Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Skyddsjakt på lodjur i Ljungby och Älmhults kommun

Den 15 augusti fattade Länsstyrelsen beslut om att bevilja skyddsjakt på ett lodjur.
Bakgrunden till beslutet är att flera får har dödats av lodjur vid minst tre tillfällen under en månads tid i ett mindre område. Området sträcker sig över Ljungby och Älmhults kommun.
Det tidigare skyddsjaktbeslutet, som berörde samma område, löper ut den 15 augusti. Det nya beslutet har utökats med fler fastigheter och gäller fram till sista september.
Länsstyrelsen gör alltid en samlad bedömning i varje enskilt fall innan beslut om skyddsjakt fattas.
När länsstyrelsen fattar ett skyddsjaktbeslut tas många saker i beaktning. Bland annat
- hur omfattande skadorna är
- under vilken tidsperiod de inträffat
- om förebyggande åtgärder har vidtagits
- hur stor risken är för ytterligare angrepp
- utvecklingen för lodjursstammen både nationellt och regionalt.
På grund av den höga risken för upprepade angrepp och skador, att inga andra lämpliga förebyggande åtgärder är att tillgå samt att gynnsam bevarandestatus för lodjur inte äventyras så anser Länsstyrelsen det motiverat att bevilja skyddsjakt.
Beslutet om skyddsjakt gäller endast ett (1) lodjur och är giltigt från den 15 augusti till och med den 30 september.