Samtal om maskulinitet - varför och hur?

Illustration: Linnea Blixt
I Uppsala län, liksom i resten av Sverige, utsätts kvinnor för våld – ofta av en man de känner. Samtidigt sker mycket av det som möjliggör våldet i vardagen: i jargong, i tystnad och i situationer där ingen säger ifrån. Där kan vi ta ansvar och göra skillnad i vardagen. Den här konferensen riktar sig till dig som vill vara en del av lösningen.
En konferens om maskulinitet
Länsstyrelsen i Uppsala län bjuder in till en konferens på temat maskulinitet. I den nationella strategin för att förebygga och bekämpa mäns våld mot kvinnor betonas vikten av ett fokus på maskulinitetsnormer och mäns delaktighet och ansvar.
Jesper Fundberg är doktor i etnologi på Malmö Universitet, lektor på polisprogrammet och arbetar med frågor om kön, etnicitet, makt, arbetsmiljö och ledarskap på Polismyndigheten. Jesper har även skrivit rapporten Maskulinitet – överblick, konkretiseringar och framåtblick Länk till annan webbplats. för Jämställdhetsmyndigheten. Under den här konferensen tar vi ett grepp om maskulinitet och avstamp i frågor som:
- Vad betyder maskulinitet i vårt samhälle?
- Vilka föreställningar sammankopplas med maskulinitet och vilka betydelser får det bland olika grupper i relation till exempelvis våld, handlingsutrymme, resurser, socialisering, familj och risker?
Under dagen får du:
- Förståelse för hur våld hänger ihop med vardagliga beteenden.
- Kunskap om våldspyramiden och hur små handlingar spelar roll.
- Konkreta sätt att agera – i samtal, på arbetsplatsen och i ditt privata liv.
- Möjlighet att reflektera tillsammans med andra i länet.
Målsättningen är att du efter dagen ska känna att du kan göra skillnad, att du vet hur du kan agera och att ditt agerande spelar roll - i din yrkesmässiga roll och i ditt privatliv.
Program
Från insikt till handling – mäns roll i att förebygga våld
08:30–09:00 Macka, incheckning
09:00–09:10 Länsstyrelsen inleder: Ett gemensamt ansvar i Uppsala län
09:10–10:10 Jesper Fundberg: Män, normer och ansvar
Vad innebär dagens mansnormer – och hur påverkar de oss i vardagen och i samhället? En inspirerande föreläsning om problematisk maskulinitet, med fokus på insikt, igenkänning och vad vi själva kan göra utan skuld – men med ansvar.
10:10-10:30 Paus
10:30-11:15 Fortsättning Jesper Fundberg
11:15-11:20 Kort paus
11:20–12:10 Reflektion och diskussion - Länsstyrelsen i Uppsala län
12:10 - 12:30 Utvärdering och uppföljning
Målgrupp
Den här utbildningen riktar sig till dig som är yrkesverksam inom kommun, Region, myndighet eller civilsamhälle i Uppsala län - och som vill vara en del av lösningen.
Kostpreferenser och hjälpmedel
Kontakta eller meddela organisatören.
- Var:
- Clarion Hotell Gillet, Dragarbrunnsgatan 23, Uppsala
- Kostnad:
- Ingen kostnad. Förmiddagsfika ingår.
- Sista anmälningsdag:
- 16 okt 2026
Anmäl dig
Det är viktigt att du fyller i en giltig e-postadress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan.
Kontakt
-
Destine Misto
Projektledare
Telefon 010-2233436
-
Ylva Blomster
Handläggare
Telefon 010-2233291
-
Ida Jansson
Handläggare
Telefon 010-2233355