Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Får angripet av varg norr om Ryssby, Ljungby kommun

Foto: Mostphotos/Fredric Sommer
Länsstyrelsen har under tisdagseftermiddagen besiktigat ett rovdjursangrepp norr om Ryssby i Ljungby kommun. Besiktningsmannen bedömer att angreppet är utfört av varg och konstaterar att ett får har dödats.
Tidigare idag gjordes en besiktning efter rovdjursangrepp under gårdagen, i Älmhults kommun.
– Angreppen behöver inte vara kopplade till samma varg men vi undersöker saken. Under denna period är det troligt att ungvargar från olika revir rör sig runt om i Kronoberg, säger vilt- och rovdjurssamordnare Magnus Lundmark.
Djurägare i området bör se över sina stängsel. Under de närmsta dagarna är det lämpligt att öka tillsyn eller stalla in djuren på natten.
Länsstyrelsen kan ge bidrag för att anlägga rovdjursavvisande stängsel. Tamdjursägare kan även anmäla sig till en tjänst som heter rovdjurs-sms för att kunna öka tillsynen för att skydda sina djur när ett rovdjursangrepp dokumenterats.
För att ansluta dig till sms-tjänsten, skicka e-post till jaktochvilt.kronoberg@lansstyrelsen.se