Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Vigselförrättare i Dalarnas län

Om du vill hitta en vigselförrättare så vänder du dig till din kommun. Den som är under 18 år får inte ingå äktenskap.

Du beställer tid för vigsel hos vigselförrättaren men i vissa kommuner kan en tid också beställas hos kommunen.

Katarina Andersson, förordnande till 2026-12-31
070-429 71 62, katarina.a.andersson@regiondalarna.se

Anneli Karlsson, förordnande till 2025-04-30
070-617 27 70, anneli.karlsson@sjovik.eu

Lars Levahn, förordnande till 2026-12-31
0226-502 61, 070-415 09 18, larslevahn@hotmail.com 

Kari Mattsson, förordnande till 2024-04-30
073-945 02 14, teklafia54@live.com

Karin Perers, icke tidsbegränsat förtroende
0226-310 10, 070-568 08 30, karin@perers.se

Ann Åkerberg-Görling, förordnande till 2025-12-31
073-064 22 00, zebann@outlook.com

Borgerlig vigsel, Avesta kommun Länk till annan webbplats.

Daniel Banck, förordnande till 2027-04-30
daniel.banck@gmail.com

Kicki Bergsten, icke tidsbegränsat förordnande
070-775 00 29, kicki.bergsten@hotmail.se

P-O Flodström, förordnande till 2025-04-30
070-969 81 35, p-o.flodstrom@live.se

Robert Hansson, förordnande till 2025-10-31
070-353 87 29, hanssonrobert1@gmail.com

Margot Herrdin, förordnande till 2029-04-30
070-321 93 48, Margot.herrdin@borlange.se

Mari Jonsson, förordnande till 2026-12-31
070-733 38 12, vigsel.mj@gmail.com

Omid Massali, förordnande till 2026-04-30
076-949 84 54, massali@gmail.com

(För bokning av kyrklig vigsel kontakta Pastorsexpeditionen, telefon 0243-771 01)

Gifta sig - partnerskap, Borlänge kommun Länk till annan webbplats.

Leif Andersson, förordnande till 2025-04-30
070-601 99 72, leif.andersson@falun.se

Tomas Axelson, förordnande till 2027-10-31
070-339 82 76, tax@du.se

Gunilla T Barkar, förordnande till 2024-12-31
070-677 18 98, barkar.gunilla@gmail.com

Lars Broman, icke tidsbegränsat förordnande
023-101 77, 070-881 01 78, broman.lars@outlook.com

Carina Camara, förordnande till 2024-04-30
073-075 69 04, carina@slussbruden.se

Kerstin Cederberg, förordnande till 2028-03-31
073-085 90 59, cedker.kc@gmail.com

Jimmi Elestrand, förordnande till 2026-04-30
073-516 46 66, elestrand@hotmail.com

Thomas Eriksson, förordnande till 2025-04-30
073-810 11 62, thomas.eriksson85@gmail.com

Christer Falk, icke tidsbegränsat förordnande

070-69 120 54, christer.falk45@icloud.com

Roza Güclü Hedin, förordnande till 2026-12-31
070-818 15 94, guclu.roza@gmail.com

Mats Göransson, förordnande till 2024-04-30
070-638 50 24, mats@slussbruden.se

Tyra-Lisa Lindgren, förordnande till 2024-04-30
tyra_lisa@hotmail.com

Mona Malm, förordnande till 2026-10-31
070-621 39 49, monamalm1@gmail.com

Trons Lasse Mattsson, förordnande till 2025-10-31
vigsel@trons.se

Maria Melin Wittberg, förordnande till 2025-10-31
070-149 24 44, mariamelinwittbergab@gmail.com

Ulf Medefelt, förordnande till 2027-04-30
023-144 60, ulf.medefelt@appelli.se

Svante Parsjö Tegnér, förordnande till 2026-12-31
070-302 62 88, Svante.parsjotegner@falun.se

Christian Rimmerfeldt, icke tidsbegränsat förordnande
070-642 69 19, christian.rimmerfeldt@almega.se

Maria Rolander, förordnande till 2028-03-31
070-968 79 96, maria@rolander.se

Ulrika Sieder, förordnande till 2024-10-31
070-642 42 95, ulrika@sieder.se

Daniel Strand, förordnande till 2029-04-30
070-479 82 07, bottenham@hotmail.com

Mats Torgils, förordnande till 2025-10-31
070-873 61 60, mats.torgils@gmail.com

Thomas Tydén, icke tidsbegränsat förordnande
070-483 89 38, thomas.tyden@gmail.com

Carin Wåhlstrand, förordnande till 2024-10-31
072-739 13 35, wahlstrandcarin@gmail.com

Johan Österling, förordnande till 2025-04-30
070-538 80 00 klockan 10-12, johan@abogado.se

Wictoria Dahl, förordnande till 2028-04-30
076-119 23 88, wickid@me.com

Hasse Östfjord, förordnande till 2028-04-30
070-389 89 50, hasse@ostfjord.se

Fändriks Annika Eriksson, förordnande till 2028-10-31
070-309 70 75, annika.fandriks@gmail.com

Gustaf Malmberg, förordnande fram till 2029-04-20
koholmsvagen@yahoo.se

Gifta sig, Falu kommun Länk till annan webbplats.

Personal från kommunen kan vara vittnen (endast under kontorstid). För tidbokning kontakta någon av vigselförrättarna direkt:

Maria Alfredsson, förordnande till 2026-12-31
073-820 67 82, maria.alfredson@mp.se

Irene Homman, förordnande till 2026-12-31
076-837 00 01, irene.homman@gagnef.se

Sofia Jarl, icke tidsbegränsat förordnande
070-243 02 65, sofia.jarl@regiondalarna.se

Mia Mästerbo, förordnande till 2026-10-31
mia.masterbo@gmail.com

Ganime Stålenhag, förordnande till 2025-10-31
070-600 88 85, ganime.stalenhag@gmail.com

Borgerlig vigsel, Gagnef kommun Länk till annan webbplats.

Marcus Kjellin, förordnande till 2026-04-30
070-992 43 25, marcus.kjellin@gmail.com

Janie Petersen, förordnande till 2026-10-31
073-982 63 44, janie.petersen24@gmail.com

Marjo Savelius, förordnande till 2026-04-30
070-793 69 24, marjo.savelius@icloud.com

Fredrik Swahn, förordnande till 2026-10-31
070-787 81 56, mail@fredrikswahn.se

Therese Oljans Backlin, förordnande till 2028-10-31
070-771 82 80, therese.oljans@gmail.com

Gifta sig borgerligt, Hedemora kommun Länk till annan webbplats.

Stina-Kari Axelsson, förordnande till 2028-10-31
073-180 31 46, stina-kari.axelsson@leksand.se

Kristina Malmberg Dorm, förordnande till 2024-04-30
073-940 88 28, Kristina.dorm@gmail.com

Marie Folkesson, förordnande till 2027-03-31
070-264 50 43, folkesson.marie@telia.com

Lena Forssell, icke tidsbegränsat förordnande
0247-139 74, 070-603 51 53, lforssell@hotmail.com

Ingela Léman, förordnande till 2024-10-31
070-746 34 24, lemaningela@gmail.com

Micael Kans Lodén, förordnande till 2026-03-31
070-225 63 44, telefontid klockan 09.00-18.00, micakans@gmail.com

Cecilia Åhlberg, förordnande till 2029-04-30
070-495 44 42, cecilia.ahlberg@telia.com

Margareta Ersdotter Ytfeldt, förordnande till 2027-10-31
070-799 11 27, margareta.ytfeldt@gmail.com

Lennart Ljung, förordnande till 2028-04-30
076-869 92 46, langholmsmuren@gmail.com

Borgerlig vigsel, Leksands kommun Länk till annan webbplats.

Anette Andersson, icke tidsbegränsat förordnande
070-528 19 98, anette.andersson@ludvika.se

Kristina Beyerl Karlsson, förordnande till 2027-10-31
073-255 40 16, kickibkarlsson@live.se

Mia Chentinell, förordnande till 2024-04-30
0730-33 04 04, chentinell@gmail.com

Annette Göransson-Wingård, icke tidsbegränsat förordnande
0240-173 70 (kontorstid 9-12, 13-16) 070-521 75 40, annette@lubb.se

Jörgen Hammarin, förordnande till 2026-03-31
073-332 70 30, jorgen@hammarin.se

Ted Hartman, förordnande till 2026-12-31
070-587 64 87, ted.hartman@ptj.se

Jessica Rosengren, förordnande till 2024-04-30
0240-866 56, jessica.rosengren@ludvika.se

Nils Nyström, icke tidsbegränsat förordnande
076-134 60 90, nicke@telia.com

Leif Pettersson, icke tidsbegränsat förordnande
0240-861 10, leif.pettersson@ludvika.se

Vilda Sjöberg, förordnande till 2024-10-31
072-211 45 47 vardagar klockan 12.00-19.00, vilda.sjoberg.healing@gmail.com

Maria Strömkvist, icke tidsbegränsat förordnande
076-777 09 16 , maria.stromkvist@outlook.com

Roger Stål, icke tidsbegränsat förordnande

Maria Takkinen, förordnande till 2025-04-30
070-538 68 06, mariatakkinen@gmail.com

Att gifta sig - borgerlig vigsel, Ludvika kommun Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Karin Ek-Lissbol, icke tidsbegränsat förordnande
070 398 35 98, Karin.ek.lissbol@gmail.com

Terése Hulterström, förordnande till 2024-04-30
070-454 77 61, therese@hulterstrom.se

Annette Jonsson-Lill, icke tidsbegränsat förordnande
070-607 69 78, fioltette@gmail.com

Anita Vickes, förordnande till 2026-12-31
0280-100 93 (arbete), 0280-713 44 (hem), 070-397 83 69, info@an-bes.com

Börs Erik Eriksson, förordnande till 2028-04-30
070-651 50 36, erik@erikssonskarosseri.se

Eva Ruder Thorén, förordnande till 2028-10-31
073-991 99 50, eva@fagelboet.se

Vigsel och äktenskap, Malung kommun Länk till annan webbplats.

Ann-Kristin Andersson, förordnande till 2027-03-31
0250-136 92, 070-254 71 12 vardagar efter klockan 18.00 och helger
aannkristin7@gmail.com

Ylva Fahlberg, förordnande till 2025-10-31
0250-59 23 16, 073-826 29 35
ylva.fahlberg@zorn.se

Malin Höglund, förordnande till 2025-04-30
072-146 68 39
malin.hoglund@riksdagen.se

Bigitta Sohlberg, icke tidsbegränsat förordnande
0250-59 36 81 (arbete), 070-657 21 33
bigitta.sohlberg@mora.se

Gunnel Söderberg, icke tidsbegränsat förordnande
0250-225 29, 070-564 37 00
norbygunnel@gmail.com

Kjell Westerdahl, icke tidsbegränsat förordnande
073-400 08 23
kjell_we@hotmail.com

Roger Zakrisson, förordnande till 2024-04-30
070-656 47 51
roger@radiosiljan.com

Hans Göran Åhgren, förordnande till 2025-04-30
070-34 124 14
hansgoran@tingshusparken.se

Gifta sig - partnerskap, Mora kommun Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Rolf Davidsson, icke tidsbegränsat förordnande
070-628 46 36, rolf.radbyran@gmail.com

Anne-Marie Fröjdh, icke tidsbegränsat förordnande
070-223 89 94, anne-marie.frojdh@mora.se

Marie Olsson, icke tidsbegränsat förordnande
076-125 94 80, marie.olsson1@orsa.se

Mikael Thalin, förordnande till 2026-12-31
0250-55 21 13, mikael.thalin@orsa.se

Gifta sig - partnerskap, Orsa kommun Länk till annan webbplats.

Åsa Björklund, icke tidsbegränsat förordnande
0248-125 68, 070-356 98 11

Bertil Enmyren, icke tidsbegränsat förordnande
bertil.enmyren@telia.com

Björn Guström, icke tidsbegränsat förordnande
070-539 30 28, bluesbamse@telia.com

Jonny Jones, icke tidsbegränsat förordnande
0248-702 50, jonny.jones@rattvik.se

Renate Lok, förordnande till 2025-10-31
070-091 13 25, renate_lok@hotmail.com

Ulrica Momqvist, förordnande till 2026-12-31
070-557 49 44, ulrica.momqvist@rattvik.se

Olle Nilsson, icke tidsbegränsat förordnande
070-740 19 58, gatu.olle@gmail.com

Annette Riesbeck, förordnande till 2026-12-31
070-205 39 84, annette.riesbeck@telia.com

Bengt Staffas, förordnande till 2027-12-31
070-250 68 67, smurfbengan@hotmail.com 

Vigselförrättare, Rättvik kommun Länk till annan webbplats.

Bertil Andersson, icke tidsbegränsat förordnande
0240-753 79

Thomas Björnhager, förordnande till 2026-03-12
070-209 18 14, thomas.bjornhager@gmail.com

Christina Maria Bladh, , förordnande till 2025-04-30
072-222 15 15, christinamariab@hotmail.com

Helle Bryn-Jensen, , förordnande till 2025-03-31
010-225 03 96 (arbete), helle.bryn.jensen@gmail.com

Anneli Hedberg, förordnande till 2025-10-31
070-698 13 89, kajsa1969@gmail.com

Susanne Hedman-Jensen, förordnande till 2027-10-31
072-238 89 09, susanne.hedmanjensen@smedjebacken.se

Ingemar Hellström, förordnande till 2026-12-31
070-622 98 46, 0240-66 00 00, ingemar.hellstrom@smedjebacken.se

Roger Hemming, icke tidsbegränsat förordnande
0240-65 13 95, 070-644 31 25, roger.hemming@telia.com

Micael Mathsson, förordnande till 2027-10-31
070-588 33 67, micael.mathsson@gaialeadership.se

Bengt Norrlén, icke tidsbegränsat förordnande
070-371 65 29, bengt.norrlen@smedjebacken.se

Carin Runeson, icke tidsbegränsat förordnande
070-517 00 69, c.runeson@gmail.com

Karin Tuvell, förordnande till 2025-03-31
070-622 76 72, karin@tuvell.eu

Anders Kilström, förordnande till 2029-04-30
kilstromanders@gmail.com

Gifta sig - borgerlig vigsel, Smedjebacken kommun Länk till annan webbplats.

Åza Alvemark, förordnande till 2027-03-31
073-630 92 48, aza.alvemark@live.se

Anneli Rosendahl Orrboes, förordnande till 2028-03-31
070-885 28 85, anneli.orrboes@telia.com

Caroline Willfox, förordnande till 2026-12-31
073-526 98 50, Caroline@willfox.se


Borgerlig vigsel, Säter kommun Länk till annan webbplats.

Nils-Erik Edlund, förordnande till 2026-12-31
070-224 45 95, ne.edlund@telia.com 

Anna Jobs Bender, förordnande till 2026-04-30
073-805 81 71, jobsanna.olovsdotter@gmail.com

Stina Munters, förordnande till 2026-12-31
070-555 97 20, muntersstina@telia.com

Vigsel, Vansbro kommun Länk till annan webbplats.

Stefan Linde, förordnande till 2025-04-30
0251-312 01 (arb.), 0251-100 20 (hem), stefan.linde@alvdalen.se

Johanna Petersson, förordnande till 2027-10-31
070-271 65 60. johanna@ehf.se

Hannah Risander, förordnande till 2027-04-30
073-649 30 50, hannah@risander.se

Bengt Welin, icke tidsbegränsat förordnande
072-217 91 31, bengt.h.welin@telia.com

Grövelsjön - Idre

Barbara Frilund-Ekberg, icke tidsbegränsat förordnande
073-080 83 40, frilundekberg@gmail.com

Monica Jomfjäll, förordnande till 2025-04-30
073-633 22 23, monica@jomfjall.se

Gifta sig - borgerligt, Älvdalens kommun Länk till annan webbplats.

Att bli vigselförrättare

Behovet av vigselförrättare styr alltid hur många som förordnas. Länsstyrelsen är mycket restriktiv med att utse vigselförrättare för enstaka tillfällen. Det krävs särskilda skäl för att göra detta.

Länsstyrelsen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare. Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige. Den som är vigselförrättare måste kunna utföra vigslar under hela förordnandet.

Förordnandet kan vara tidsbegränsat. Den som har ett förordnande som vigselförrättare har ansvar för att säkerställa att förordnandet är giltigt när den viger par. Länsstyrelsen skickar inga påminnelser om eventuell förnyelse.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av Länsstyrelsen med 110 kronor för en vigsel och sedan ytterligare 30 kronor per vigsel för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon reseersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Helena Höij

Besöksadress

Åsgatan 38

Postadress

791 84 Falun

Organisationsnummer

202100-2429

Följ oss