Begravningsombud

Begravningsombud granskar begravningsverksamheter, och undersöker bland annat hur begravningar fungerar för dem som inte tillhör Svenska kyrkan.

Uppdraget som begravningsombud handlar om att säkerställa att de personer som inte tillhör Svenska kyrkan får sina intressen tillgodosedda. Det är länsstyrelsen som utser begravningsombud.

Den som är folkbokförd i Sverige ska betala en avgift för begravningsverksamheten (begravningsavgift). Begravningsombud ska granska att de som ansvarar för begravningsverksamheten använder pengarna från begravningsavgiften på rätt sätt.

Begravningsverksamhet är de åtgärder som har direkt samband med förvaltningen av allmänna begravningsplatser.

En församling i Svenska kyrkan är ansvarig (huvudman) för begravningsverksamheten. Det är huvudmannens skyldighet att anordna och hålla allmänna begravningsplatser för de som är folkbokförda inom huvudmannens förvaltningsområde. Detta gäller alla, oberoende av trostillhörighet.

Huvudmannen ska dessutom kunna erbjuda särskilda gravplatser för de som inte tillhör något kristet trossamfund. Det kan vara inom det egna förvaltningsområdet eller ett närliggande förvaltningsområde. En särskild gravplats är en gravplats vars läge och utformning är motiverad utifrån livsåskådning, religion eller begravningsseder.

Kontaktuppgifter begravningsombud

Bjuv
Urban Berglund 042-832 34 0702-05 03 61 ur.berglund@telia.com

Bromölla
Birger Larsson 070-668 13 14
birger.larsson@telia.com

Burlöv
Bo Wendt 0705-37 70 22 bo.wendt@bahnhof.se

Båstad
Bo Wendt 0705-37 70 22 bo.wendt@bahnhof.se

Eslöv
Dan Hansson, 0738-35 40 30 , danhansson51@gmail.com

Helsingborg
Sivert Friberg 0725-50 25 99 sivert.friberg@hotmail.se

Hässleholm
Ernst Herslow 0451-26 86 65 0707-19 33 72 ernst.herslow@hassleholm.se

Höganäs
Tommy Lindvall 0706-30 33 75 tommy.lindvall@telia.com

Hörby
Cornelis Hermus, 0416-137 35, 0702-42 55 00, cees@sjobo.nu

Höör
Suad Korlat 0733-22 01 99 suad.korlat@hoor.se

Klippan
Paul Gustafsson 0767-70 63 70 paulgustaf@telia.com

Kristianstad
Peter Isacson 044-22 95 45, 0768-63 06 25 peter.isacson75@gmail.com

Kävlinge
Ulf Nordström 046-77 62 76, 0707-41 70 55 nordstrom1945@gmail.com

Landskrona
Annbritt Andersson 0736-29 59 91 annbritt.andersson@htemballage.se

Lomma
Bengt Persson, 0703-55 74 07, 040-93 02 61, bengt.persson@bredband2.com

Lund
Dan Hansson 0738-35 40 30 danhansson51@gmail.com

Malmö
Bengt Persson 0703-55 74 07, 040-93 02 61 bengt.persson@bredband2.com

Osby
Maria Owiredu, 0733-71 22 02, maria.owiredu@osby.se

Perstorp
Ulla-Britt Brandin 0734-45 90 15 ulla-britt.brandin@perstorp.se

Simrishamn
Ingela Bröndel 0735-39 39 22 ingela.brondel@gmail.com

Sjöbo
Cornelis Hermus 0416-137 35, 0702-42 55 00 cees@sjobo.nu

Skurup
Yvonne Jandréus 0707-57 02 94 orkide46@gmail.com

Staffanstorp
Bengt Nilsson, 040-36 52 57, 0703-53 52 62, bengtga.nilsson@telia.com

Svalöv
Katarina Lundgren 0707-49 74 01 KatarinaL4@hotmail.com

Svedala
Bengt Nilsson 040-36 52 57, 0703-53 23 62 bengtga.nilsson@telia.com

Tomelilla
Anders Larsson 0733-01 28 22 anders.tretom@gmail.com

Trelleborg
Ben Benrabah 0704 40 22 45 benrabah@msn.com

Vellinge
Magnus Bergström 0767-67 67 19 begravningsombud@cormab.se

Ystad
Michael Michaelsen 0700-91 74 31 michmich1962@gmail.com

Åstorp
Lena Johansson 0706-05 97 26 lena.cilie@hotmail.com

Ängelholm
BrittMarie Hansson 0431-163 64, 0733-58 64 88
BrittMarie.hansson@engelholm.se

Örkelljunga
Ulla-Britt Brandin, 0734-45 90 15, ulla-britt.brandin@perstorp.se

Östra Göinge
Erling Emsfors, 0703-85 31 32 erling.emsfors@hkr.se

Alvesta
Bertil Olsson 0702-97 08 77 olssonbertil1939@gmail.com

Lessebo
Per-Gunnar Åkesson 0708- 738153 pg.akesson@gmail.com

Ljungby
Vakant

Markaryd
Lennart Nyström 0433-126 26 mole.nystrom@gmail.com

Tingsryd
Sivert Eklundh 0708-92 38 19 sivertrseklundh@hotmail.com

Uppvidinge
Ingemar Petersson 0706-63 91 22 ingemar.p@hotmail.com

Växjö
Torbjörn Hedhammer 0470-163 41, 0709-32 80 41 torbjorn@hedco.se

Älmhult
Bo Mazetti-Nissen 0708-26 47 20 bo.mazetti-nissen@almhult.se

Karlshamn
Sivert Eklundh 0708-92 38 19 sivertrseklundh@hotmail.com

Karlskrona
Ann-Charlotte Svensson 0709-94 31 81 ann_charlotte.svensson@comhem.se

Olofström 
Sivert Eklundh 0708-92 38 19 sivertrseklundh@hotmail.com

Ronneby
Teopoula Zickbauer 0457-61 81 65 teo.zickbauer@ronneby.se

Sölvesborg
Birger Larsson 070-668 13 14
birger.larsson@telia.com

Vad gör begravningsombudet?

  • Kontrollerar att begravningsavgiften går till begravningsverksamheten och inte används till övrig verksamhet.
  • Granskar hur begravningar fungerar för dem som inte tillhör Svenska kyrkan.
  • Undersöker önskemål från dem som inte tillhör Svenska kyrkan.
  • Informerar om verksamheten till dem inte tillhör Svenska kyrkan.
  • Håller kontakt med andra trossamfund och berörda parter.

Bli begravningsombud

Om du vill bli begravningsombud ska du vara opartisk och får inte ha kopplingar till Svenska kyrkan. Du behöver också ha kunskap om:

  • ekonomi
  • begravningsseder
  • olika religioner och livsåskådningar.

Som begravningsombud ska du delta i den utbildning som krävs för att du ska kunna utföra uppdraget.

Skicka in förslag på begravningsombud

Länsstyrelsen i Skåne län tar emot förslag på begravningsombud i Skåne län, Kronobergs län och Blekinge län.

Skicka ditt skriftligt motiverade förslag på begravningsombud med e-post till skane@lansstyrelsen.se.

Ersättning till begravningsombud

Som ersättning för ditt arbete och dina omkostnader får du som begravningsombud ett årligt arvode, samt ett belopp för varje sammanträde som du deltar i. Du får också ersättning för löneavdrag eller annan förlust av inkomst på grund av möten eller utbildningar.

Hur mycket pengar du får i årligt arvode beror på folkmängden i den kommun eller det område som du är begravningsombud i.

Kontakt

På Länsstyrelsen Skåne har vi en väg in. För att du ska komma rätt, ring vår växel eller mejla vår expedition.