Bidrag till kulturhistoriska miljöer

Vårdar du en kulturmiljö så att den bevaras för framtiden? Eller arbetar du för att göra en kulturmiljö mer tillgänglig och användbar? Du kan söka bidrag för det hos Länsstyrelsen.

Kulturhistoriskt värdefulla byggnader, miljöer och landskap är gemensamma källor till kunskap och upplevelser. Du kan söka bidrag från oss om du vårdar en kulturmiljö på ett sådant sätt att den bevaras för framtiden eller om du gör den mer tillgänglig och användbar för alla.

Bidrag till förvaltning av värdefulla kulturmiljöer

Ett nationellt mål är att det ska finnas en mångfald av kulturmiljöer, byggnader och anläggningar som bevaras, används och utvecklas. Staten avsätter varje år pengar för kulturmiljövården. Vad pengarna får användas till står i förordningen om bidrag till förvaltning av värdefulla kulturmiljöer.

Du som äger eller förvaltar en kulturhistoriskt värdefull byggnad eller miljö kan söka bidrag från Länsstyrelsen.

Vi kan bevilja bidrag till:

  • vård av kulturhistoriska byggnader och miljöer som redan är skyddade som byggnadsminnen, kulturreservat eller ingår i ett så kallat riksintresse för kulturmiljövården
  • vård av värdefulla kulturmiljöer som ger särskild förståelse av historiska sammanhang eller som har särskild lokal eller regional betydelse
  • projekt som gör att kulturmiljöer blir mer tillgängliga och användbara för alla.

Bidrag för byggnadsvård

Om du ska vårda eller restaurera en kulturhistoriskt värdefull byggnad eller miljö kan det innebära extra kostnader. Du kan söka bidrag om du exempelvis behöver använda ett särskilt material eller en speciell byggnadsmetod för att bevara det kulturhistoriska värdet.

Bidrag för vård av kulturlandskap och fornlämningar

Du kan söka bidrag för vård och skötsel av ett kulturlandskap eller en fornlämning om det innebär extra kostnader för de material eller metoder som krävs för att bevara kulturhistoriska värden. Det kan exempelvis gälla vid en lagning av en milsten eller slåtter av gräs på ett gravfält.

Bidrag för ökad tillgänglighet och kunskap om värdefulla kulturmiljöer

Om du förbättrar tillgängligheten så att det blir lättare för alla att uppleva en värdefull kulturmiljö kan du ansöka om bidrag. Vi kan även ge stöd till projekt som syftar till att sprida kunskap om historiska händelser eller förlopp som en byggnad eller en miljö berättar om.

Exempel på åtgärder som kan få bidrag:

  • tillgänglighetsanpassning av den fysiska miljön
  • ta fram kunskapsunderlag
  • sätta upp informationsskyltar.

Tillgängligt kulturarv, Riksantikvarieämbetet Länk till annan webbplats.

Ansök om bidrag

Sista dag för ansökan

Ansök om bidrag till kulturmiljövård i Uppsala län senast den 31 oktober.

Så här gör du en komplett ansökan

Det är viktigt att din ansökan är komplett för att handläggningen inte ska dra ut på tiden.

En tydlig beskrivning av objektet

Ta med tillhörande ritningar, karta, och liknande. Beskrivningen ska omfatta en redogörelse av objektets ursprungliga funktion och byggnadstyp samt hur byggnaden nyttjas idag. Ange vilka material som objektet är uppfört med och beskriv konstruktionen.

  • Beskriv objektets skador och vårdbehov genom att ange såväl var på byggnaden skadorna finns som omfattningen av dessa. Redogör även för vad som är den troliga orsaken till skadan.
  • För miljöer som inte är allmänt kända behöver vi få en beskrivning av vad du som bidragssökande känner till om objektets tillkomsthistoria och vilka betydande ändringar som gjorts. Om byggnaden är flyttad ska du ange detta.

Bifoga även fotografier:

  • Nytagna foton på objektet från samtliga väderstreck samt eventuella närbilder på skador.
  • Fotografier på omgivningen och eventuell gårdsbild som objektet ingår i.

En arbets- eller projektbeskrivning

Det ska framgå vilka informations- och eller tillgänglighetsinsatser som planeras, hur arbetet ska genomföras och med vilka material och metoder. Som beställare är det lämpligt att du börjar med att ta fram detta underlag i samarbete med en antikvarie innan du begär in offerter eller kostnadsberäkningar.

  • Lämpliga material och metoder: Åtgärder finansierade med bidragsmedel ska så långt det är möjligt utföras med material och metoder som är lämpliga med hänsyn till bidragsobjektets kulturhistoriska värden. Med lämpliga avses beprövade material och metoder som fungerar väl tillsammans med aktuell byggnadsdel. Om det inte är möjligt att utföra arbetet på det sättet ska det vara väl motiverat i arbetsbeskrivningen.

Minst två offerter i konkurrens

Du behöver minst två specificerade kostnadsberäkningar för hela projektet. Offerterna eller kostnadsberäkningen ska bygga på åtgärder redovisade i arbetsbeskrivningen.

  • Entreprenören som utför arbete finansierat med bidragsmedel ska ha dokumenterad och vitsordad erfarenhet av att arbeta med kulturhistoriskt värdefull bebyggelse. Om möjligt ska referensobjekt anges i bidragsansökan.

Offert för antikvarisk medverkan

Det är vanligt att beslut om bidrag villkoras med att projektet ska följas av en medverkande antikvarie. Du kan söka bidrag för detta. Läs mer om antikvarisk medverkan längre ned på denna sida.

Fullmakt

Om du som söker inte äger fastigheten behöver du en fullmakt från lagfaren fastighetsägare.

Komplettering

Om du inte fick med alla uppgifter i sin ansökan, kan du komplettera den i efterhand även efter sista ansökningsdag.

E-tjänst Lämna komplettering eller yttrande i ärende

Berör bidragsansökan ett byggnadsminne kan du också behöva ansöka om tillstånd hos Länsstyrelsen för att ändra byggnadsminnet. Bifoga uppgift om diarienummer och datum på ditt tillstånd om du redan fått det, eller bifoga ansökan om tillstånd till din bidragsansökan.

Byggnadsminnen

Så här bedömer vi din ansökan

En ansökan prövas antingen av Länsstyrelsen eller av Riksantikvarieämbetet. Vid prövningen bedömer vi också fastighetsägarens egen insats och möjlighet att långsiktigt förvalta de kulturhistoriska värdena.

Anlita en antikvarisk expert

När vi beviljar bidrag för förvaltning av värdefulla kulturmiljöer sker det ofta med villkoret att åtgärderna ska genomföras under antikvarisk medverkan. En antikvarisk expert ska då följa arbetet, och se till att det utförs på ett sätt som bevarar det kulturhistoriska värdet. Experten som du anlitar ska uppfylla våra krav på kompetens, erfarenhet och lämplighet.

Expertens uppgifter är att

  • följa arbetet och lämna anvisningar
  • dokumentera arbetet
  • efter avslutat arbete sammanställa en rapport om åtgärderna.

Val av antikvarisk expert och godkännande

Det är du som söker tillstånd eller bidrag som ska utse vilken antikvarisk expert du vill ska följa arbetet. Länsstyrelsen ska godkänna ditt val av antikvarisk expert innan ni får påbörja arbetet. Du som byggherre ska se till att den antikvariska experten får tillgång till länsstyrelsens beslut med eventuella arbetshandlingar.

Vem kan anlitas som antikvarisk expert?

Grundläggande krav är att experten har lämplig utbildning och praktisk erfarenhet. En antikvarisk expert ska självständigt kunna tolka, analysera och värdera samt redogöra för hur kulturhistoriska värden påverkas vid ändringar av byggnadsverk, kyrkogård eller parkanläggning. Relevant utbildning för en antikvarisk expert är till exempel byggnadsantikvarisk högskoleutbildning eller arkitekt- eller ingenjörsutbildning som byggts på med kunskaper om restaurering eller motsvarande erfarenhet. I vissa fall fordras trädgårdshistorisk kompetens, konservatorsutbildning eller annan specialistkompetens. Om det uppstår oklarheter om vilken kompetens som krävs vid antikvarisk medverkan, kontakta länsstyrelsen.

Riksantikvarieämbetets vägledning om antikvarisk medverkan Länk till annan webbplats.

Första byggmöte och slutintyg

Minst en vecka innan arbetet påbörjas ska den antikvariska experten kallas till byggmöte. Experten ska medverka vid samtliga byggmöten. Vid byggmöten ska avstämning av det löpande arbetet ske mot villkoren i beslutet. Byggmötesprotokoll ska kontinuerligt sändas in till länsstyrelsen. När arbetet är genomfört ska den antikvariska experten fylla i bifogat intyg att åtgärderna följer beslutet. Länsstyrelsen slutbesiktigar sedan åtgärderna genom besök på plats eller via det insända materialet från den antikvariska experten.

Skriva en rapport

Antikvarisk expert ska senast två månader efter slutfört arbete upprätta en rapport med beskrivning och fotografier före, under och efter genomförandet, och skicka till länsstyrelsen.

Kostnader betalas av sökanden

Kostnaden för antikvarisk medverkan ska betalas av den sökande. I bidragsärenden kan länsstyrelsen ofta lämna bidrag för hela eller delar av kostnaden för den antikvariska experten.

Utbetalning av bidraget

För att få pengarna utbetalade behöver

  1. Länsstyrelsen ha godkänt din ansökan om bidrag
  2. du ha genomfört de aktuella åtgärderna.

När detta är gjort kan du ansöka om utbetalning (skicka en rekvisition).

Ansök om utbetalning

Kontakt

Frågor om bidrag för byggnadsvård hanteras av byggnadsantikvarierna på kulturmiljöenheten

Telefon (växel) 010-22 33 000

Frågor om bidrag för fornvård och landskapsvård hanteras av fornvårdshandläggare på kulturmiljöenheten

Telefon (växel) 010-22 33 000

Dela sidan:

Landshövding

Stefan Attefall

Besöksadress

Bäverns gränd 17

Postadress

751 86 Uppsala

Organisationsnummer

202100-2254

Följ oss