Aktuella vädervarningar i Dalarnas länJust nu är det flera vädervarningar i länet. Läs mer om dem på SMHI:s webbplats.

Publiceringsdatum:

Senast uppdaterad:

Klimatklivet möjliggör snabbladdning hos St1 i Borlänge

Två personer står vid en elbil som laddas

Fannie Jansson och Patrik Tilert vid den laddande elbilen hos St1. Foto: Annika Varghans

St1 har byggt snabbladdare med den nyaste tekniken vid en drivmedelsstation söder om Borlänge med 70 procent stöd från Klimatklivet. Laddastationen blev klar i slutet av 2024 och de tror att turisttrafiken ska hitta hit vartefter elbilarna blir fler. De är mycket nöjda med både stödet och installationen.

St1, som nu omprofilerar och samlar alla Shellstationer under St1-varumärket, sökte Klimatklivet 2022 och beviljades nära 2,7 miljoner kronor för att bygga en snabbladdningsstation med sex laddpunkter. Stationen är tillgänglighetsanpassad, användarvänlig och med den nyaste tekniken på marknaden idag. Det finns en display på varje laddare där man bland annat kan välja olika språk och scanna en QR-kod för att följa laddningen när man till exempel går och fikar eller äter. I dagsläget är det endast kortbetalning som gäller och till ett fast pris. Men lite längre fram kommer det även att gå att betala via en app och med en dynamisk prissättning. St1 satsar på snabbladdare i hela Sverige och har beviljats stöd från Klimatklivet för totalt 26 liknande projekt.

Vi har lång erfarenhet av drivmedelsstationer och har stort fokus på kundens tillgänglighet, säkerhet och bekvämlighet. Det ska vara upplyst och plogat, enkelt att betala, driftssäkert och finnas god service i närheten. Om en laddare går sönder har vi som policy att den ska vara i drift igen inom 24 timmar, säger Patrik Tilert, affärschef på e-mobility St1.

Laddare för personbilar och mindre transportfordon

Laddpunkterna har effekten 400 kW och det tar i genomsnitt en halvtimme att ladda, lite kortare sommartid och längre i vinterkyla. De flesta laddar inte mer än upp till 80 procent, då de sista procenten upp till 100 procent tar betydligt längre tid. Laddtiden beror också på hur mycket de olika bilmodellernas batterier klarar av att ta emot och hur många som laddar samtidigt. Om sex bilar laddar samtidigt ska varje bil få minst 100 kW. Det är bara så kallade ”lätta fordon” som kan ladda här, det vill säga personbilar och mindre transportbilar. Och det gäller framför allt rena elbilar. Det finns bara vissa nyare typer av laddhybrider som har batterier som tekniskt klarar av att snabbladda ännu.

St1 ser platsen intill riks-70 som strategisk, med bland annat turist- och fjälltrafik, en rondell med handelsplats och en etablerad drivmedelstation. Sedan uppstarten i slutet av hösten har dock färre laddningar skett här än förväntat under jul- och nyårshelgerna samt under sportlovet. Men de tror på framtiden för laddningarna ökar nu månad för månad. Efter en minskning av elbilsförsäljningen 2024 tror de ändå på en ökning framåt då elbilar är framtiden. De hoppas dock på ett nytt elbilsstöd för att stimulera utvecklingen.

För den här åtgärden i Borlänge har kommunikationen med Länsstyrelsen och Naturvårdsverket fungerat väldigt bra. Vi kan rekommendera andra att söka Klimatklivet men vill poängtera att man måste vara beredd på att lägga mycket tid på processen med anbud och rapportering. Klimatklivet har möjliggjort att vi kan hålla ett tempo i elektrifieringen som vi inte kunnat göra utan stödet, säger Fannie Jansson, Funding Specialist hos St1.

En man i orange jacka står vid en bil vid en gul laddstolpe

Sex stycken snabbladdare har byggts. Foto: Annika Varghans

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Helena Höij

Besöksadress

Åsgatan 38

Postadress

791 84 Falun

Organisationsnummer

202100-2429

Följ oss