Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Lars-Erik Gustafsson
Fuxvägen 40, 342 33 ALVESTA
larserik.gustafsson@bredband.net

Börje Johansson
Ryttarvägen 17, 342 33 ALVESTA

Kristiina Kosunen Eriksson
Centralplan 1, 342 80 ALVESTA
kristiina.kosunen.eriksson@alvesta.se

Monika Pihl
Ängsvägen 6, 342 60 MOHEDA
monica.pihl@alvesta.se

Lars-Olof Franzén
Södervägen 4, 342 93 Hjortsberga
zonafranzen@gmail.com

Monica Widnemark
Kornvägen 2, 360 52 KOSTA
widnemark@lessebo.se

Anna Widströmer
Lönnbacken Vide, 360 53 SKRUV

Lars Altgård
Kronobergsgatan 35, 365 31 Lessebo
lars.altgard@lessebo.se
0478-125 01

Angelica Karlsson
angelica.karlsson@lessebo.se
0478-125 61

Marcus Dackling
marcus.dackling@lessebo.se
0709808758

Kristina Brundin
kristina.brundin@lessebo.se

Olof Björkmarker
olof.bjorkmarker@lessebo.se
0478-12511

Christina Nyquist
Kommunchef
christina.nyquist@lessebo.se

Carina Bengtsson
Myrarås Rönnebo, 341 77 AGUNNARYD

Karin Bondeson
Grönstensvägen 5, 341 34 LJUNGBY
karin.bondesson@telia.com

Marianne Dalesjö
Ekebacksvägen 6, 341 31 LJUNGBY

Marianne Eckerbom
Norra Järnvägsgatan 14, 341 37 LJUNGBY
marianne.eckerbom@gmail.com

Eskil Erlandsson
Stackarp, 340 12 ANNERSTAD
eskil@lby.se

Magnus Gunnarsson
magnus.gunnarsson@ljungby.se

Irene Hedfors
Kungsgatan 4 A, 341 30 LJUNGBY

Janewert Johansson
Skomakargränd 1, 341 35 LJUNGBY

Anne Karlsson
Strandsro Åby, 340 14 LAGAN

Ole Kongstad
Gnejsvägen 14, 341 34 LJUNGBY

Eva-Marie Norén Holgersson
Violvägen 4, 340 14 LAGAN
eva-marie.norenholgersson@ljungby.se

Lars Solling Angelstad
Åminne, 341 94 LJUNGBY

Ann-Charlotte Wiesel
Kungsgatan 13A, 341 30 LJUNGBY
ann-charlotte.wiesel@ljungby.se

Lisa Karlsson
Apoteksgatan 9 C, 285 31 MARKARYD
lisa.karlsson@markaryd.se

Bengt Göran Söderlind
Oshult 3042, 285 91 MARKARYD

Joakim Pohlman
Stenbocksgatan 6, 285 33 MARKARYD
joakim.pohlman@markaryd.se

Siv Karlsson
Tallgatan 4, 285 32 STRÖMSNÄSBRUK
sivkarlsson@glocalnet.net

Agneta Wilhelmsson
Södra Århult 1044
285 91 Markaryd
wilhelmssonagneta@gmail.com

Magnus Carlberg
Hagen 7
362 51 Väckelsång
magnus.carlberg@tingsryd.se

Cecilia Cato
cecilia.cato@tingsryd.se

Marie-Louise Hilmersson
Brännebo Hanagård, 360 23 ÄLMEBODA
marielouise.hilmersson@gmail.com

Mikael Jeansson
Dunshult 13, 360 13 URSHULT
mikael.jeansson@tingsryd.se

Anna Johansson, Dångemåla
anna.johansson@tingsryd.se

Arne Karlsson
Brändeborg, 360 10 RYD
brandeborg096@gmail.com

Barbro Svensson
Odensvallahult, 360 13 URSHULT
barbro.odenssvalahult@connect2ip.com

Sven-Erik Svensson
Högagärde 4, 360 13 URSHULT
s-e.svensson@hogagarde.com​​

​Marina Thyborn
Skyttemåla 9, 362 91 TINGSRYD

Maria Emilsson
Yggersryd 6, 364 33 Åseda
maremi73@gmail.com

Jan Bengtsson
Kristina Nilssons väg 20, 352 39 VÄXJÖ
jan.bengtsson@gmail.com

Stefan Bergström
Grönsångarevägen 23, 352 42 VÄXJÖ

Wirginia Bogatic Citron
w.bogatic@yahoo.com
076-621 66 30

Åke Eriksson
Veckovägen 11, 352 61 VÄXJÖ

Anders Flanking
anders.flanking@lansstyrelsen.se

Louise Jeppsson
Ripvägen 22, 352 42 VÄXJÖ

Lena Johannesson
Hjalmar Petris väg 13 C, 352 47 VÄXJÖ

Kjell Jönsson
Helgöhus, 355 93 VÄXJÖ
047028709@telia.com

Madeleine Karlsson
Vallmovägen 6, 352 51 Växjö
madeleine.karlsson3@vaxjo.se

Åsa Karlsson Björkmarker
Alpgatan 35, 352 41 VÄXJÖ
asa@aska-konsult.se

Malin Lauber
Gamla Norrvägen 14B, 352 43 VÄXJÖ
malin.lauber@vaxjo.se

Per-Anders Löthman
per.lothman@vaxjo.se

Morgan Löwenthal
Skidsvängen 108, 35249 VÄXJÖ

Nils Posse
Bergqvara Gård, 355 93 VÄXJÖ
nils@bergqvaragard.se

Mats Rydberg
Hälsovägen 22, 352 63 VÄXJÖ
mats.rydberg@vaxjo.se

Monica Sandberg
Drottninggatan 2B, 352 29 VÄXJÖ
monica.sandberg@vaxjo.se

Stefan Schirell
Tävelsås Källehult 1, 355 95 VÄXJÖ
stefan@lindstromsel.se

Pernilla Sjöberg
Liljedahlsvägen 15, 352 54 VÄXJÖ
pernilla.sjoberg@kronoberg.se

Monica Skagne
monica@skagne.se

Berit Skogmalm
Limmarvägen 16, 360 30 LAMMHULT
blm120@hotmail.com

Charlotta Svanberg
Emil Lindells väg 24B, 352 57 VÄXJÖ
lotta_svanberg@hotmail.com

Monica Tengius
Berg Björka Norregatan 4, 360 30 LAMMHULT
monica.tengius@vaxjo.se

Lena Wibroe
Kristina Nilssons väg 24, 352 39 VÄXJÖ
lena.wibroe@vaxjo.se

Isabelle Bunn
Ringblomsvägen 5, 352 50 VÄXJÖ
Isabelle.bunn@vaxjo.se

Peter Aronsson
Herrgårdsvägen 2, 355 73 Gemla
peter@aronsson.nl

Ewa Granqvist
Tolgs Nöbbele Soläng 1, 363 35 Tolg
070-334 01 84
ewarelax@hotmail.com

Eva Ballovarre
eva-marie.ballovarre@almhult.se
Telefon 070-303 59 70

Roland Eiman
Pomonavägen 9, 343 38 Älmhult
roland.eiman@almhult.se

Sonja Emilsson
sonja.emilsson@almhult.se
Telefon 070-622 29 14

Monica Haider
Ågatan 12, 343 71 DIÖ

Åke Karlsson
Fjällgatan 15, 343 35 ÄLMHULT
fjallgatan@gmail.com

Bo Mazetti-Nissen
Bo.mazetti-nissen@almhult.se
Telefon 070-826 47 20

Elizabeth Peltola
Gemlagatan 7, 343 71 DIÖ
elizabeth.peltola@almhult.se

Christian Björkqvist
Sillaröd 127, 273 57 Brösarp

Lisa Syrén
Galérgatan 6, 371 36 KARLSKRONA

Torleif Torstensson
Annas väg 9
269 39 BÅSTAD
thorleif@thorleifs.se

Att bli vigselförrättare

Länsstyrelsen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare. Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige.

En vigselförrättare behöver ha kunskap om tillämplig lagstiftning gällande till exempel:

  • hur en vigsel ska gå till
  • hindersprövning
  • de dokument som ska upprättas och skickas in efter vigseln.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av Länsstyrelsen med 110 kronor för en vigsel och sedan ytterligare 30 kronor per vigsel för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon reseersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Kontakt