Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Per-Erik Andersson

Marie Centerwall

Evy Degerman

Jan-Erik Englund

Lasse Feldtblad

Anders Flodin Lund
070-265 47 84, anders@aftek.se

Irene Frank
070-527 85 65

Hans-Gunnar Johansson

Ingrid Hammarberg

Maud Kvarnäng

Kristoffer Lindberg
072-546 13 48, kristoffer.lindberg@bollnas.se

Bengt Lindstedt

Kenneth Nilshem

Olle Nilsson Sträng

Christina Wall

Åsa Äng Eriksson

Bollnäs kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Ulla Andersson

Lars Beckman
070-361 36 96, lars.beckman@riksdagen.se

Tommy Berger

Per Bill
010-223 13 26, per.bill@lansstyrelsen.se

Carina Blank

Carin Carlström

Abdul K.D. Hilow

Christer Jonasson

Anders W Jonsson

Elin Lundgren
elin@iogt.se

Lena Lundgren Rörick
076-167 21 97, lenalundgren37@gmail.com

Rolf Nilsson
079-016 17 80, rolfbirgernilsson@gmail.com

Roger Persson

Inger Schörling
inger.schorling@politiker.gavle.se

Aina Wigren

Gävle kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Elsie Bäcklund Sandberg

Björn Hylenius
070-645 77 62, bjorn.hylenius@nordanstig.se

Stig Jonsson

Monica Olsson
070-570 41 94, monica.olsson@nordanstig.se

Catarina Qviberg

Carin Walldin

Thord Wannberg
070-658 66 22, thord@wannberg.se

Nordanstigs kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Sven-Åke Edvardsson

Ann Charlotte Eimasdotter
070-755 17 74

Wivianne Hahne
073-142 00 10, wivianne.hahne@sandviken.se

Helena Harrysson

Lars Holst

Monica Jacobsson
070-347 41 99, monica.jacobsson@sandviken.se

Carl-Ewert Ohlsson

Merja Sinikka Parviainen

Björn Rydbeck
070-549 22 19, bjornrydbeck@hotmail.com

Sandvikens kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Margareta Högberg
0270-104 61, margareta.hogberg@soderhamn.se

Sven-Erik Lindestam
070-340 63 63, sven-erik.lindestam@soderhamn.se

Anders Philgren

Lars Stål

Eva Lindberg

Eva Östlin

Isabel Hildén

Viktor Wärnick
viktor.warnick@riksdagen.se

Söderhamns kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Förordnad av Länsstyrelsen i Stockholms län till och med 2023-03-31, verksam i kommunerna Gävle, Hofors och Ovanåker:

Susann Hedman Niemi
073-613 01 11, susannhedman@hotmail.com

Kontakt