Aktuella vädervarningar i Jämtlands länJust nu är det flera vädervarningar i länet. Läs mer om dem på SMHI:s webbplats.

Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Klicka på respektive kommun nedan för att se vilka som är utsedda.

Vigselförrättare i Bergs kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Maud Peeker, Klövsjö,

070-608 68 58, maud.peeker@gmail.com

Tills vidare

Annica Persson, Hackås,

070-821 60 64, annica.frissan@telia.com

31 maj 2024

Gunhild Åkerblom, Svenstavik,

0687-162 05, gunhild.akerblom@berg.se

31 december 2026

Rickard Svedjesten, Oviken,

070-519 10 85, rickard.svedjesten@bydalen.com

31 december 2026

Jon Olofsson, Klövsjö,

070-332 14 33, jon.olofsson@klovsjo.com

31 december 2026

Moa Andersson, Åsarna,

070-251 82 76, moa@bergsbegravningar.se

30 november 2025

Eisten Svensson, Hackås,
076-836 19 73, eisten@hotmail.se

31 december 2026

Vigselförrättare i Bräcke kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Inger Andersson, Bräcke,

073-027 96 90, aingerap2407@gmail.com

Tills vidare

Sven Åke Draxten, Kälarne,

070-375 22 30, sven.ake.draxten@gmail.com

30 november 2024

Richard Nilsson, Gällö, 070-253 36 55, richard.nilsson@bracke.se

31 december 2026

Vigselförrättare i Härjedalens kommun
Namn och adressGäller till och med

Klas Hallman, Sveg,
070-585 06 97, klas.hallman94@gmail.com

Tills vidare

Kerstin Ederlöf-Olofsson, Sveg,

070-585 06 39, ederlofolofsson@hotmail.com

Tills vidare

Kia Stugholm, Vemdalen,
070-512 79 28, kia.stugholm@gmail.com

31 oktober 2024

Barbro Nässelqvist, Hede,

070-369 10 86, nasselqvistbarbro@gmail.com

31 oktober 2026

Gabriella Persson Turdell, Ytterhogdal,

070-343 30 62, huskolen@gmail.com

31 januari 2025

Jürgen Snell, Bruksvallarna,

076-112 71 12, jurgen.snell@gmail.com

31 december 2026

Elving Forsström, Sveg,

070-980 30 80, elving.forsstrom@gmail.com

31 december 2026

Helén Eklind, Hede,
070-609 69 94, heleneklind85@gmail.com

31 december 2027

Vigselförrättare i Krokoms kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Maidie Wiklund, Krokom,

076-811 18 71, maidie@berlen.se

Tills vidare

Maria Söderberg, Krokom,

070-216 86 67, maria.soderberg@centerpartiet.se

Tills vidare

Margareta Winberg, Östersund,

070-510 07 47, graftan@hotmail.com

Tills vidare

Rolf Lilja, Alsen,

070-212 20 41, rolfakelilja47@gmail.com

Tills vidare

Göte W Swén, Mora,

070-584 24 40, gote.w@swen.se

Tills vidare

Putte Eby, Nälden,

070-698 45 60, putte.eby@ostersund.se

Tills vidare

Gunnar Hellström, Aspås,

070-685 02 51, egunnarhellstrom@gmail.com

30 september 2025

Maria Jakobsson, Offerdal,

073-181 65 60, mariajacobsson03@hotmail.com,

maria.jacobsson@krokom.se

30 november 2025

Anton Thorngren, Krokom,

070-010 40 24, anton.thorngren@gmail.com

31 mars 2026

Björn Hammarberg, Krokom,

070-603 96 23

30 april 2026

Jannike Hillding, Nälden,

070-327 59 99, jannike.hillding@gmail.com

31 december 2026

Olov Amelin, Frösön,
070-916 44 92, olov.amelin@jamtli.com

31 december 2027

Camilla Karlsson, Offerdal,
070-557 58 09, info@camillascompetens.se

31 december 2027

Vigselförrättare i Ragunda kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Jonas Andersson, Hammarstrand,
0696-68 20 00, jonas.andersson@politiker.ragunda.se

31 juli 2024

Anton Hammar, Stugun, 073-047 16 42, anton.hammar@politiker.ragunda.se

31 december 2026

Vigselförrättare i Strömsunds kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Bill Petersson, Gäddede,

073-059 39 41, bill.petersson@outlook.com

Tills vidare

Lennart Oscarsson, Hammerdal,

070-516 64 11, lennart.oskarsson@telia.com

Tills vidare

Karin Stierna, Strömsund,

070-300 89 36, karin.stierna@stromsund.se

Tills vidare

Karola Helgesson, Strömsund,

070-212 45 80, tygaffarn.stromsund@telia.com

31 maj 2024

Maria Halvarsson, Strömsund,

070-688 43 37, info@fokuz.se

31 oktober 2024

Anna Gillgren, Strömsund,

073-041 59 49, anna.gillgren@marimer.se

31 december 2026

Stephen Jerand, Hoting,
stephen.jerand@hotmail.com

31 december 2027

Britt-Inger Roos, Backe,
brittinger.roos@gmail.com

31 december 2027

Vigselförrättare i Åre kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Eva Hellstrand, Undersåker, eva.hellstrand@centerpartiet.se

Tills vidare

Ann-Marie Johansson, Järpen,

070-311 45 30, ann-marie.johansson@are.se

Tills vidare

Lisa Lindblom, Järpen,

lisa_lindblom@hotmail.com

31 januari 2026

Håkan Hising, Undersåker,

070-315 63 46, hakan@iglooare.com

31 mars 2025

Peter Jansson, Åre,

072-723 25 05, peter.jansson@are.se

30 september 2025

Louise Mackegård Evensen, Åre,

0730-35 50 43, louise@mackegard.se

31 december 2026

Alexandra Lundgren, Undersåker,

alexandra_lundgren@hotmail.com

30 september 2025

Petter Askergren, Åre/ Stockholm, alice@petter.nu

31 december 2027

Katrin Wissing, Duved, katrin.wissing@mp.se

31 december 2027

Maria Granberg, Duved, mariagrandberg@live.com

31 december 2027

Charlotte Lärkestam, Mörsil, larkestam@gmail.com,

31 december 2027

Vigselförrättare i Östersunds kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Tord Andnor, Vällingby,

070-683 26 70, tord@andnor.com

Tills vidare

Lena Hallin, Oviken,

070-584 79 71, lena.hallin@gmail.com

Tills vidare

Thomas Andersson, Fåker,

070-609 00 78, Thomas.andersson45@gmail.com

Tills vidare

Johan Palm, Lägdevägen 3 D, 831 42 Östersund

Tills vidare

Robert Uitto, Frösön,

070-962 73 64, robert.uitto@regionjh.se

Tills vidare

Katarina Nyberg Finn, Frösön,

072-202 53 63, katarina@nybergfinn.se

Tills vidare

Carina Zetterström, Frösön,

070-674 14 04, carina.zetterstrom@storsjon.se

Tills vidare

Lars Olof Larsson, Östersund,

070-522 64 23, larsolof.12@gmail.com

Tills vidare

Karin Thomasson, Frösön,

070-699 99 28, karin.thomasson@ostersund.se

Tills vidare

Elin Hoffner, Östersund,

070-313 16 63, elin.hoffner@gmail.com

Tills vidare

Sofie Jugård Löfgren, Frösön,

070-226 81 00

Tills vidare

Kurt Johansson, Östersund,

070-580 12 33, kurt@johansson.to

Tills vidare

Pär Stenlund, Östersund,
076-844 66 60, pdsjamtland@gmail.com

31 mars 2026

Jamal Mamo, Östersund,

076-412 36 52, jamal.mamo89@gmail.com

31 oktober 2025

Ewa Jonsson, Frösön,

ewa1.jonsson@gmail.com

31 januari 2026

Christine Hägglund, Östersund,

kickihagglund@yahoo.com

31 december 2027

Susanne Norman, Östersund,

070-689 30 09,

susanne.norman@swedavia.se, susanne66n@gmail.com

31 jdecember 2026

Bosse Svensson, Brunflo,

076-816 48 48, bossecsvensson@gmail.com

31 december 2026

Anders Stävhag, Östersund,

073-823 38 87, anders.stavhag@bonumkompetens.se

31 december 2026

Joel Nordkvist, Östersund,

073-840 10 61, joel.nordkvist@ostersund.se

31 oktober 2025

Anders Cederberg, Östersund,
anders.cederberg@partneradvokat.se

30 september 2024

Gustav Mårtensson, Ås,

070-333 79 94, gustav.e.martensson@telia.com

31 december 2026

Marianne Larm-Svensson, Brunflo,

070-323 71 37, mariannelarmsvensson@gmail.com

31 december 2026

Stefan Fax, Östersund,

076-836 99 52, faxstefan@gmail.com

31 december 2026

Kalle Olsson, Östersund,

kalle.olsson@riksdagen.se

31 december 2026

Kia Carlsson, Frösön,

kia.froson@gmail.com

30 september 2025

Anders Sundin, Östersund,

anders.sundin@ostersund.se

31 mars 2026

Niklas Daoson, Östersund
niklas.daoson@ostersund.se

31 december 2028

Björn Sandal, Östersund,
070-334 96 17, bjorn.sandal@ostersund.se

31 december 2027

Inget behov av nya vigselförrättare i Östersunds kommun

Länsstyrelsen har gjort bedömningen att det för närvarande finns tillräckligt många borgerliga vigselförrättare i Östersunds kommun för att tillgodose behovet. Ansökningar kommer i nuläget därför att avslås.

Att bli vigselförrättare

Behovet av vigselförrättare styr alltid hur många som förordnas. Länsstyrelsen är mycket restriktiv med att utse vigselförrättare för enstaka tillfällen. Det krävs särskilda skäl för att göra detta.

Länsstyrelsen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare. Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige. Den som är vigselförrättare måste kunna utföra vigslar under hela förordnandet.

Förordnandet kan vara tidsbegränsat. Den som har ett förordnande som vigselförrättare har ansvar för att säkerställa att förordnandet är giltigt när den viger par. Länsstyrelsen skickar inga påminnelser om eventuell förnyelse.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av Länsstyrelsen med 110 kronor för en vigsel och sedan ytterligare 30 kronor per vigsel för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon reseersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Ansökan om förordnande

Det finns två sätt att ansöka om förordnande till borgerlig vigselförrättare:

  • kommunen kan komma med förslag på vigselförrättare till Länsstyrelsen
  • den enskilde kan ansöka själv

Det finns ingen särskild blankett utan du ansöker via brev eller e-post. Ansökan är avgiftsfri.

Ansökan ska innehålla:

  • ditt namn, personnummer och adress
  • vilka kunskaper och kvalifikationer du har som är relevanta för uppdraget
  • berätta om dig själv samt varför du önskar bli förordnad till borgerlig vigselförrättare

Ansökan görs per e-post till jamtland@lansstyrelsen.se

Du kan även skicka ansökan per post till:

Länsstyrelsen Jämtlands län
831 86 Östersund

Kontakt

Theodor Sundin

Förvaltningshandläggare

Dela sidan:

Landshövding

Marita Ljung

Besöksadress

Residensgränd 7

Postadress

831 86 ÖSTERSUND

Organisationsnummer

202100-2452

Följ oss