06 mar 2026 klocka 09.00 - 10.00

Frukostseminarium: Vad kan vi i Sverige lära av hur andra länder har arbetat med jämställdhet och mänskliga rättigheter i internationella fredsinsatser?

I ett tuffare säkerhetspolitiskt läge behöver Sverige ta höjd för att den beredskap som byggs upp säkerställer skydd för hela civilbefolkningen. Därför måste jämställdhet och mänskliga rättigheter beaktas på ett systematiskt sätt. Med anledning av Internationella kvinnodagen 8 mars bjuder Länsstyrelsen Uppsala län, i samarbete med andra Länsstyrelser, in till ett digitalt frukostseminarium.

Innehåll

Länsstyrelsen i Blekinge, Länsstyrelsen i Dalarna, Länsstyrelsen i Halland, Länsstyrelsen Norrbotten, Länsstyrelsen i Skåne, Länsstyrelsen i Västra Götaland och Länsstyrelsen i Uppsala bjuder in till frukostseminarium. Under seminariet lyfts reflektioner och erfarenheter från internationella insatser och hur dessa appliceras på tänkbara scenarios. Målsättningen med seminariet är att deltagarna får med sig kunskaper som kan kvalitetssäkra det pågående beredskapsarbete.

Målgrupp

Funktioner inom offentlig sektor, civilsamhället och statliga myndigheter som hanterar och/eller är intresserad av frågor som rör civilt försvar, social hållbarhet och skydd av civilbefolkning i händelse av kris och krig.

Program och anmälan

Frukostseminarium: Vad kan vi i Sverige lära av hur andra länder har arbetat med jämställdhet och mänskliga rättigheter i internationella fredsinsatser? | Länsstyrelsen Uppsala Länk till annan webbplats.

Var:
Digitalt via Teams
Kostnad:
Kostnadsfritt
Sista anmälningsdag:
03 mar 2026

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Georg Andrén

Besöksadress

Våxnäsgatan 5

Postadress

651 86 Karlstad

Organisationsnummer

202100-2395

Följ oss