Aktuella varningsmeddelanden i Södermanlands länJust nu är det flera varningsmeddelanden i länet. Läs mer om dem på SMHI:s webbplats.

Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Ahlqvist, Johan - förordnade till och med 2026-12-31

070-340 20 58

016-710 10 00

Johan.ahlqvist@eskilstuna.se

 

Bergqvist, Stina - förordnade till och med 2026-10-16

070-477 89 16

stina_bergqvist@hotmail.com


Bjurling, Laila - förordnade tills vidare

016–137488

070–5304295

laila.bjurling@telia.com

 

Carnesten, Marcus - förordnande till och med 2028-05-12

070-9248257

marcus@carnesten.se

 

Chorell Kalaitzis, Malin - förordnade till och med 2027-06-19

076-9434125

info@advokatchorell.se


Danielsson, Jörgen - förordnade tills vidare

070 – 62 59 405


Ekström, Hans - förordnade tills vidare

016–963 52

016–71 01 008

070–51 21 606


Egnerfors, Alf - förordnad till och med 2026-03-01

016-12 40 32

070-314 27 70

alf@egnerfors.se


Forsberg, Mats - förordnad tills vidare

0708–23 00 07

mats.forsberg@lykil.se


Frykman, Iha - förordnad tills vidare

016–35 81 39


Gredfors, Göran - förordnad till och med 2024-06-01

070-086 65 27

goran.gredfors@eskilstuna.se


Gustavsson, Anette - förordnad till och med 2025-03-09

070-256 10 21

anette.gustavsson@live.se


Holmqvist Skantz, Lucie - förordnad tills vidare

016-12 80 10

070-65 02 708

advokat.lucie@telia.com


Hotti Sarita - förordnad till och med 2027-01-03

016-710 16 41

073-950 89 14

Sarita.hotti@eskilstuna.se


Janeheden, Sven - förordnad tills vidare

016 – 13 95 54

070–65 09 901


Jansson, Jimmy - förordnad och med 2026-05-29

Medborgarkontoret i Eskilstuna kommun

016-710 11 00

mbk.centrum@eskilstuna.se


Karlsson, Roger - förordnad till och med 2024-10-15

070-342 89 78

rogerklattring70@hotmail.com


Karlsson, Yvonne - förordnad till och med 2028-01-31

073-940 34 47

yvonne@kzon.se


Klavins Nyström, Annelie - förordnad till och med 2026-12-31

annelie.nystrom@eskilstuna.se


Lind, Andreas - förordnad till och med 2025-04-07

076-100 02 48

andreas@l15.se


Lind Forsberg, Åsa - förordnad till och med 2026-02-23

070-354 68 62

asa.lind5@eskilstuna.se


Linder, Lars G - förordnad tills vidare


Lundström, Solveig - förordnad tills vidare

016–51 99 57


Madsen Olsson, Pia - förordnad till och med 2028-01-29

073–031 19 18

pia.madsen@eskilstuna.se


Majetic Jönsson, Britt-Marie - förordnad till och med 2027-08-20

070-270 27 87

britt-mariemj@outlook.com

 

Malmström, Magnus - förordnad tills vidare

076–18 48 238


Mattsson, Liselott - förordnad till och med 2025-01-10

070-960 33 32

lotta1mattsson@outlook.com


Mattsson, Ulla - förordnad tills vidare

070-679 42 84

ulla.m.mattsson@gmail.com


Nilsson, Johan - förordnad tills vidare

016–881 94

016–71 01 520


Nordh, Lillemor - förordnad till och med 2027-03-31

070-772 14 05

lillemor.nordh@eskilstuna.se


Nordin, Anders - förordnad till och med 2027-10-27

070-398 49 39

anders.nordin@eskilstuna.se

 

Nygren, Mikael - förordnad till och med 2027-01-03

016-425200

070-8886650

016-7101862

Mikael.nygren@eskilstuna.se

 

Näsman, Patrik - förordnad till och med 2028-01-29

079-357 55 32

spurre@hotmail.com

 

Olsson, Sylvia - förordnad till och med 2027-08-03

070-7162262

sylvia.olsson@mdu.se


Pohjolainen, Heikki - förordnad tills vidare

Kontaktas via Eskilstuna Kommun


Tannarp, Robin - förordnad till och med 2024-09-16

070-782 33 83

robin.tannarp@eskilstuna.se


Thurang, Lena - förordnad tills vidare

08–61 49 036

0709–18 24 41


Tillenius, Carl - förordnad till och med 2026-08-31

0703-06 94 32

info@trollcarl.nu


Wilander, Ulla - förordnad tills vidare

070–31 56 176


Vrager, Peter - förordnad till och med 2025-06-30

070-658 85-84

petervrager@gmail.com

 

Gamfors, Terese - förordnad till och med 2028-09-29

073-596 23 44

terese.gamfors@gmail.com


Larsson, Mikael - förordnad tills vidare

0157–129 87

0157–195 03

0709–31 07 51

mikael.larsson@flen.se


Löwenmo, Ulf - förordnad till och med 2028-10-13

ulf@lowenmo.se


Persson, Tage - förordnad till och med 2026-07-02

070-647 34 17

tagepersson@yahoo.se


Robrandt Ahlberg, Berit - förordnad tills vidare

0157-136 41

berota49@gmail.com


Stockow, Helén - förordnad till och med 2025-04-25

070-7712066

helen.stockow@flen.se

Bell, Anita - förordnad till och med 2028-08-03

073-359 28 25

emidsa@gmail.com


Ekengren, Sibylle - förordnad tills vidare

0158–323 90

070–75 15 879

sibylle.ekengren@gnesta.se

 

Ekstrand Elin - förordnad till och med 2026-03-25

elin_ekstrand@gmail.com

073-205 02 55

Jarl, Kim - förordnad till och med 207-06-21

GNESTA


Jerneborg Glimne, Ingrid - förordnad tills vidare

GNESTA

0158–260 35


Kankaanpää Thell, Emelie - förordnad till och med 2026-02-27

070-579 58 33

emelie.thell@gmail.com


Salomonsson, Anna - förordnade till och med 2026-02-24

073-031 35 39

annacsalomonsson@gmail.com

Antell, Dan - förordnad till och med 2025-02-18

070-277 10 28

danantell56@gmail.com


Bauer Zetterblom Ebba - förordnad till och med 2026-06-30

ebbabauer@gmail.com


Grahn, Andreas - förordnad till och med 2024-03-26

073-928 00 68

grahnini@gmail.com


Lundin, Thorbjörn - förordnad tills vidare

0702-50 61 61

0150-502 00


Sjöblom Ywonne - förordnad till och med 2025-08-05

070-279 19 66

ywonnesjoblom@gmail.com


Söderberg, Johan - förordnad till och med 2027-03-31

0150-570 09

johan.soderberg@katrineholm.se


Thorson, Elisabet - förordnad tills vidare

0150-552 70

 

Truedsson, Ulrica - förordnad till och med 2027-03-31

0150-568 71

ulrica.truedsson@katrineholm.se

Andersson, Carl-Åke - förordnad till och med 2027-08-18

070-774 31 13

carl-ake.andersson@iogt.se


Begovic, Vedad - förordnad till och med 2026-11-27

070-221 26 26

vedbeg@icloud.com


Bergentoft, Adéle - förordnad tills vidare

0155-24 80 00

070-63 77 172

adele.bergentoft@telia.com


Bonnier, Jan - förordnad till och med 2027-01-09

070-536 52 78

jan.bonnier@nykoping.se

 

Eriksson, Sara - förordnad till och med 2028-03-11

070-241 91 64

sarameriksson@hotmail.com


Ericsson-Kurg, Solweig - förordnad till och med 2026-12-31

079-337 48 36

solweigkurg@outlook.com


Holmertz, Frida - förordnad till och med 2026-05-22

070-610 07 87

fridaholmertz01@gmail.com


Hultgren, Hjördis - förordnad till och med 2026-12-31

Kommunens växel 0155-24 80 00

horn@seglanu.se


Johansson Vikner, Elisabet - förordnad till och med 2026-12-31

070-839 16 36

elisabet.johansson.vikner@nykoping.se


Karlsson, Leif - förordnad till och med 2026-09-21

0155-24 80 00

Karlsson.nykoping@telia.com


Larsson, Lilly-Anne - förordnad tills vidare

0155-28 49 49

073-043 26 21


Lindberg, Lasse - förordnad tills vidare

0155-21 92 12

070-68 70 600

info@lasselindberg.se


Lindblad Jonsson, Heléne - förordnad till och med 2024-08-26

070-776 25 05

helenemejl@outlook.com


Markström, Elisabeht - förordnad tills vidare

0155-581 16

070-54 27 854

e.markstrom@riksdagen.se


Munthe, Johan - förordnad till och med 2027-09-22

070-230 90 71


Patek, Angelica - förordnad till och med 2026-04-24

073-180 62 64

angelicapatek@gmail.com

 

Schönbeck, Anna - förordnad till och med 2027-08-28

070-774 17 71

anna.k.v.schonbeck@gmail.com

 

Sundqvist, Hanna - förordnad till och med 2028-02-22

076-813 83 00

hanna.sundqvist@oxelosund.se


Tegner, Anders - förordnad till och med 2025-10-07

076-052 46 08

anders@teamtegner.se


Wachtmeister, Thérèse - förordnad till och med 2027-10-12

thesy.wachtmeister@gmail.com


Berg Katarina - förordnad till och med 2024-08-16

070-203 71 70

berg36526@tele2.se


Bernhardsson, Göran - förordnad tills vidare

0155-381 54

070-555 76 19

goran.bernhardsson@oxelosund


Bökman, Torbritt - förordnad tills vidare

0155-342 59

torbritt.bokman@telia.com


Carlsson, Sören - förordnad tills vidare

Kontaktas via Oxelösunds Kommun

0155-380 00


Fredriksson, Catharina - förordnad till och med 2026-06-12

0155-381 02

070-551 58 88

catharina.fredriksson@oxelosund.se


Littorin, Sara - förordnad till och med 2028-07-07

070-567 07 23

sara.littorin.75@gmail.com


Lundberg, Mayvor - förordnad tills vidare

OXELÖSUND

0155 – 364 54

0155 – 382 61

070 – 63 07 964

mayvor.lundberg@oxelosund.se


Vikström, Benita - förordnad till och med 2028-02-13

070-682 15 83

bjvikstrom@gmail.com

Andersson, Marianne - förordnad till och med 2026-12-31

0152-291 03

070-842 92 46

marianne.politiker.andersson@strangnas.se


Arvidsson, Arne - förordnad tills vidare

0159-127 84

070-88 99 161

arne.arvidsson@strangnas.se


Cox, Martin - förordnad till och med 2025-03-09

070-564 90 90

martin@cox.se

 

Elmberg, Henrik - förordnad till och med 2024-08-18

 

Furustrand, Margaretha - förordnad tills vidare

0152-169 04

070-846 80 68

margáretha.furustrand@strangnas.se


Fäldt, Ingrid - förordnad tills vidare

0159-109 17

0708-42 90 06

ingrid.faldt@strangnas.se

 

Hellström, Kersti - förordnad tills vidare

0152-202 22

0152-291 22

070-611 20 22

kersti.hellström@strangnas.se


Hilmersson, Stefan - förordnad till och med 2024-06-15

0707-72 73 38

stefan.j.hilmersson@gmail.com


Hjelm Emma - förordnad till och med 2027-03-23

0152-29015

emma.hjelm@strangnas.se


Anders Härnbro - förordnad till och med 2027-10-29

070-130 57 32

anders.harnbro@strangnas.se

 

Högfeldt, Jacob - förordnad till och med 2025-06-22

070-566 62 22

jacob.hogfeldt@strangnas.se


Jonsson Ulf - förordnad till och med 2027-03-05

070-622 47 07

 

Käll, Tina - förordnad till och med 2024-09-02

070-2277717

tinakall87@yahoo.se


Lagergren, Mikael - förordnad till och med 2027-06-14

076-569 39 14

mikael.lagergren@strangnas.se


Landerholm, Ann - förordnade tills vidare

0152-151 47


Landin, Signe - förordnad till och med 2025-05-17

070-425 85 84

signe.landin@gmail.com

 

Lidholm, Sanna - förordnad till och med 2028-03-17

073-399 58 37

sannalidholm@hotmail.com


Lindström, Leif - förordnad tills vidare

070-34 35 708

 

Mellgren, Bodil - förordnad till och med 2027-09-11

070-576 62 22

bodil.mellgren@strangnas.se

 

S:t Cyr, Catharina - förordnad till och med 2028-02-08

070-938 92 31

catharinastcyr@gmail.com


Steneskog, Charlotta - förordnad till och med 2025-11-17

0152-291 00

0707-66 92 06

Charlotta.steneskog@strangnas.se


Stuart Kerstin - förordnad till och med 2025-10-01

070-7532918

Stuart.kerstin@gmail.com


Sundström, Karl - förordnad till och med 2027-09-14

070-603 09 00

 

Svensson, Anders - förordnad tills vidare

0152-126 96


Tjernström, Tord - förordnad tills vidare

Kontaktas via Strängnäs Kommun 0152-291 00

070-8468002


Zachrisson, Anna - förordnad tills vidare

0152-168 86

Carlström, Mats förordnad tills vidare

0156-136 79


Fröidstedt, Anton - förordnad till och med 2025-04-14

070-730 73 10

anton@finafisken.se


Färjare, Ulf - förordnad tills vidare

0156-196 42

070-66 38 642


Gustavsson, Liisa - förordnad tills vidare

070-48 52 972

gustavsson.liisa@gmail.com


Hanssen, Merete - förordnad till och med 2027-01-01

070-6182723

merete.hem@gmail.com


Hedin, Birgitta - förordnad tills vidare

0156-128 24

070-34 20 083

n.b.hedin@telia.com


Hellberg, Git - förordnad till och med 2024-12-07

070-2432723

git.hellberg@gmail.com


Holm Kerstin - förordnad till och med 2025-08-16

070-796 28 25

kerstin.oaxen@gmail.com


Jonsson, Kajsa - förordnad till och med 2024-12-10

070-310 62 12

kajsa.m.jonsson@norrkoping.se


Larson, Ann - förordnad till och med 2026-05-25

070-662 37 04

ann.larson@telia.com


Larsson, Yvonne - förordnad till och med 2024-12-07

073-180 93 30

yvonne@learning4u.se


Lindqvist, Petra - förordnad till och med 2026-05-11

073-706 73 31

petra.lindqvist@politik.trosa.se


Nordlöf, Eva - förordnad tills vidare

0156-161 96

073-401 80 55


Rosenborg-Nilsson, Karina - förordnad tills vidare

Kontaktas via Trosa Kommun 0156-520 00


Thompson, Lena - förordnad till coh med 2026-06-04

070-765 83 43

lenathompson75@gmail.com

Bengtsson, Anneli - förordnad till och med 2027-03-04

anneli.bengtsson@vingaker.se


Blixt, Cecilia - förordnad till och med 2028-02-01

076-394 87 63

cecilia.blixt@vingaker.se


Carlson, Ove - förordnad tills vidare

0151-321 14

0708-90 82 60

ove@sommarfagra.se


Helmersson-Olsson, Caroline - förordnad tills vidare

Kontakta kommunens reception, 0151-191 50


Jonsson, Viking - förordnad tills vidare

0151-105 10


Larsson, Jörgen - förordnad till och ned 2027-02-16

070-608 75 95

jorgen.larsson@vingaker.se


Lejon, Anna - förordnad till och med 2027-02-10

070-290 06 83

anna@lejonjuridik.se

 

Beatrice Pedersen - förordnande till och med 2028-01-21

0151-191 50

beatrice.pedersen@vingaker.se


Söderqvist, Bo - förordnad tills vidare

0151-310 50

070-66 33 776


Bremer, Inga-Lill


Dahlström, Göran - förordnad tills vidare

0150 – 570 09

 

Elmberg Henrik - förordnad till och med 2024-08-18

 

Fröderos, Tuula - förordnad tills vidare

076-555 74 54

frodis@hotmail.se

 

Gade Kulovuori, Dot - förordnad till och med 2026-09-05

070-786 08 17

dot.gade@icloud.com


Jarl, Bertil - förordnad tills vidare

070-269 24 87


Jonasson Sjödin, Inger - förordnad tills vidare

0155-21 21 39

070-64 41 201


Jonsson. Torgny - förordnad tills vidare

 

Kristersson, Ulf - förordnad tills vidare

 

Tholén, Robert - förordnad tills vidare

0155-24 80 00

 

Att bli vigselförrättare

Behovet av vigselförrättare styr alltid hur många som förordnas. Länsstyrelsen är mycket restriktiv med att utse vigselförrättare för enstaka tillfällen. Det krävs särskilda skäl för att göra detta.

Länsstyrelsen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare. Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige. Den som är vigselförrättare måste kunna utföra vigslar under hela förordnandet.

Förordnandet kan vara tidsbegränsat. Den som har ett förordnande som vigselförrättare har ansvar för att säkerställa att förordnandet är giltigt när den viger par. Länsstyrelsen skickar inga påminnelser om eventuell förnyelse.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av Länsstyrelsen med 110 kronor för en vigsel och sedan ytterligare 30 kronor per vigsel för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon reseersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Ansökan om förordnande som vigselförrättare i Södermanlands län

Att vara förordnad som vigselförrättare innebär att du företräder det allmänna och också att du står till förfogande för allmänheten.

Du ska vara:

  • beredd att viga såväl personer med olika kön som med samma kön
  • vara införstådd med att uppdraget inte får ske i kommersiellt syfte
  • vara införstådd med att förordnandet inte får användas på ett sådant sätt att vigsel eller vigselakt kan komma att förknippas med religiös inriktning eller annan trosuppfattning

Behovet av vigselförrättare samt din kunskap och lämplighet avgör om vi beviljar din ansökan. För att ansöka om förordnande ska du vara folkbokförd i Södermanland.

Länsstyrelsen är mycket restriktiv till förordnande av vigselförrättare vid enstaka tillfälle då det krävs särskilda skäl.

Ansökan om förordnande som borgerlig vigselförrättare Pdf, 1.4 MB.

Kontakt

Länsstyrelsen i Södermanlands län

611 86 Nyköping

Dela sidan:

Landshövding

Beatrice Ask

Besöksadress

Stora Torget 13

Postadress

611 86 Nyköping

Organisationsnummer

202100-2262

Följ oss