Aktuella vädervarningar i Örebro länJust nu är det flera vädervarningar i länet. Läs mer om dem på SMHI:s webbplats.

Historiska laxfångster i Gullspångsälvens vattensystem

För hundra år sen fanns det lax i Nerike! Gullspångslax vandrade upp från Vänern förbi Degerfors och Karlskoga för att leka i Letälven, Svartälven och Timsälven.

Vid nästan varje fors fanns ett laxfiske. Eftersom laxfisken ägdes av kronan eller var skattepliktiga så registrerades fångsten noga. Vanliga människor fick inte fiska lax i älvarna. På 1500-talet fanns bland annat ett laxfiske i Karlskoga där man fångade ett ton lax. När de större vattenkraftverken byggdes täpptes vandringsvägarna för laxen till och nu vandrar bara ett tiotal laxar upp i Gullspångsälven nedan Gullspångs kraftverk.

En stor del av det historiska underlaget kring laxfiske och laxvandringar i Gullspångsälven sammanställs nu i denna rapport.

Omslagsbild saknas

Om publikationen

Utgivare:
Länsstyrelsen Örebro
Publiceringsår:
2025
Publikationstyp:
Rapport
Löpnummer:
2025:2
Diarienummer:
584-1812-2025
ISBN/ISSN-nr:
Inget värde angivet
Sidantal:
66

Ämnen:

  • Vatten och vattenanvändning
  • Fiske

Dela sidan:

Landshövding

Lena Rådström Baastad

Besöksadress

Östra Bangatan 11

Postadress

701 86 Örebro

Organisationsnummer

202100-2403

Följ oss