Risk för vattenbrist - Grundvatten i Jönköpings länLäs mer på SMHI:s webbplats om aktuellt meddelande.

Risk för skogsbrand i Jönköpings länLäs mer på SMHI:s webbplats om aktuellt meddelande.

Höga temperaturer i Jönköpings länLäs mer på SMHI:s webbplats om aktuellt meddelande.

Kunskapsstöd – grundläggande betaltjänster

Här hittar du kunskapsstöd i form av bland annat broschyrer, filmer och länkar. Syftet är att stödja dig som i din yrkesroll, ideellt eller som anhörig stöttar eller utbildar personer som behöver hjälp med att lära sig mer om digitala betaltjänster.

Länsstyrelserna ser i sin bevakning att utvecklingen mot alltmer digitala betalningssätt skapar problem och krångel för en del personer i vardagen. Det krävs allt oftare tillgång till digitala betalsätt så som internetbank, Swish och betalkort för att göra en betalning. Det är en omställning som är svår för de som befinner sig i livssituationer där det är svårt eller omöjligt att använda digitala betaltjänster. Många människor hamnar därför i ett ofrivilligt utanförskap.

Berättelser från verkligheten

Ta del av berättelser från personer som ställs inför svårigheter med betalningar, konton och identifiering. Även om personerna är fiktiva, speglar deras situationer verkliga utmaningar som många människor möter i dagens samhälle.

Broschyr: När betaltjänster är otillgängliga – berättelser från verkligheten 2025 pdf, 1.1 MB.

Se även filmerna om tre av våra personas som berättar om sina utmaningar:

Broschyrer och filmer om de vanligaste betaltjänsterna i telefonen

I broschyrerna och filmerna informerar vi om de vanligaste betaltjänsterna i mobiltelefonen. Materialet visar bland annat hur man laddar ner mobilt BankID och betalar med Swish.

Du som möter personer som behöver stöd och hjälp med digitala betaltjänster kan använda dig av och hänvisa till broschyrerna och filmerna. Även du som vill komma i gång med användningen av digitala betaltjänster i telefonen kan ha nytta av materialet.

Broschyrerna och filmerna är anpassade för användare av både Iphone och Android-telefoner.

Stödmaterial på andra språk

På Länsstyrelsen Dalarnas läns webbsida om grundläggande betaltjänster finns översättningar av manualer för att komma igång med digital betalning med iphone eller android samt broschyrer om betaltjänster. Manualerna och broschyrerna är bland annat översatta till arabiska, tigrinja, somaliska och engelska.

Kom igång med digitala betalningar, manualer på flera språk, Länsstyrelsen i Dalarnas län Länk till annan webbplats.

Digitala lunchseminarier om betaltjänster och säkerhet

Länsstyrelserna i Värmland, Örebro och Östergötland har spelat in digitala föreläsningar om betaltjänster och säkerhet. Seminarierna vänder sig till dig som utbildar eller stöttar andra i den digitala vardagen i din yrkesroll, ideellt eller som anhörig.

Inspelade seminarium om betaltjänster och säkerhet, Länsstyrelsen i Örebro län Länk till annan webbplats.

Kontakt

Ewelina Axell och Sandra Glavas

processledare Grundläggande betaltjänster

Länsstyrelsen i Jönköpings län

Besöksadress: Hamngatan 4, Jönköping

Dela sidan:

Landshövding

Brittis Benzler

Besöksadress

Hamngatan 4

Postadress

551 86 Jönköping

Organisationsnummer

202100-2288

Följ oss