Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
När länsstyrelsen är målet

Här kan du läsa om en av Länsstyrelsen Värmlands medarbetare. Även om Susanna Gustavsson som är reservatsförvaltare på Länsstyrelsen Värmland har haft en krokig väg så har hon nått sitt mål. – Jag visste tidigt att jag ville jobba på länsstyrelsen, det är en otroligt bra arbetsgivare, säger Susanna. Passa på att träffa fler av våra kollegor på jobbmässan Hotspot den 11 februari.
Vilka är vi?
Vilka är vi egentligen som arbetar på Länsstyrelsen Värmland? Det ska vi försöka få bättre koll på genom att löpande, ungefär en gång i månaden, uppmärksamma medarbetare. Det blir en lättsam blandning av profession och person.
Utvecklats inom länsstyrelsevärlden
Susanna är utbildad biolog och etolog så först arbetade hon med djur på olika sätt men hon insåg senare att det inte var rätt och landade i att hon verkligen ville ha jobb på Länsstyrelsen! Hon sökte många jobb utan framgång så till slut fick det bli en praktikkurs på Karlstads universitet vilket gav henne praktik på Länsstyrelsen Örebro där hon började arbeta med viltfrågor.
- Där gick jag från praktik till jobb och sedan fick jag vikariat på Länsstyrelsen Värmland och olika anställningsformer under några år. Länsstyrelsen är en bra arbetsgivare för det är tryggt att jobba inom staten med exempelvis föräldraledighet och det är en bred arbetsplats. Jag har kunnat prova mycket olika saker för jag har haft bra chefer som har gynnat min utveckling och vilja att prova mig fram. Försök få praktik när du studerar för det är bra att få prova på vid sidan av allt pluggande. Har du väl varit någonstans så är det en bra väg in när arbetsgivaren vet vem man är. Om man vill någonting så ska man inte ge upp utan vara envis för man hittar oftast en väg som jag gjorde, säger Susanna.

Natur och människor
Som reservatsförvaltare så ingår naturvårdsskötsel och tillgängliggöra friluftslivet för besökare. Naturreservat bildas för att bevara värdefulla naturmiljöer som till exempel en gammal skog, våtmarker och artrika ängar. Värdena som finns där ska skyddas och få finnas kvar för framtiden. Susannas och hennes kollegor samarbetar med reservatsbildarna och reservatsskötarna på samma enhet och många andra.
- Vi jobbar mycket med människor utöver naturen. Samarbetet är viktigt med entreprenörer, markägare, hembygdsföreningar, kommuner med flera. Vi förvaltar områdena utifrån vad mina kollegor som bildar reservat har bestämt i föreskrifterna, säger Susanna.
Brinner för nordvärmland
Det är väldigt populärt att besöka naturreservat som inte ligger allt för långt ifrån tätorterna så som Glaskogen nära Arvika, Högbergsfältet nära Filipstad samt Värmlandsskärgården där reservaten närmast Karlstad, Segerstad skärgård och Hammarö sydspets där vi fotat är de mest välbesökta. Flest besökare kommer på sommaren.
- Vi prioriterar tillsyn och skötsel utifrån vilka medel vi har, vi anpassar oss efter nuläget hela tiden. Väljer arbetskläder efter väder! Skötarna uppe i norr åker snöskoter till vissa reservat och vi åker båt till vissa öar. Jag brinner för nordvärmland där jag har varit en hel del privat. De naturreservaten är inte så välbesökta så det vore roligt att satsa på dem mer med nya friluftslivsanordningar och få dit fler besökare. Åk till Färntjärnsskogen och Havsvalladalen exempelvis och övernatta i närheten, säger Susanna.

Arbetar med sina intressen
Susanna har alltid älskat djur och natur men hon hade dålig koll på vad länsstyrelsen gjorde när hon studerade. När hon väl insåg hur bred länsstyrelsernas verksamhet är så sökte hon sig dit! Nu tycker hon om både att arbeta på kontoret och ute i fält. Det är ett fritt arbete som hon kan lägga upp och planera självständigt.
- Det är roligt att få arbeta med mitt intresse! Jag blir inspirerad och vill se fler reservat och jag är glad att jag till och med får göra det på arbetstid! Du måste inte åka till fjällen eller Österlen utan det finns fin natur här i Värmland. Vi tar det lite för givet för att vi bor här och har växt upp med dessa miljöer men det finns mycket variation i länet mellan våra dryga 200 naturreservat, säger Susanna.
Tips: Vi har många fina naturreservat i Värmland så se dig omkring – man måste inte åka långt! Vissa passar bättre på vintern och andra på sommaren, det finns mycket att läsa på vår webbplats.
- Byggnadsvård tycker jag är kul också. Jag har ett gammalt hus och tycker om att använda miljövänliga material och gamla metoder så jag renoverar till exempel mina fönster med linoljekitt och linoljefärg. Eftersom vi har en gård så finns det alltid mycket jobb att göra! Vi har lite skog, ängar och tre jämtgetter. Jag har två småbarn också så just nu är ribban att överleva! Det har varit väldigt roligt att få komma igång och börja jobba igen, det blev ett välbehövligt avbrott från den intensiva föräldraledigheten. Nu njuter jag av tiden med barnen, säger Susanna.

Fakta
Namn: Susanna Gustavsson
Ålder: 37 år
Bor: Fågelviks-Rud nära Skattkärr
Yrke: Reservatsförvaltare
Fritidsintresse: Natur, djur, trädgård och gamla hus