Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Bränning i Kynnefjäll i morgon tisdag – kraftig rök väntas

Bränningsledaren och Länsstyrelsen har kontakt med räddningstjänst och SOS alarm. Foto: Peter Post, Länsstyrelsen
Under tisdagen kommer Länsstyrelsen att göra en naturvårdsbränning i ett skogsområde i Kynnefjälls naturreservat, i Munkedals och Tanums kommuner. Kraftig rök kan bildas, som kan påverka runtomboende. Räddningstjänst och SOS är informerade.
Bränningen, som är en del av skötseln av naturreservaten, genomförs under en dag. Därefter eftersläcks och bevakas området tills det inte finns någon glöd eller rök kvar. Det kan ta uppemot en vecka, ibland ännu längre.
Det kan bildas en hel del rök och beroende på vindriktning kan den kännas på långt avstånd. Lukten av brandrök kan kännas flera dagar efter att bränningen avslutats.
Noggranna förberedelser och säkerhetstänk
Bränningen har förberetts noga och utförs på ett kontrollerat sätt av utbildad personal. Områdena som ska brännas har förberedda säkra gränser eller naturliga gränser som vatten, myrar och vägar, och personal och släckutrustning finns på plats. Bränningsledaren och Länsstyrelsen står i kontakt med räddningstjänsten och SOS alarm.
Naturvårdsbränning kan endast genomföras när det är mycket torrt i skogen. Därför sammanfaller det ofta med varningar för hög brandrisk.
Undvik att besöka naturreservatet
Det kommer att finnas skyltar på de vägar där man inte får köra in. Det är mycket viktigt att dessa respekteras och att tillfartsvägarna hålls öppna så att räddningstjänsten kan komma fram om något skulle inträffa.
– Vi vill även undvika att folk ringer 112 i onödan och givetvis att någon vistas för nära. Efter bränningen ska man också undvika att vistas i området, på grund av risk för fallande träd, säger Peter Post, Länsstyrelsen Västra Götaland.
Information har gått ut till kommuner, boende i trakten, markägare, föreningar och verksamheter i området.
– Vi har även satt upp skyltar vid vandringsleder och ”ingångar” till området, säger Peter Post.
Om du känner någon som planerar att besöka området – berätta gärna att det ska brännas här. Det är bäst att vänta några månader med att vistas i området, helst tills den första höststormen dragit förbi. Brandskadade träd kan falla plötsligt och ljudlöst.
Brand som är bra för naturen
Det kan verka underligt, men en sådan här bränning är bra för naturen. Det är främst mossa och ris på marken som brinner, inte träden. Efter branden blir det kvar en gles tallskog, där solens värme når in mellan stammarna. Många växter, svampar och djur är beroende av att skogen brinner emellanåt. Vissa frön behöver hettan från en brand för att gro, många arter gynnas av den miljö som skapas efter branden.
EU-projekt för att restaurera tallskog
Naturvårdsbränningen är en del av skötseln av naturreservaten. Den görs inom ramen för EU-projektet Life2Taiga, vars syfte är att restaurera naturliga tallskogar. 17 länsstyrelser, Naturvårdsverket samt finska Metsähallitus ingår i projektet.