Bidrag för tidiga insatser för asylsökande
Ideella föreningar, kommuner och kommunalförbund kan ansöka om bidrag för att anordna tidiga insatser för asylsökande. Länsstyrelsen beslutar sedan om och betalar ut bidragen.
Tidiga insatser för asylsökande (TIA) ska motverka passivisering under asyltiden, underlätta kontakter med den svenska arbetsmarknaden och främja en framtida etablering för de som beviljas uppehållstillstånd.
Länsstyrelsen beslutar om och betalar ut bidrag till organisationer som erbjuder tidiga insatser för asylsökande. Vi arbetar också för att stärka samverkan mellan kommuner, statliga myndigheter, organisationer i det civila samhället och andra relevanta aktörer för att:
- tillgången till insatser ska motsvara behovet i länet
- kvinnor och män ska kunna ta del av insatserna på lika villkor och i samma utsträckning
- information ska finnas tillgänglig om vilka insatser som anordnas i länet.
Prioriteringar 2023
Vi prioriterar insatser inriktade mot samhällsinformation för asylsökande och insatser som främjar hälsa.
Vem kan söka bidrag?
Ideella föreningar, kommuner och kommunalförbund kan ansöka om bidrag för att anordna tidiga insatser för asylsökande.
Vilka ska insatserna rikta sig till?
Insatserna ska rikta sig till eller vara till förmån för vuxna
- asylsökande som bor på Migrationsverkets boenden eller i eget boende
- personer med tillstånd utifrån massflyktsdirektivet
- asylsökande som har beviljats uppehållstillstånd men bor kvar på Migrationsverkets anläggningsboenden i väntan på kommunanvisning.
Vi ger inte bidrag för verksamhet riktade till personer med uppehållstillstånd i eget boende eller verksamhet direkt riktad till personer under 18 år.
Utlysningsperiod 2023
Utlysningen pågår mellan den 7 mars - 24 mars. Det finns 390 401 kr att fördela i årets utlysning för Gotlands län.
Ansökan ska göras i e-tjänsten för tidiga insatser för asylsökande. Inför användning av e-tjänsten finns stöddokument att ta del av som underlättar ansökan. Det går att spara information upp till 14 dagar genom inloggning via Bank-id i e-tjänsten.
Stöddokument frågor ansökan ideell organisation Pdf, 239.4 kB.
Stöddokument frågor ansökan kommun Pdf, 253.8 kB.
Stöddokument jämställdhet Word, 44.8 kB.
Ansök om bidrag för tidiga insatser för asylsökande
Skicka in din ansökan via e-tjänsten när en utlysningsperiod är igång. Ansökningar som kommer in utanför utlysningsperioden eller efter sista ansökningsdag kan komma att avvisas.
Lämna in redovisning med delrapport och slutrapport
Insatserna ska redovisas i del- och slutrapporter. Delrapporten ska lämnas in vid den tidpunkt som står i beslutet om bidrag. Slutrapporten ska lämnas in senast två månader efter avslutad insats.