Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Staffan Andersson
Koltrastvägen 48, 871 65 Härnösand
Telefon: 070-581 38 01
E-post: staffan.andersson56@gmail.com

Gudrun Berglund
Östanbäcksgatan 17, 871 31 Härnösand
Telefon: 073-036 31 99
E-post: gudrun@noray.se

Stig-Göran Mineur
Seminariegatan 10A, 871 31 Härnösand
Telefon: 070-256 02 36
E-post: stigmineur@outlook.com

E. Mikael Norberg
Skolgränd 7, 871 33 Härnösand
Telefon: 0611-725 33 eller 070-320 95 80
E-post: e.mikael.norberg@telia.com

Leena Zarowiecki
Smultronvägen 36, 871 62 Härnösand
Telefon: 070-196 12 58

Berit Högman
Telefon: 070-657 48 20
E-post: berit.hogman@lansstyrelsen.se

Andreas Sjölander
Telefon: 070-34 80 00
E-post: Andreas.sjolander@harnosand.se

Anita Bergström
Kramfors kommun 872 80 Kramfors
Telefon: 0612-80 000
E-post: kommun@kramfors.se

Christer Nilsson
Kramfors kommun, 872 80 Kramfors
Telefon: 070-518 01 04
E-post: hanschrister.nils@gmail.com

Gudrun Sjödin
Kramfors kommun 872 80 Kramfors
Telefon: 0612-801 32 eller 070-358 04 02
E-post: kommun@kramfors.se

Ulla Dahlin
Främmerveda 105, 870 30 Nordingrå
Telefonnummer: 070-650 57 48
E-post: ullastinasdotter@yahoo.se

Per-Martin Dahlqvist
Hälletorpsvägen 843, 871 42 Härnösand

Lotte Wemmenbom
Sionsvägen 2, 872 64 Sandöverken
Telefonnummer: 0730 - 32 92 99
E-post: lotte@fysionord.se

Maria Hedman
872 80 Kramfors
Telefon: 0612-80 000
E-post: maria.hedman@kramfors.se

May-Britt Engström
Strinne 6106, 881 92 Sollefteå

Catarina Molitor Sjöberg
Rödstaringen 56B, 881 33 Sollefteå
Telefon: 070-578 40 56

Mikael Sjölund
Ärtrike 109, 882 93 Helgum

Linnéa Stenklyft
Östanbäck 105, 880 37 Junsele

Susanne Lindahl
Lillsele 224, 880 37 Junsele
E-post: susanne.lindahl@sollefta.se

Örjan Abrahamsson
Orjan.abrahamsson@solleftea.se
Telefon: 073-626 73 46

Mattias Larsson
Telefon: 073-086 17 74
E-post: mattias@takidamusic.com

Kurdistan Kasem Ali
Telefon: 073-877 76 40
E-post: kurdistan.kasem@sundsvall.se

Malin Lindbom
Allsta 510, 855 90 Sundsvall
Telefon: 070-336 73 35
E-post: lindbom.malin@gmail.com

Fáten Nilsson
Baldersvägen 19 E, 856 40 Sundsvall
Telefon: 070-444 00 91
E-post: faten.nilsson@hotmail.se

Lena Andersson
Ripsandsviken 137, 865 92 Alnö
Telefon: 070-522 01 39
E-post: lena.a.vigsel@gmail.com

Hans Forsberg
Logevägen 1, 862 41, Njurunda
Telefon: 070-647 95 14
E-post: hans.forsberg@sundsvall.se

Pernilla Berg
Medborgargatan 35, 856 30 Sundsvall
Telefon: 070-343 14 18
E-post: pernilla@investeramitt.se

Margaretha Bergström
Logevägen 11, 862 41 Njurunda
E-post: margaretha.bergstrom@live.se

Kaj Enheim
Rubinvägen 14, 852 39 Sundsvall
Telefon: 070-375 01 01
E-post: kaj@enheim.se

Hans Fritzheimer
Sjögatan 7, 852 34 Sundsvall
Telefon: 070-649 54 20

Mona Margareta Palander
Neptunigatan 11 E, 852 35 Sundsvall
Telefon: 072-578 33 00
E-post: mona.palander@bredband.net

Robert Bylund
Telefon: 070-607 61 12
Robert@sundsvall.rfsl.se

Gerd Nordenberg Pettersson
Skogsvägen 16, 861 31 Timrå

Frank Olofsson
Lövberg 116, 861 93 Lövberg
E-post: frank.olofsson@sdlairport.se

Ingrid Kristina Wallin
E-post: wallin.kristina@gmail.com
Telefon: 070-346 87 59

Anita Hellstrand
Bovägen 10 K, 861 31 Timrå
E-post: 86131timra@gmail.com
Telefon: 070-510 20 17

Göran Fjellström
Ringvägen 5, 841 31 Ånge
Telefon: 070-692 28 66

Arne Prenell
Kallbäcken 473, 840 13 Torpshammar
Telefon: 0691-240 80 eller 070-689 00 17

Anders Mjärdsjö
Kvarnvägen 7, 840 10 Ljungaverk
Telefon: 076-767 76 60
E-post: anders.mjardsjo@mjardsjo.com

Torbjörn Wahlén
Telefon: 070-264 85 18
E-post: Torbjorn.wahlen@ange.se

Åke Andersson
Bergsgatan 1 C, 891 34 Örnsköldsvik
Telefon: 0660-25 62 56 eller 070-64 75 093

Annelise Rydfjord
E-post: annelise@rydfjord.se

Ulf Edberg
Skidstavägen 20, 892 41 Domsjö
Telefon: 0660-530 33, 0660-885 65 (arbete)
E-post: ulf.edberg@ornskoldsvik.se

Lars Eidenvall
Lovisavägen 10, 894 30 Själevad

Olle Häggström
Drömme 246, 893 95 Sidensjö
Telefon: 070-284 88 21

Agneta Lundberg
Baldersvägen 1 C, 891 36 Örnsköldsvik

Gunborg Lundkvist
Bonäsvägen 11, 891 78 Bonössund

Ulla Sjöström
Relingsvägen 19, 891 78 Bonässund
Telefon: 0660-37 01 33 eller 070-937 01 33

Elvy Söderström
Järvstagatan 22 J, 891 61 Örnsköldsvik
Telefon: 0660-157 07, 0660-881 07 eller 070-558 81 57
E-post: elvy.soderstrom@ornskoldsvik.se

Anna-Britta Åkerlind
Källströmsvägen 8 A, 892 32 Örnsköldsvik
E-post: anna-britta.akerlind@ornskoldsvik.se

Katarina Lundkvist
Telefon: 070-511 58 07
E-post: katarina@storsjoevent.se

Magnus Haglund
Telefon: 072-506 81 62
E-post: magnus.haglund@ornskoldsvik.se

Vigselförrättare i Västernorrlands län

Tid för vigsel beställs hos vigselförrättaren. I vissa kommuner kan du boka tid hos kommunen.

Att bli vigselförrättare

Länsstyrelsen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare. Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige.

En vigselförrättare behöver ha kunskap om:

  • tillämplig lagstiftning
  • hur en vigsel ska gå till
  • hindersprövning
  • de dokument som ska upprättas och skickas in efter vigseln.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av Länsstyrelsen med 110 kronor för en vigsel och sedan ytterligare 30 kronor per vigsel för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon reseersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Ansök om att få bli vigselförrättare

Om du anser att du har de kunskaper som krävs för att bli förordnad som vigselförrättare kan du skicka in en ansökan till länsstyrelsen.

Följande ska vara med i ansökan:

  • En kort beskrivning där du berättar om dig själv samt varför du vill bli vigselförrättare.
  • Samtliga kontaktuppgifter inklusive fullständigt personnummer och bostadsadress.

Skicka din ansökan till vasternorrland@lansstyrelsen.se eller till Länsstyrelsen Västernorrland, 871 86 Härnösand.

Kontakt

Gusten Windelhed

Förvaltningshandläggare