Investeringsstöd för ökad konkurrenskraft – djurstallar eller inhysningssystem

Du kan få stöd för ny-, om- och tillbyggnad av stallar eller motsvarande byggnader för animalieproduktion. Du kan även få stöd för fasta installationer för mjölk-, foder- och gödselhantering samt annan fast inredning.

Länsstyrelsen handlägger din ansökan om stöd och utbetalning.

Ansök om stöd och utbetalning

Du ansöker om stöd och utbetalning hos Jordbruksverket. Där hittar du också all allmän information om stödet, villkoren som gäller och hur du använder e-tjänsten.

Investeringsstöd för ökad konkurrenskraft, Jordbruksverket Länk till annan webbplats.

Minimipoäng för stöd

Länsstyrelsen Blekinge har valt att inte höja minimipoängen över 300.

Regionala prioriteringar

100 poäng: Lönsam investering

Investeringen bedöms som lönsam om den har ett positivt nettonuvärde. Nettonuvärdet är nuvärdet minus den totala investeringen. Nettonuvärdet beräknas i urvalsmallen för ökad konkurrenskraft.

100 poäng: Minskad sårbarhet

Investeringen ska leda till minskad sårbarhet. Det avgörs av ett företags förmåga att hantera de risker som ökar med oväntade händelser, som hastiga förändringar av väder och priser.

Utlysning

Ansökningsomgångar

Ansökningsomgången är öppen januari-februari 2026.

Kommande utlysningar

Under 2026 kommer ansökningsomgångarna vara:

  • januari-februari
  • augusti-september
Logga Medfinansieras av Europeiska unionen.

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Ulrica Messing

Besöksadress

Skeppsbrokajen 4

Postadress

371 86 Karlskrona

Organisationsnummer

202100-2320

Följ oss