Risk för vattenbrist i Kronobergs länLäs mer på SMHI:s webbplats om aktuellt meddelande.

Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Vigselförrättare i Kronobergs län

Vigselförrättare i Alvesta kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Börje Johansson
Ryttarvägen 17, 342 33 Alvesta

Tills vidare

Camilla Holmqvist
camilla.a.holmqvist@alvesta.se

1 mars 2025

Edina Maslac
Hjortsbergavägen 6 c, lgh 1101, 342 36 Alvesta
073-356 79 62

1 mars 2025

Hagart Valtersson
Enevägen 27, 342 61 Moheda
hagart.valtersson@hotmail.com
070-547 12 18

1 mars 2025

Lars-Olof Franzén
Södervägen 4, 342 93 Hjortsberga
zonafranzen@gmail.com

1 mars 2023

Monika Pihl
Ängsvägen 6, 342 60 Moheda
monica.pihl@alvesta.se

Tills vidare

Niclas Salomonsson
ns.kungsgatan3@gmail.com
0705-13 93 57

1 september 2025

Thomas Haraldsson
thomas.haraldsson@alvesta.se
070-996 41 61

1 mars 2025

Thomas Johnsson
Mältarevägen 26, 342 35 Alvesta
thomas.johnsson@alvesta.se
070-843 19 38

1 september 2025

Vigselförrättare i Lessebo kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Lars Altgård
Kronobergsgatan 35, 365 31 Lessebo
lars.altgard@lessebo.se
0478-125 01

1 september 2024

Olof Björkmarker
olof.bjorkmarker@lessebo.se
0478-125 11

1 september 2024

Kristina Brundin
kristina.brundin@lessebo.se

1 september 2024

Marcus Dackling
marcus.dackling@lessebo.se
070-980 87 58

1 september 2024

Angelica Karlsson
angelica.karlsson@lessebo.se
0478-125 61

1 september 2024

Christina Nyquist
Kommunchef
christina.nyquist@lessebo.se

1 september 2024

Monica Widnemark
Kornvägen 2, 360 52 Kosta
monika.widnemark@lessebo.se

Tills vidare

Anna Widströmer
Lönnbacken Vide, 360 53 Skruv

1 mars 2023

Vigselförrättare i Ljungby kommun
Namn och adressGäller till och med

Carina Bengtsson
Myrarås Rönnebo, 341 77 Agunnaryd

1 mars 2026

Karin Bondeson
Högarörsgatan 14 U, 341 38 Ljungby
karin.bondeson5521@gmail.com

Tills vidare

Marianne Dalesjö
Ekebacksvägen 6, 341 31 Ljungby

Tills vidare

Eskil Erlandsson
Stackarp, 340 12 Annerstad
eskil@lby.se

Tills vidare

Magnus Gunnarsson
magnus.gunnarsson@ljungby.se

1 mars 2025

Irene Hedfors
Kungsgatan 4 A, 341 30 Ljungby

Tills vidare

Janewert Johansson
Skomakargränd 1, 341 35 Ljungby

Tills vidare

Anne Karlsson
Strandsro Åby, 340 14 Lagan

1 mars 2026

Ole Kongstad
Gnejsvägen 14, 341 34 Ljungby

Tills vidare

Eva-Marie Norén Holgersson
Violvägen 4, 340 14 Lagan
eva-marie.noren-holgersson@ljungby.se

1 mars 2026

Lars Solling Angelstad
Åminne, 341 94 Ljungby

1 mars 2026

Annica Ljungdahl
Tel: 070-353 72 57
christeroannica@telia.com

1 mars 2025

Lars-Ove Johansson
Tel: 073-373 91 13
lars-ove.johansson@ljungby.se

1 mars 2025

Vigselförrättare i Markaryds kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Bengt Göran Söderlind
Oshult 3042, 285 91 Markaryd

Tills vidare

Joakim Pohlman
Stenbocksgatan 6, 285 33 Markaryd
joakim.pohlman@markaryd.se

Tills vidare

Siv Karlsson
Tallgatan 4, 285 32 Strömsnäsbruk
sivkarlsson@glocalnet.net

1 mars 2026

Vigselförrättare i Tingsryds kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Magnus Carlberg
Hagen 7, 362 51 Väckelsång
magnus.carlberg@tingsryd.se

1 mars 2023

Cecilia Cato
cecilia.cato@tingsryd.se

1 mars 2024

Marie-Louise Hilmersson
Brännebo Hanagård, 360 23 Älmeboda
marielouise.hilmersson@gmail.com

Tills vidare

Mikael Jeansson
Dunshult 13, 360 13 Urshult
mikael.jeansson@tingsryd.se

1 mars 2025

Anna Johansson, Dångemåla
anna.johansson@tingsryd.se

1 mars 2024

Arne Karlsson
Brändeborg, 360 10 Ryd
brandeborg096@gmail.com

Tills vidare

Barbro Svensson
Odensvallahult, 360 13 Urshult
barbro.odenssvalahult@connect2ip.com

Tills vidare

​Marina Thyborn
Skyttemåla 9, 362 91 Tingsryd

Tills vidare

Eddie Carlqvist
073-093 25 94
eddie.carlqvist@carlqvistfastigheter.se

1 september 2025

Vigselförrättare i Uppvidinge kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Anne Hallberg
anne.hallberg@uppvidinge.se
0474-47025, 072-987 09 01

1 mars 2026

Elisabeth Hjortskull
ehjortskull@gmail.com
0708-77 11 95

1 mars 2026

Maria Emilsson
maremi73@gmail.com
073-040 42 13

1 mars 2027

Peter Danielsson
peter.danielsson@uppvidinge.se
072-365 49 81

1 mars 2026

Patrik Davidsson
Alstermo
patrik.davidsson@hotmail.com
070-515 70 93

1 mars 2026

Vigselförrättare i Växjö kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Anna Tenje
anna.tenje@vaxjo.se


1 mars 2026

Berit Skogmalm
Limmarvägen 16, 360 30 Lammhult
blm120@hotmail.com

1 mars 2025

Carina Elmefall
carina.elmefall@vaxjo.se

1 mars 2026

Charlotta Svanberg
Emil Lindells väg 24B, 352 57 Växjö
lotta_svanberg@hotmail.com

Tills vidare

Ewa Granqvist
Tolgs Nöbbele Soläng 1, 363 35 Tolg
070-334 01 84
ewarelax@hotmail.com

1 mars 2025

Hannes Jónsson
hannes.jonsson@vaxjo.se

1 mars 2026

Isabelle Bunn
Ringblomsvägen 5, 352 50 Växjö
Isabelle.bunn@vaxjo.se

1 mars 2023

Jan Bengtsson
Kristina Nilssons väg 20, 352 39 Växjö
jan.bengtsson@gmail.com

Tills vidare

Julia Berg

070-952 31 96

julia.berg2@vaxjo.se

1 september 2027

Lena Johannesson
Staglabergsgatan 6, 352 34 Växjö

1 mars 2026

Lena Wibroe
Kristina Nilssons väg 24, 352 39 Växjö
lena.wibroe@vaxjo.se

1 mars 2023

Louise Jeppsson
Ripvägen 22, 352 42 Växjö

Tills vidare

Nils Posse
Bergqvara Gård, 355 93 Växjö
nils@bergqvaragard.se

Tills vidare

Madeleine Karlsson
Vallmovägen 6, 352 51 Växjö
madeleine.karlsson3@vaxjo.se

1 mars 2024

Malin Lauber
Gamla Norrvägen 14B, 352 43 Växjö
malin.lauber@vaxjo.se

1 mars 2026

Maria Garmer
maria.garmer@vaxjo.se

1 mars 2026

Marinette Dahlén
Vretvägen 16, 352 48 Växjö
072-362 39 90
marinette.dahlen@hotmail.com

1 mars 2026

Monica Sandberg
Drottninggatan 2B, 352 29 Växjö
monica.sandberg@vaxjo.se

1 mars 2024

Monica Skagne
monica@skagne.se

1 mars 2024

Monica Tengius
Berg Björka Norregatan 4, 360 30 Lammhult
monica.tengius@vaxjo.se

1 mars 2024

Oliver Rosengren
oliver.rosengren@vaxjo.se

1 mars 2025

Per-Anders Löthman
perAnders.lothman@vaxjo.se

1 mars 2024

Pernilla Sjöberg
Liljedalsvägen 15, 352 54 Växjö
pernilla.sjoberg@kronoberg.se

1 mars 2026

Peter Aronsson
Herrgårdsvägen 2, 355 73 Gemla
peter@aronsson.nl

1 september 2024

Stefan Schirell
Tävelsås Källehult 1, 355 95 Växjö
stefan@lindstromsel.se

Tills vidare

Suzana Mocevic
suzana.mocevic@gmail.com

1 mars 2025

Tomas Lindahl
tomas.b.lindahl@telia.com

1 mars 2026

Tomas Thornell
tomas.thornell@vaxjo.se

1 mars 2025

Wirginia Bogatic Citron
w.bogatic@yahoo.com
076-621 66 30

1 mars 2024

Yvonne Tuvesson Rosenqvist
yvonne.tuvros@hotmail.com
070-363 06 21

1 mars 2026

Åke Eriksson
Veckovägen 11, 352 61 Växjö

Tills vidare

Åsa Karlsson Björkmarker
Alpgatan 35, 352 41 Växjö
asa@aska-konsult.se

1 mars 2023

Vigselförrättare i Älmhults kommun

Namn och adress

Gäller till och med

Eva Ballovarre
eva-marie.ballovarre@almhult.se
Telefon 070-303 59 70

1 september 2024

Roland Eiman
roland.eiman1234@gmail.com

1 mars 2027

Sonja Emilsson
sonja.emilsson@almhult.se
Telefon 070-622 29 14

1 september 2024

Monica Haider
Ågatan 12, 343 71 Diö

Tills vidare

Åke Karlsson
Fjällgatan 15, 343 35 Älmhult
fjallgatan@gmail.com

Tills vidare

Bo Mazetti-Nissen
Bo.mazetti-nissen@almhult.se
Telefon 070-826 47 20

1 september 2024

Elizabeth Peltola
Gemlagatan 7, 343 71 Diö
elizabeth.peltola@almhult.se

Tills vidare

Lars Nilsson
lars.nilsson@almhult.se
Telefon 0476-55 104

1 mars 2027

Vigselförrättare i Kronobergs län

Namn och adress

Gäller till och med

Christian Björkqvist
Sillaröd 127, 273 57 Brösarp

Tills vidare

Lisa Syrén
Galérgatan 6, 371 36 Karlskrona

Tills vidare

Anders Flanking
anders.flanking@lansstyrelsen.se

25 maj 2023

Att bli vigselförrättare

Behovet av vigselförrättare styr alltid hur många som förordnas. Länsstyrelsen är mycket restriktiv med att utse vigselförrättare för enstaka tillfällen. Det krävs särskilda skäl för att göra detta.

Länsstyrelsen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare. Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige. Den som är vigselförrättare måste kunna utföra vigslar under hela förordnandet.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av Länsstyrelsen med 110 kronor för en vigsel och sedan ytterligare 30 kronor per vigsel för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon reseersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Kontakt