Höga flöden i Jönköpings länLäs mer på SMHI:s webbplats om aktuell vädervarning.

Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Den som har ett förordnande som vigselförrättare har ansvar för att säkerställa att förordnandet är giltigt när den utför uppdrag. Länsstyrelsen skickar inga påminnelser om eventuell förnyelse.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Nedan hittar du vilka som är vigselförrättare i Jönköpings län och deras kontaktuppgifter under respektive kommun.

Irene Oskarsson
Telefon: 070-574 44 54
E-post: irene.oskarsson@aneby.se

Ola Gustafsson
Telefon: 0380-462 77
E-post: ola.gustafsson@aneby.se

Karin Elardt
Telefon: 0381-360 00
E-post: kansli@eksjo.se

Tomas Erazim
Telefon: 0381-360 00
E-post: kansli@eksjo.se

Elisabeth Hagelberg
Telefon: 0381-360 00
E-post: kansli@eksjo.se

Diana Laitinen Carlsson
Telefon: 0381-360 00
E-post: kansli@eksjo.se

Sebastian Hörlin
Telefon: 0381-360 00
E-post: kansli@eksjo.se

Niclas Palmgren
Telefon: 0371-810 00
E-post: kommunen@gislaved.se

Carina Johansson
Telefon: 0371-810 00
E-post: kommunen@gislaved.se

Hans Henriksson
Telefon: 0371-810 00
E-post: kommunen@gislaved.se

Anton Sjödell
Telefon: 072-083 59 09
E-post: anton.sjodell@pol.gislaved.se

Dzenana Abdurahmanovic
Telefon: 0371-810 00
E-post: nanne@entergislaved.se

Sanna Rickardsson
Telefon: 076-828 82 48
E-post: sanna.rickardsson@gnosjo.se

Markus Kauppinen
Telefon: 072- 644 28 00
E-post: markus.kauppinen@gnosjo.se

Kristine Hästmark
Telefon: 072-142 40 00
E-post: kristine.hastmark@gnosjo.se

Christian Bagan
Telefon: 0370-33 10 11
E-post: christian.bagan@gnosjo.se

Karin Bertills
Telefon: 036-442 80 00
E-post: info@habokommun.se

Thomas Werthén
Telefon: 036-442 80 00
E-post: info@habokommun.se

Hans Jarstig
Telefon: 036-442 80 00
E-post: info@habokommun.se

Observera att all bokning sker digitalt via Jönköpings kommuns hemsida.

Boka borgerlig vigsel, Jönköpings kommun Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Erik Lindfelt
Telefon: 070-826 93 03
E-post: erik.lindfelt@ju.se

Göran Bäckstrand
Telefon: 070-588 91 37
E-post: goran.backstrand@gmail.com

Jan-Olof Moberg
Telefon: 070-415 32 24
E-post: skepparjanne@gmail.com

Jan-Ove Lipponen
Telefon: 076-618 74 28
E-post: jan-ove.lipponen@jonkoping.se

Kenneth Kindblom
Telefon: 070-638 14 49
E-post: kenneth.kindblom@telia.com

Carl Olof Nilsson Öhrnell
Telefon: 070-190 93 17
E-post: carlolof.nilssonohrnell@dom.se

Anita Magnusson
Telefon: 070-755 38 46
E-post: anita.magnusson@centerpartiet.se

Bertil Rylner
Telefon: 076-189 12 12
E-post: bertil.rylner@gmail.com

Anders Hulusjö
Telefon: 070-512 73 46
E-post: anders.hulusjo@jonkoping.se

Monica Norrby
Telefon: 070-666 99 36
E-post: monica.norrby@rjl.se

Gun Lusth
Telefon: 070-717 14 06
E-post: gun.lusth@jonkoping.se

Ing-Britt Markström
Telefon: 070-980 63 79
E-post: mkm@live.se

Perolof Kallings
Telefon: 073-202 57 56
E-post: kallings.perolof@gmail.com

Agneta Lilja
E-post: agneta.lilja@dom.se

Jon Borka
E-post: jon.borka@jonkoping.se

Tomas Arvidsson
Telefon: 0725-59 83 63
E-post: tomas.arvidsson@raillog.se

Maria Gustafsson
Telefon: 0723-22 86 25
E-post: maria.gustafsson8@jonkoping.se

Björn Deichmann
Telefon: 0737-05 53 99
E-post: bjorn.deichmann@jonkoping.se

Lolllo Olesen
E-post: olesen.lolllo@gmail.com

Linda Danielsson
Telefon: 0392-140 13
E-post: linda.danielsson@mullsjo.se

Ingemar Eriksson
Telefon: 070-330 24 80
E-post: ingemar.eriksson@mullsjo.se

Pär Gunnarsson
Telefon: 070-691 93 08
E-post: pargun@gmail.com

Ann-Charlotte Ekman Hellman
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: medborgarkontoret@nassjo.se

Lars Johnsen
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: lars.johnsen@nassjo.se

Ulf Fransson
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: medborgarkontoret@nassjo.se

Cecilia Gerhardsson
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: cecilia.gerhardsson@nassjo.se 

Greger Phalén
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: medborgarkontoret@nassjo.se

Anna-Carin Magnusson
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: medborgarkontoret@nassjo.se

Wiveka Forell Karlsson
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: medborgarkontoret@nassjo.se

Ann-Cathrin Gunnar
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: medborgarkontoret@nassjo.se

Thérese Ekblad
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: medborgarkontoret@nassjo.se

Gabriela Mejia Andrade
Telefon: 0380-51 80 00
E-post: gabriela.mejia@live.se

Karin Johansson
Telefon: 070-7681112
E-post: karinolin@hotmail.com

Jan Holmkvist
Telefon: 0382 - 152 03
E-post: jan.holmqvist@savsjo.se

Per Danielsson
E-post: per.danielsson@savsjo.se

Veronica Holmstedt
E-post: Veronica.holmstedt.po@tranas.se

Anne-Marie Ljunggren
E-post: ann-marie.ljunggren@tranas.se

Gunnel Lind
E-post: Gunnel.lind.po@tranas.se 

Katarina Hallefjord
E-post: katarina.hallefjord.po@tranas.se

Rasmus Hallberg
E-post: rasmushallberg@yahoo.se

Helena Jonsson
E-post: helena@galtarp.se

Marita Wågesson Sjöberg
Telefon: 0370-67 83 88
E-post: marita.wagessonsjoberg@vaggeryd.se

Ewa Magnusson
Telefon: 070-257 96 93
E-post: ewa.magnusson@vaggeryd.se

Per Olof Toftgård
Telefon: 070-568 39 25
E-post: per.olof.toftgard@telia.com

Joakim Hedström
Telefon: 0383-972 15
joakim.hedstrom@vetlanda.se

Johanna Stenvall
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Henrik Tvarnö
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Magnus Färjhage
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Anders Bernberg
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Madeleine Hermansson
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Fredrik Persson
Telefon: 0383-971 00
E-post: kommun@vetlanda.se

Hanna Andersson
Telefon: 0370-377 115
E-post: hanna.andersson@varnamo.se

Mikael Karlsson
Telefon: 070-183 56 67
E-post: mikael.karlsson@varnamo.se

Anna Thorén
Telefon: 070-913 87 28

Carina Källman
Telefon: 073-314 17 49
E-post: carina.kaellman@gmail.com

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Brittis Benzler

Besöksadress

Hamngatan 4, Jönköping

Postadress

551 86 Jönköping

Organisationsnummer

202100-2288

Följ oss