Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Vigselförrättare i Västernorrlands län

Staffan Andersson
Beckhusgatan 4, 871 45 Härnösand
Telefon: 070-581 38 01
E-post: staffan.andersson56@gmail.com

Kristoffer Bodin
Telefon: 073-502 99 72
E-post: kristoffer.bodin@harnosand.se

Christina Lindberg
Telefon: 070-679 02 49
E-post: Lindberg.chr@gmail.com

Stig-Göran Mineur
Seminariegatan 10A, 871 31 Härnösand
Telefon: 073-152 92 22
E-post: indialfred@gmail.com

E. Mikael Norberg
Hovsgatan 7C, 871 31 Härnösand
Telefon: 0611-725 33 eller 070-320 95 80
E-post: e.mikael.norberg@telia.com

Sebastian Vedin
Trumpetgatan 29, 871 61 Härnösand
E-post: sebastian.vedin@gmail.com
Telefon: 073-677 07 77

Leena Zarowiecki
Smultronvägen 36, 871 62 Härnösand
Telefon: 070-196 12 58
E-post: zarowiecki@hotmail.com

Anita Bergström
Kramfors kommun, 872 80 Kramfors
Telefon: 0612-80 000
E-post: kommun@kramfors.se

Jon Björkman
Telefon: 070-202 91 98
E-post: jon.bjorkman@kramfors.se   

Ulla Dahlin
Telefon: 070-650 57 48
E-post: ullastinasdotter@yahoo.se

Jens Eriksson
Telefon: 070-294 70 93
E-post: Jens_eriksson90@hotmail.com

Peter Hedberg
Telefon: 076-813 79 90
E-post: peter.hedberg@pol.kramfors.se

Maria Hedman
872 80 Kramfors
Telefon: 0612-80 000
E-post: maria.hedman@kramfors.se

Susanne Lodin
Telefon: 073-069 99 27
E-post: susanne.lodin@telia.com

Carina Molin Westerberg
Telefon: 070-306 32 68
E-post: carinamolinwesterberg@gmail.com

Christer Nilsson
Telefon: 070-518 01 04
E-post: hanschrister.nils@gmail.com

Ida Stafrin
Telefon: 070-354 32 89
E-post: ida.stafrin@kramfors.se

Ingmari Georgsson
Telefon: 070-316 53 87
E-post: ingmari.georgsson@gmail.com

Örjan Abrahamsson
Telefon: 070-608 30 07
E-post: orjan.abrahamsson@solleftea.se

Susanne Lindahl
Lillsele 224, 883 97 Junsele
Telefon: 073-825 88 98
E-post: susanne.lindahl@solleftea.se

Catarina Molitor Sjöberg
Rödstaringen 56B, 881 33 Sollefteå
Telefon: 070-578 40 56

Mikael Sjölund
Ärtrike 109, 882 93 Helgum
E-post: mikael.sjolund@solleftea.se

Elisabeth Sjöström
Telefon: 076-109 64 34
E-post: elisabet.sjostrom@solleftea.se

Linnéa Stenklyft
Telefon: 070-190 47 14
E-post: linnea.stenklyft@utb.solleftea.se

Susanne Söderström
Telefon: 070-276 05 15
E-post: susanne@juristfirma.org

Lena Andersson
Ripsandsviken 137, 865 92 Alnö
Telefon: 070-522 01 39
E-post: lena.a.vigsel@gmail.com

Pernilla Berg
Medborgargatan 35, 856 30 Sundsvall
Telefon: 070-343 14 18
E-post: pernilla@investeramitt.se

Margaretha Bergström
Logevägen 11, 862 41 Njurunda
E-post: margaretha.bergstrom@live.se

Robert Bylund
Telefon: 070-607 61 12
E-post: Robert@sundsvall.rfsl.se

Kaj Enheim
Rubinvägen 14, 852 40 Sundsvall
Telefon: 070-375 01 01
E-post: kaj@enheim.se

Hans Fritzheimer
Rådhusgatan 1, 85 31 Sundsvall
Telefon: 070-649 54 20
E-post: hans.fritzheimer@telia.com

Emma Hultin Eriksson
Telefon: 073-907 11 77
E-post: emma@nomadinsight.se

Hannes Krosse
Telefon: 073-706 84 71
E-post: krosse813@hotmail.com

Kurdistan Kasem Ali
Telefon: 073-877 76 40
E-post: kurdistan.kasem@sundsvall.se

Bo Lennerth
E-post: bosse.lennerth@gmail.com

Malin Lindbom
Allsta 510, 855 90 Sundsvall
Telefon: 070-336 73 35
E-post: lindbom.malin@gmail.com

Kati Lundgren
Telefon: 070-356 36 66
E-post: katilundgren@reedmackay.com

Yves Michal
Telefon: 073-833 31 92
E-post: yves.michal@gmail.com

Fáten Nilsson
Baldersvägen 19 E, 856 40 Sundsvall
Telefon: 070-444 00 91
E-post: faten.nilsson@hotmail.se

Eva Sikström
Telefon: 070- 363 34 38
E-post: klipperiet66@hotmail.com

Carina Söderlund
Telefon: 070-356 98 53
E-post: carina.soderlund@bilda.nu

Sabina Wiberg
Telefon: 073-040 21 59
E-post: sabinawiberg@outlook.com

Anita Hellstrand
Bovägen 10 K, 861 31 Timrå
Telefon: 070-510 20 17
E-post: 86131timra@gmail.com

Johanna Mikaelsson
Telefon: 070-402 60 10
E-post: karinjohannab@hotmail.com

Frank Olofsson
Lövberg 116, 861 93 Lövberg
E-post: frank.olofsson@sdlairport.se

Ingrid Kristina Wallin
Telefon: 070-346 87 59
E-post: wallin.kristina@gmail.com

Staffan Andersson
Telefon: 070-605 43 73
E-post: an.staffan@gmail.com

Göran Fjellström
Ringvägen 5, 841 31 Ånge
Telefon: 070-692 28 66

Anders Mjärdsjö
Kvarnvägen 7, 840 10 Ljungaverk
Telefon: 076-767 76 60
E-post: anders.mjardsjo@mjardsjo.com

Arne Prenell
Kallbäcken 473, 840 13 Torpshammar
Telefon: 0691-240 80 eller 070-689 00 17

Torbjörn Wahlén
Telefon: 070-264 85 18
E-post: Torbjorn.wahlen@ange.se

Ulf Edberg
Skidstavägen 20, 892 41 Domsjö
Telefon: 0660-885 65 (arbete)
E-post: ulf.edberg@ornskoldsvik.se

Lars Eidenvall
Lovisavägen 10, 894 30 Själevad
E-post: lars.eidenvall@ornskoldsvik.se

Lena Finne Jansson
Telefon: 0660-881 25
E-post: lena.finne.jansson@ornskoldsvik.se

Magnus Haglund
E-post: magnus.haglund@ornskoldsvik.se

Olle Häggström
Drömme 246, 893 95 Sidensjö
Telefon: 070-284 88 21

Agneta Lundberg
Baldersvägen 1 C, 891 36 Örnsköldsvik
Telefon: 070-609 64 49
E-post: lundberg.agneta@gmail.com

Katarina Lundqvist
Telefon: 070-511 58 07
E-post: katarina@storsjoevent.se

Lars Nilsson
Telefon: 070-648 09 00
E-post: lars.5503.nilsson@gmail.com

Per Nylén
Telefon: 0660-881 57 eller 070-344 11 99
E-post: per.nylen@ornskoldsvik.se

Helen Persson
Finns även tillgänglig för vigslar på Ulvön
Telefon: 070-215 43 89
E-post: helenpersson76@gmail.com

Kristina Rastbäck
Telefon: 070-243 89 37
E-post: kristina.rastback@ornskoldsvik.se

Lena Salö
Telefon: 070-284 40 06
E-post: lena.saloe@gmail.com

Maja Sellgren
Telefon: 073-818 02 02
E-post: majahagglof@hotmail.com

Ulla Sjöström
Relingsvägen 19, 891 78 Bonässund
Telefon: 070-937 01 33

Eva Sonidsson
Telefon: 070-234 60 05
E-post: sonidssoneva@gmail.com

Anna-Britta Åkerlind
Källströmsvägen 8 C, 892 32 Örnsköldsvik
Telefon: 073-270 49 68
E-post: anna-britta.akerlind@ornskoldsvik.se

Vanja Östman
Telefon: 070-660 94 49
E-post: vanja.ostman@telia.com

Att bli vigselförrättare

Behovet av vigselförrättare styr alltid hur många som förordnas. Länsstyrelsen är mycket restriktiv med att utse vigselförrättare för enstaka tillfällen. Det krävs särskilda skäl för att göra detta.

Länsstyrelsen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare. Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige. Den som är vigselförrättare måste kunna utföra vigslar under hela förordnandet.

Förordnandet kan vara tidsbegränsat. Den som har ett förordnande som vigselförrättare har ansvar för att säkerställa att förordnandet är giltigt när den viger par. Länsstyrelsen skickar inga påminnelser om eventuell förnyelse.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av Länsstyrelsen med 110 kronor för en vigsel och sedan ytterligare 30 kronor per vigsel för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon reseersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Om du anser att du har de kunskaper som krävs för att bli förordnad som vigselförrättare, kan du skicka in en ansökan till länsstyrelsen.

Följande ska finnas med i ansökan

  • En kort beskrivning där du berättar om dig själv samt varför du vill bli vigselförrättare.
  • Samtliga kontaktuppgifter inklusive fullständigt personnummer och bostadsadress.

Skicka din ansökan via e-post till: vasternorrland@lansstyrelsen.se eller till: Länsstyrelsen Västernorrland, 871 86 Härnösand.

Så hanterar vi dina personuppgifter

Du kan behöva tillstånd för vigsel i naturen

Skulle du och din partner vilja hålla vigselceremonin ute i naturen? Tänk då på att vid vigsel inom ett skyddat område, som exempelvis en nationalpark eller ett naturreservat, kan särskilt tillstånd krävas. Detta bör lämnas in i god tid innan vigseln, och du ansöker via blanketten på sidan Dispens och tillstånd för aktivitet eller åtgärd i skyddat område:

Dispens och tillstånd för aktivitet eller åtgärd i skyddat område

För frågor om handläggningstid, kontakta Länsstyrelsen Västernorrlands vatten- och naturgrupp via e-post: vatten.och.natur.vasternorrland@lansstyrelsen.se

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Carin Jämtin

Besöksadress

Nybrogatan 15 och Pumpbacksgatan 19

Postadress

871 86 Härnösand

Organisationsnummer

202100-2445

Följ oss