Risk för vattenbrist - Grundvatten och vattendrag i Skåne länLäs mer på SMHI:s webbplats om aktuellt meddelande.

10 sep 2026 klocka 09.00 - 16.00

Utbildningsdag: Livsmedelsbrott i hela kedjan

En utbildningsdag med tema livsmedelsbrott som behandlar hela kedjan från primärproduktion till slutprodukt i handeln. Utbildningsdagen riktar sig till dig som arbetar med livsmedelskontroll i Skåne.

Välkommen till en inspirerande och kunskapshöjande utbildningsdag med fokus på livsmedelsbrott – från upptäckt till åtal genom hela kedjan.

Utbildningen arrangeras av IDA-nätverket, ett regionalt samverkansforum där Malmös miljöförvaltning och Helsingborgs miljöförvaltning, Livsmedelsverket, Länsstyrelsen i Skåne, Polisen (Region Syd), Åklagarmyndigheten och Ekobrottsmyndigheten tillsammans arbetar strategiskt med att förebygga och hantera livsmedelsbrott.

Under dagen får du ta del av aktuell kunskap, konkreta erfarenheter och praktiska insikter från flera centrala aktörer – allt för att stärka din förmåga att upptäcka och hantera livsmedelsfusk.

Målgrupp

Aktiviteten riktar sig till dig som arbetar med livsmedelskontroll i Skåne.

 

08.30 – 09.00 Incheckning

09.00 Välkomnande – Olu Lindström & Caroline Tandefelt
IDA-nätverket och bakgrund till utbildningsdagen

09.15 Länsstyrelsen – Orhideja Jugo & Simon Rolander
Primärproduktionskontroller – svårigheter i kontrollen

09.30 Livsmedelsverket – Joakim Meuller Backman
Livsmedelsverkets samordningsuppdrag och framtidens arbete mot livsmedelsfusk

10.00 Fika

10.30 Livsmedelsverket – Louise Nyholm
Otillåten påverkan i inspektörsrollen

11.00 Polisen (NOA) – Erica Rampling & Jakob Kindt
Brotten i livsmedelskedjan

11.50 Länsstyrelsen – Avrundning och frågor

12.00 Lunch (på egen hand)

13.00 Ekobrottsmyndigheten – Jon Bartholdsson
Bokföringsbrott och skattebrott

13.30 Helsingborgs miljöförvaltning – Ingela Nielsen
Case från verkligheten- nattkontrollen som avslöjade överträdelsen

14.00 Malmös miljöförvaltning – Anders Zetterlund och Thomas Hägvall
Case från verkligheten som lett till åtal – Kött på villovägar – livsmedelsbrott vs. häleri?
Case från verkligheten som lett till åtal – Basmati 1121: Premiumris eller premiumprislapp?

14.30 Fika

15.00 Åklagarmyndigheten – Felicia Holme & Anna Alnervik
Resultat från tidigare anmälningar och tips vid anmälan

15.45 Länsstyrelsen, Helsingborgs miljöförvaltning & Malmös miljöförvaltning
Avslutning

16.00 Programmet avslutas

 

Förtäring

Vi bjuder på fika på förmiddag och eftermiddag.

Ingen gemensam lunch kommer att styras upp, men det finns gott om trevliga restauranger i närheten av utbildningslokalen.

Varmt välkomna!

Fotografering på plats

Under våra aktiviteter tar vi ibland bilder. För att vi ska kunna använda bilderna och samtidigt följa GDPR behöver vi förvarna dig som deltagare om att det kan komma att fotograferas under mötet. På mötesplatsen ska vi informera om var det finns lämpliga ytor på platsen för dig som inte vill vara med på bild.

Var:
Stadshuset, August Palms plats 1, Malmö. Lokal "Stortorget".
Kostnad:
Deltagandet är kostnadsfritt, fika för- och eftermiddag ingår. Var och en ombesörjer egen lunch.
Sista anmälningsdag:
04 sep 2026

Anmäl dig

Det är viktigt att du fyller i en giltig e-postadress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan. Om du saknar bekräftelse per e-post är du inte anmäld.

Det är inte tillåtet att göra anmälningar längre. Sista anmälningsdag var den 4 september klockan 23.59.

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Peter Danielsson

Besöksadress

Östra Boulevarden 62 A, Kristianstad eller Södergatan 5, Malmö

Postadress

205 15 Malmö

Organisationsnummer

202100-2346

Följ oss