Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Kikki guidar människor mellan Norge och Sverige
.jpg)
När telefonen ringer på Grensetjänsten Norge-Sverige vet Kikki aldrig riktigt vad som väntar i andra änden. Det är också precis det som gör jobbet spännande.
Vilka är vi?
Vilka är vi egentligen som arbetar på Länsstyrelsen Värmland? Det ska vi försöka få bättre koll på genom att löpande, ungefär en gång i månaden, uppmärksamma medarbetare. Det blir en lättsam blandning av profession och person.
Nu lyfter vi Kikki Adolfsson, som är en av tre anställda av Länsstyrelsen Värmland men som är stationerad i Morokulien!
Gränsen mellan Norge och Sverige
Sedan december 2003 har Kikki arbetat på Grensetjänsten Norge-Sverige, en statligt finansierad informationstjänst som hjälper människor och företag att navigera mellan de två länderna. Verksamheten startade 2002 med målet att stärka samarbetet över gränsen och bidra till ekonomiskt tillväxt och aktivitet.
Idag fungerar Grensetjänsten som en samlad portal för information från både svenska och norska myndigheter. Här kan både privatpersoner och företag få vägledning kring sådant som arbete, företagande, socialförsäkring och vardagsliv på båda sidorna av gränsen.
Vi rådger aldrig, men vi vägleder. Jag brukar säga att vi är en modern gränslots för att människor så säkert som möjligt kan ta sig över gränsen. Vi vill nå människor innan de faktiskt kliver över gränsen, så de får rätt information från början, säger Kikki.
.jpg)
Från början låg fokus främst på privatpersoner som ville arbeta eller behövde hjälp med frågor som bland annat sjuk- eller föräldrapenning. På senare år har verksamheten även riktat sig mer mot företag och arbetsgivare som skickar personal över gränsen.
Att få hjälpa till
Tillsammans med en kollega samordnar Kikki arbetet kring gränshinder. Genom så kallade förenklingsgrupper samlas representanter från olika myndigheter i både Norge och Sverige för att diskutera och utreda möjliga lösningar.
Det handlar ofta om komplexa frågor där flera myndigheter är inblandade. Vi handlägger inga ärenden själva, men vi möter människor och ser vilka problem som ofta återkommer. Jag har alltid trivts i yrken där man får möta människor och hjälpa till, säger Kikki.
Att hjälpa människor har varit en röd tråd genom hela Kikkis arbetsliv. Efter gymnasiet, där hon läste ekonomi, åkte hon som 19-åring till Island via Nordjobb och arbetade med fiskrensning under tre månader. Därefter följde jobb på Arvika mejeri innan hon började på Försäkringskassan i Charlottenberg.
Senare arbetade hon på Arbetsförmedlingen, där hon stöttade människor tillbaka till arbetslivet efter sjukskrivning eller långtidsarbetslöshet.
Motorcyklar och ölsamling
Kikki är född i Åmotfors och uppvuxen i Gunnarskog, men flyttade tillbaka till Eda kommun, Charlottenberg 1990. Föreningslivet har alltid varit en viktig del av hennes liv då hon fram till 25–26 års ålder spelade fotboll i Eda IF. Senare har hon även engagerat sig som både tränare och lagledare i sonens lag.
På fritiden är det dock inte bara föreningslivet som tar plats, motorcyklar ligger henne också varmt om hjärtat. Sedan 1995 har Kikki kört motorcykel och har sen dess gjort flera längre resor runt om i Europa. I sommar väntar en tur till Normandie tillsammans med nära vänner och särbon, som hon också träffade genom motorcykelintresset. I garaget står hennes Kawasaki Vucan 1500, som faktiskt fyller 25 år i år. Motorcykeln, som är köpt i Orsa, är döpt efter Kalle Moreus, men eftersom Kikkis bror heter Kalle så fick det bli Moreus.
.jpg)
Kikki beskriver sig själv som en person som gärna tar sig an nya projekt, både hemma och på fritiden. I hennes hus finns alltid något att bygga, måla eller snickra på. Hon nämner även hennes ovanliga samling: över 350 ölburkar och glasflaskor från olika lageröl
Jag fick idéen efter att ha varit på en pub i Norge för ungefär tio år sedan. Alla på min ”Wall of Fame” har jag faktiskt smakat på också, berättar hon.
Grensedagarna i Morokulien
För den som vill veta mer om det gränsöverskridande samarbete som Kikki arbetar med finns snart ett bra tillfälle.
Den 2–4 september arrangeras Grensedagarna i Morokulien. Under tre dagar samlas aktörer från Sverige och Norge för föredrag, paneldiskussioner och samtal med fokus på att stärka gränsregionen och samarbetet över gränsen. Årets tema är "Samarbete i en ny tid".
Läs mer om Grensedagarna och se programmet: 2-4 september 2026 - Grensedagarna i Morokulien - Grensetjänsten Norge-Sverige Länk till annan webbplats.
Fakta
Namn: Kikki Adolfsson
Ålder: 56 år
Bor: Eda Glasbruk
Yrke: Informatör/gränshindersamordnare
Fritidsintresse: Föreningsliv, motorcyklar och lageröl