Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Vigselförrättare i Kronobergs län

Börje Johansson
Ryttarvägen 17, 342 33 Alvesta

Camilla Holmqvist
camilla.a.holmqvist@alvesta.se

Edina Maslac
Hjortsbergavägen 6 c, lgh 1101, 342 36 Alvesta
073-356 79 62

Hagart Valtersson
Enevägen 27, 342 61 Moheda
hagart.valtersson@hotmail.com
070-547 12 18

Lars-Olof Franzén
Södervägen 4, 342 93 Hjortsberga
zonafranzen@gmail.com

Monika Pihl
Ängsvägen 6, 342 60 Moheda
monica.pihl@alvesta.se

Niclas Salomonsson
ns.kungsgatan3@gmail.com
0705-13 93 57

Thomas Haraldsson
thomas.haraldsson@alvesta.se
070-996 41 61

Thomas Johnsson
Mältarevägen 26, 342 35 Alvesta
thomas.johnsson@alvesta.se
070-843 19 38

Lars Altgård
Kronobergsgatan 35, 365 31 Lessebo
lars.altgard@lessebo.se
0478-125 01

Olof Björkmarker
olof.bjorkmarker@lessebo.se
0478-125 11

Kristina Brundin
kristina.brundin@lessebo.se

Marcus Dackling
marcus.dackling@lessebo.se
070-980 87 58

Angelica Karlsson
angelica.karlsson@lessebo.se
0478-125 61

Christina Nyquist
Kommunchef
christina.nyquist@lessebo.se

Monica Widnemark
Kornvägen 2, 360 52 Kosta
monika.widnemark@lessebo.se

Anna Widströmer
Lönnbacken Vide, 360 53 Skruv

Carina Bengtsson
Myrarås Rönnebo, 341 77 Agunnaryd

Karin Bondeson
Högarörsgatan 14 U, 341 38 Ljungby
karin.bondeson5521@gmail.com

Marianne Dalesjö
Ekebacksvägen 6, 341 31 Ljungby

Eskil Erlandsson
Stackarp, 340 12 Annerstad
eskil@lby.se

Magnus Gunnarsson
magnus.gunnarsson@ljungby.se

Irene Hedfors
Kungsgatan 4 A, 341 30 Ljungby

Janewert Johansson
Skomakargränd 1, 341 35 Ljungby

Anne Karlsson
Strandsro Åby, 340 14 Lagan

Ole Kongstad
Gnejsvägen 14, 341 34 Ljungby

Eva-Marie Norén Holgersson
Violvägen 4, 340 14 Lagan
eva-marie.noren-holgersson@ljungby.se

Lars Solling Angelstad
Åminne, 341 94 Ljungby

Annica Ljungdahl
Tel: 070-353 72 57
christeroannica@telia.com

Lars-Ove Johansson
Tel: 073-373 91 13
lars-ove.johansson@ljungby.se

Bengt Göran Söderlind
Oshult 3042, 285 91 Markaryd

Joakim Pohlman
Stenbocksgatan 6, 285 33 Markaryd
joakim.pohlman@markaryd.se

Siv Karlsson
Tallgatan 4, 285 32 Strömsnäsbruk
sivkarlsson@glocalnet.net

Magnus Carlberg
Hagen 7, 362 51 Väckelsång
magnus.carlberg@tingsryd.se

Cecilia Cato
cecilia.cato@tingsryd.se

Marie-Louise Hilmersson
Brännebo Hanagård, 360 23 Älmeboda
marielouise.hilmersson@gmail.com

Mikael Jeansson
Dunshult 13, 360 13 Urshult
mikael.jeansson@tingsryd.se

Anna Johansson, Dångemåla
anna.johansson@tingsryd.se

Arne Karlsson
Brändeborg, 360 10 Ryd
brandeborg096@gmail.com

Barbro Svensson
Odensvallahult, 360 13 Urshult
barbro.odenssvalahult@connect2ip.com​​

​Marina Thyborn
Skyttemåla 9, 362 91 Tingsryd

Eddie Carlqvist
073-093 25 94
eddie.carlqvist@carlqvistfastigheter.se

Anne Hallberg
anne.hallberg@uppvidinge.se
0474-47025, 072-987 09 01

Elisabeth Hjortskull
ehjortskull@gmail.com
0708-77 11 95

Maria Emilsson
maremi73@gmail.com
073-040 42 13

Peter Danielsson
peter.danielsson@uppvidinge.se
072-365 49 81

Patrik Davidsson
Alstermo
patrik.davidsson@hotmail.com
070-515 70 93

Anna Tenje
anna.tenje@vaxjo.se

Berit Skogmalm
Limmarvägen 16, 360 30 Lammhult
blm120@hotmail.com

Carina Elmefall
carina.elmefall@vaxjo.se

Charlotta Svanberg
Emil Lindells väg 24B, 352 57 Växjö
lotta_svanberg@hotmail.com

Ewa Granqvist
Tolgs Nöbbele Soläng 1, 363 35 Tolg
070-334 01 84
ewarelax@hotmail.com

Hannes Jónsson
hannes.jonsson@vaxjo.se

Isabelle Bunn
Ringblomsvägen 5, 352 50 Växjö
Isabelle.bunn@vaxjo.se

Jan Bengtsson
Kristina Nilssons väg 20, 352 39 Växjö
jan.bengtsson@gmail.com

Lena Johannesson
Staglabergsgatan 6, 352 34 Växjö

Lena Wibroe
Kristina Nilssons väg 24, 352 39 Växjö
lena.wibroe@vaxjo.se

Louise Jeppsson
Ripvägen 22, 352 42 Växjö

Nils Posse
Bergqvara Gård, 355 93 Växjö
nils@bergqvaragard.se

Madeleine Karlsson
Vallmovägen 6, 352 51 Växjö
madeleine.karlsson3@vaxjo.se

Malin Lauber
Gamla Norrvägen 14B, 352 43 Växjö
malin.lauber@vaxjo.se

Maria Garmer
maria.garmer@vaxjo.se

Marinette Dahlén
Vretvägen 16, 352 48 Växjö
072-362 39 90
marinette.dahlen@hotmail.com

Monica Sandberg
Drottninggatan 2B, 352 29 Växjö
monica.sandberg@vaxjo.se

Monica Skagne
monica@skagne.se

Monica Tengius
Berg Björka Norregatan 4, 360 30 Lammhult
monica.tengius@vaxjo.se

Oliver Rosengren
oliver.rosengren@vaxjo.se

Per-Anders Löthman
perAnders.lothman@vaxjo.se

Pernilla Sjöberg
Liljedalsvägen 15, 352 54 Växjö
pernilla.sjoberg@kronoberg.se

Peter Aronsson
Herrgårdsvägen 2, 355 73 Gemla
peter@aronsson.nl

Stefan Schirell
Tävelsås Källehult 1, 355 95 Växjö
stefan@lindstromsel.se

Suzana Mocevic
suzana.mocevic@gmail.com

Tomas Lindahl
tomas.b.lindahl@telia.com

Tomas Thornell
tomas.thornell@vaxjo.se

Wirginia Bogatic Citron
w.bogatic@yahoo.com
076-621 66 30

Yvonne Tuvesson Rosenqvist
yvonne.tuvros@hotmail.com
070-363 06 21

Åke Eriksson
Veckovägen 11, 352 61 Växjö

Åsa Karlsson Björkmarker
Alpgatan 35, 352 41 Växjö
asa@aska-konsult.se

Eva Ballovarre
eva-marie.ballovarre@almhult.se
Telefon 070-303 59 70

Roland Eiman
roland.eiman1234@gmail.com

Sonja Emilsson
sonja.emilsson@almhult.se
Telefon 070-622 29 14

Monica Haider
Ågatan 12, 343 71 Diö

Åke Karlsson
Fjällgatan 15, 343 35 Älmhult
fjallgatan@gmail.com

Bo Mazetti-Nissen
Bo.mazetti-nissen@almhult.se
Telefon 070-826 47 20

Elizabeth Peltola
Gemlagatan 7, 343 71 Diö
elizabeth.peltola@almhult.se

Lars Nilsson
lars.nilsson@almhult.se
Telefon 0476-55 104

Christian Björkqvist
Sillaröd 127, 273 57 Brösarp

Lisa Syrén
Galérgatan 6, 371 36 Karlskrona

Anders Flanking
anders.flanking@lansstyrelsen.se

Att bli vigselförrättare

Behovet av vigselförrättare styr alltid hur många som förordnas. Länsstyrelsen är mycket restriktiv med att utse vigselförrättare för enstaka tillfällen. Det krävs särskilda skäl för att göra detta.

Länsstyrelsen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare. Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige. Den som är vigselförrättare måste kunna utföra vigslar under hela förordnandet.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av Länsstyrelsen med 110 kronor för en vigsel och sedan ytterligare 30 kronor per vigsel för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon reseersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Kontakt