Risk för vattenbrist - Grundvatten och vattendrag i Kalmar länLäs mer på SMHI:s webbplats om aktuellt meddelande.

Utföra arkeologiska uppdrag

Vill du utföra arkeologiska uppdrag? Här hittar du aktuella upphandlingar och information om hur ditt företag kan lämna anbud.

Länsstyrelsen fördelar arkeologiska uppdrag till företag som anmält sitt intresse. Om ditt företag vill utföra arkeologiska uppdrag i länet ska ni först anmäla ert intresse till oss.

Gör en intresseanmälan

grävmaskin gräver utanför Kalmar slott

Arkeologi på Kalmar slott. Foto: Daniel Tedenlind

Fördelning av uppdrag

Vid varje enskilt arkeologiskt uppdrag tar Länsstyrelsen ställning till vilket av de anmälda företagen som kan genomföra en undersökning med vetenskapligt god kvalitet och till en rimlig kostnad. Vi fördelar uppdragen antingen genom direktval eller ett anbudsförfarande.

När använder Länsstyrelsen direktval?

Om den förväntade kostnaden för en undersökning är under fem prisbasbelopp gör Länsstyrelsen ett så kallat direktval. Vi väljer då vilket företag som ska utföra uppdraget. Vårt val styrs av förutsättningarna för det enskilda uppdraget.

När startar Länsstyrelsen ett anbudsförfarande?

Ett anbudsförfarande innebär att Länsstyrelsen bjuder in alla utförare att lämna anbud på en undersökning. Vårt urval sker sedan med hjälp av de kriterier som finns i varje förfrågningsunderlag. Vi inleder ett anbudsförfarande om:

  • kostnaden för undersökningen antas överstiga 20 prisbasbelopp
  • kostnaden överstiger 5 prisbasbelopp och exploatören har begärt ett anbudsförfarande.

Aktuella upphandlingar genom anbud

Här offentliggör vi alla större arkeologiska uppdrag som Länsstyrelsen upphandlar genom anbud. Alla undersökare är välkomna att lämna in sina anbud inom anbudsperioden.

Just nu har vi en upphandling ute som rör en arkeologisk undersökning av gravröse L1957:6852 beläget på Simpevarp 1:9 i Oskarshamns kommun. Välkommen att inkomma med anbud senast den 10 mars 2025.

Förfrågningsunderlag Pdf, 173.5 kB.

Mall för kravspecifikation med kostnadsberäkning Word, 24.2 kB.

Förtydligande gällande praktiska förutsättningar sida 6–7 i förfrågningsunderlaget:

- Krav på personbevis har utgått

Gällande samtycke till registerkontroll samt intyg om genomförd säkerhetsprövning bifogas följande dokument för info:

  1. Samtycke till registerkontroll – Bakgrundskontroll gäller för detta uppdraget.
  2. Intyg om genomförd säkerhetsprövning.

Utrymme för omklädning/lunch samt övriga lokaler står SKB för.

Det tar cirka två veckor från att alla dokument kommit in till Tillträdesfunktionen tills att man kan bli godkänd att få tillträde till området.

Samtycke till registerkontroll Pdf, 512 kB.

Intyg om genomförd säkerhetsprövning

Kontakt

Kulturmiljöenheten

Länsstyrelsen Kalmar län

Telefon till växeln: 010-223 80 00

Dela sidan:

Landshövding

Allan Widman

Besöksadress

Regeringsgatan 1

Postadress

391 86 Kalmar

Organisationsnummer

202100-2304

Följ oss