Kunskapsstöd – grundläggande betaltjänster
Här hittar du kunskapsstöd i form av bland annat broschyrer, filmer och länkar. Syftet är att stödja dig som i din yrkesroll, ideellt eller som anhörig stöttar eller utbildar personer som behöver hjälp med att lära sig mer om digitala betaltjänster.
Länsstyrelserna ser i sin bevakning att utvecklingen mot alltmer digitala betalningssätt skapar problem och krångel för en del personer i vardagen. Det krävs allt oftare tillgång till digitala betalsätt så som internetbank, Swish och betalkort för att göra en betalning. Det är en omställning som är svår för de som befinner sig i livssituationer där det är svårt eller omöjligt att använda digitala betaltjänster. Många människor hamnar därför i ett ofrivilligt utanförskap.
Berättelser från verkligheten
Ta del av berättelser från personer som ställs inför svårigheter med betalningar, konton och identifiering. Även om personerna är fiktiva, speglar deras situationer verkliga utmaningar som många människor möter i dagens samhälle.
Broschyr: När betaltjänster är otillgängliga – berättelser från verkligheten 2025 pdf, 1.1 MB.
Se även filmerna om tre av våra personas som berättar om sina utmaningar:
Broschyrer och filmer om de vanligaste betaltjänsterna i telefonen
I broschyrerna och filmerna informerar vi om de vanligaste betaltjänsterna i mobiltelefonen. Materialet visar bland annat hur man laddar ner mobilt BankID och betalar med Swish.
Du som möter personer som behöver stöd och hjälp med digitala betaltjänster kan använda dig av och hänvisa till broschyrerna och filmerna. Även du som vill komma i gång med användningen av digitala betaltjänster i telefonen kan ha nytta av materialet.
Broschyrerna och filmerna är anpassade för användare av både Iphone och Android-telefoner.
Skapa ett Apple-ID för din Iphone pdf, 8.6 MB.
Skapa ett Google-konto för din Android pdf, 8.4 MB.
Installera appar och QR-koder pdf, 8.7 MB.
Legitimera dig via Mobilt BankID pdf, 3.9 MB.
Betala och skicka pengar med Swish pdf, 5 MB.
Betala med din smarttelefon på Internet pdf, 5.5 MB.
Blippa och betala med kort och smarttelefon pdf, 3.9 MB.
Filmerna är textade och syntolkade.
Skapa ett Apple-ID för din Iphone, videospelare Mediaflow Länk till annan webbplats.
Skapa ett Google-konto för din Android, videospelare Mediaflow Länk till annan webbplats.
Installera appar och QR-koder, videospelare Mediaflow Länk till annan webbplats.
Legitimera dig via Mobilt BankID, videospelare Mediaflow Länk till annan webbplats.
Betala och skicka pengar med Swish, videospelare Mediaflow Länk till annan webbplats.
Betala med din smarttelefon på Internet , videospelare Mediaflow Länk till annan webbplats.
Blippa och betala med kort och smarttelefon, videospelare Mediaflow Länk till annan webbplats.
Digital säkerhet, videospelare Mediaflow Länk till annan webbplats.
1: Introduktion.

2: Kom igång med Apple-ID, för dig med Iphone.

3: Kom igång med Google Play, för dig med Android.

4: Kom igång med Apple BankID, för dig med Iphone.

5: Kom igång med Android BankID, för dig med Android.

6: Betala med mobilen, för dig med Iphone eller Android.

7: Blippa, betala med blipp, för dig med Iphone eller Android.

8: Säkerhet, för dig med Iphone eller Android.

9: Ladda ner/beställa Swish, för dig med Iphone eller Android.

10: Betala med Swish, för dig med Iphone och Android.

Filmerna har tagits fram genom ett samarbete i Kustlänsgruppen (Södermanland, Kalmar, Blekinge och Gotland).
Utbildningspaket: Lär dig att betala säkert digitalt!
Länsstyrelsen erbjuder tre olika utbildningspaket kring digitala betalningar:
- Drop in-support (enklare support, ingen föranmälan för deltagare) – lämpar sig för exempelvis bibliotek
- Kurs (mer djupgående utbildning, föranmälda deltagare) – lämpar sig för exempelvis föreningar, särskilda boenden
- Material för utbildningar i egen regi
Utbildningspaket 1 och 2 genomförs med kursledare som tillhandahålls via Länsstyrelsen, medan paket 3 innehåller handledarvägledning för utbildning i egen regi.
Utbildningarna är helt kostnadsfria.
Lär dig betala säkert digitalt!
Utbildningspaket för grundläggande kunskap i digitala betalningar
För Paket 1 och 2 tillhandahåller Länsstyrelsen en ledare som kommer ut och håller i support och utbildning. Paket 3 är utformat för att externa ledare ska kunna hålla utbildningar i egen regi.
Grundförutsättningar för deltagarna:
- Har en smart telefon eller surfplatta
- Har ett google- eller applekonto, som de kan logga in på
- Har BankID installerat på sin telefon/surfplatta
Bokning av aktivitet
Om du vill boka ett utbildningspaket, kontakta Länsstyrelsen Skåne, Lisbet Smolka Ringborg, 010-224 16 36, lisbet.smolka-ringborg@lansstyrelsen.se.
Paket 1 - Drop in-support
Lämpligt för exempelvis bibliotek.
Upplägg: Totalt sju tillfällen. 1-2 timmar per tillfälle, beroende på behov och efterfrågan. Ingen föranmälan utan drop in. Besökarna får hjälp med frågeställningar inom följande teman:
- Grundläggande inställningar, olika knappar, ändra hemskärmen, widgetar, alarm, kalender, hämta appar
- Säker BankID och Swish
- Sök och boka resor på nätet – Skånetrafiken, SJ
- Säkerhet, lösenord och skydd mot kapning och bedrägerier
- Handla på nätet
- Parkeringsappar
Besökarna även får tillgång till digitalt utbildningsmaterial i form av filmer, kopplat till ovanstående teman.
Paket 2 - Kurs
Lämpligt för exempelvis föreningar, särskilda boenden.
Upplägg: Kursen består av tre tillfällen, vardera två timmar, en timme för respektive Android och iPhone.
Antal kurstillfällen kan anpassas utifrån den aktuella målgruppens behov. Vid behov av lugnare tempo kan kursen utökas med fler tillfällen. Detta avgörs i samråd med utbildaren vid bokning av aktivitet.
Högst tio deltagare.
Tillfälle 1
- Introduktion till din mobil – grundläggande inställningar, olika knappar, ändra hemskärmen
- Vidare introduktion till mobilen – widgetar, alarm, kalender, hämta appar
Tillfälle 2
- Repetition
- Säker BankID och Swish
- Säkerhet, lösenord och skydd mot kapning
- Handla på nätet
Tillfälle 3
- Sök och boka resor på nätet – Skånetrafiken, SJ
- Parkeringsappar
Deltagarna även får tillgång till digitalt utbildningsmaterial i form av filmer, kopplat till de ingående momenten.
Paket 3 - Material för utbildningar i egen regi
I materialet ingår:
- Handledarvägledning.
- Tillgång till digitalt utbildningsmaterial i form av filmer, kopplat till de ingående momenten.
Ledaren kan sedan lägga upp utbildningen efter eget önskemål, antingen genom att visa filmerna och svara på frågor som kommer upp eller genom att hålla egna dragningar och ha materialet som ett komplement.
Nyhetsbrev
Länsstyrelsen ger ut ett nyhetsbrev med tips och information om vad som händer och sker inom grundläggande betaltjänster, både i Skåne och på ett nationellt plan.
Anmäl dig och börja prenumerera på vårt nyhetsbrev
Så hanterar vi dina personuppgifter Länk till annan webbplats.
Nyhetsbrev betaltjänster juli 2026 Länk till annan webbplats.
Nyhetsbrev betaltjänster april 2026 Länk till annan webbplats.
Nyhetsbrev betaltjänster december 2025 Länk till annan webbplats.
Nyhetsbrev betaltjänster juli 2025 Länk till annan webbplats.
Nyhetsbrev betaltjänster vår 2024, paloma.se Länk till annan webbplats.
Nyhetsbrev betaltjänster höst 2023, paloma.se Länk till annan webbplats.
Nyhetsbrev betaltjänster vår 2023, paloma.se Länk till annan webbplats.