning och forskning 2014-2019
  • Landstingsråd, gruppledare för Socialdemokraterna i Stockholms läns landsting, vice ordförande i landstingsstyrelsen 2011-2014
  • Landstingsråd, vice ordförande i Trafiknämnden och SL, Stockholms läns landsting 2010-2011
  • Kommunstyrelsens ordförande, kommunalråd, gruppledare för Socialdemokraterna i Sundbyberg 2001-2010
  • LO-ombudsman, 1996-2014 (tjänstledig 2001-2010 samt 2010-2014)

Tidigare kommitté- samt regeringsuppdrag:

  • Ordförande för regeringens forskningsberedning 2015-2017
  • Ledamot i Statsministerns Nationella innovationsråd 2015-2019 med ansvar för två samverkansprogram, Life Science samt Uppkopplad industri och nya material
  • Ledamot i kommittén för Sveriges deltagande i Världsutställningen i Dubai 2020 2019-2020

Urval av övriga tidigare styrelseuppdrag:

  • Andre vice ordförande i Svenska Diabetesförbundet 2020-2021
  • Vice ordförande i Diabetesfonden 2020-2021
  • Ordförande Stockholmsidrotten/SISU idrottsutbildarna mars 2019-september 2020
  • Styrelseledamot, Stiftelsen Läxhjälpen april 2019-augusti 2020
  • Suppleant styrelsen, Stiftelsen Teach for Sweden december 2019-september 2020
  • Ordförande och vice ordförande i Mälardalsrådet 2011-2014
  • Ledamot SKLs styrelse 2011-2014
  • Styrelseledamot, Konsumentföreningen i Stockholm maj 2019-september 2020
  • Ledamot OK ekonomisk föreningsstyrelse 2004-2014 varav sekreterare i styrelsen 2010-2014
  • Ledamot ABF Norra Storstockholms styrelse 2002-2010 varav vice ordförande 2007-2010
  • Polisstyrelsen i Stockholms län 2005-2010, varav vice ordförande 2006-2010
  • Storstockholms brandförsvar andre vice ordförande 2008-2010
  • Norrvatten kommunalförbund vice ordförande 2008-2010

  • Ordförande i Föreningen Trästad Sverige
  • Ordförande i Stiftelsen Västerbottens läns Arbetarstugor
  • Ordförande i Strategiska innovationsprogrammet för fossilfria godstransporter TripleF
  • Ordförande i ProcessIT
  • Ledamot i strategiska Innovationsprogrammet SweLife
  • Ledamot i Stiftelsen Prins Gustaf Adolfs och Prinsessan Sibyllas Minnesfond
  • Ledamot i Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien IVA avd XI Forskning och utbildning

Prenumerera via e-post

Vill du prenumerera på denna sida och få uppdateringar via e-post? Välj Prenumerera, fyll i din e-postadress och tryck OK.

Vill du avsluta din prenumeration, välj Avsluta prenumeration, fyll i din e-postadress och tryck OK.

Hantera prenumeration

Kontakt