Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Vi vill inte ha afrikansk svinpest i Halland – släng inte mat i naturen

En picknick i naturen en sommardag är härligt. Se bara till att du får med dig alla matrester innan du vandrar vidare.
Härliga lata sommardagar i Halland. Som gjort för en picknick på stranden eller i några av alla våra fina grönområden och naturreservat. Men glöm inte att plocka med alla dina matrester hem. En enda kvarglömd skinkmacka kan räcka för att afrikansk svinpest ska få fäste i vårt område.
I september 2023 visade ett provsvar från Statens veterinärmedicinska anstalt att ett vildsvin som påträffats utanför Fagersta var smittat med afrikansk svinpest. Dagen efter beslutade Jordbruksverket om en smittad zon som omfattade ungefär 1000 kvadratkilometer runt området där det smittade vildsvinet hittades. I zonen ingick, helt eller delvis, åtta kommuner.
Zonen omfattades av betydande restriktioner, bland annat var det förbjudet för allmänheten att vistas i skog och mark. I förebyggande syfte beslutades också att avliva alla tamgrisar i den smittade zonen. Efter ett intensivt och framgångsrikt bekämpningsarbete friskförklarades området ett år senare och restriktionerna hävdes.

Ett vildsvin som äter en korvsmörgås som slängts i naturen kan smittas av afrikansk svinpest om korven innehåller kött från en smittad gris.
Dödlig och plågsam
– Afrikansk svinpest är en mycket smittsam, plågsam och dödlig virussjukdom som drabbar tamgrisar och vildsvin. Det finns inget botemedel eller vaccin mot sjukdomen, berättar Marie Baaz som är länsveterinär på Länsstyrelsen i Hallands län.
Afrikansk svinpest är inte farlig för människor. Däremot överförs ofta smittan till vildsvin av människor som reser över landsgränser och lämnar matrester efter sig. Ett vildsvin som äter en korvsmörgås som slängts i naturen kan alltså smittas om korven innehåller kött från en smittad gris.
– Viruset som orsakar sjukdomen är väldigt motståndskraftigt och överlever länge i miljön och i kött från infekterade djur. Viruset överlever även om köttet varit fryst, rökt eller saltat. Det dör först när köttet hettats upp, som vid kokning eller stekning. Människor kan också bära med sig smitta på kläder, skor och redskap om man varit i kontakt med smittade vildsvin eller tamgrisar, säger Marie Baaz.
Halland är ett högriskområde
Halland är ett av de län i Sverige som räknas som ett högriskområde för afrikansk svinpest. Med stor turism, stora genomfartsleder som E6 och större riksvägar, finns risk för att den smittsamma sjukdomen sprids.
– Om vi skulle få in afrikansk svinpest i Halland skulle det föra med sig enorma problem. Halland är ett tättbefolkat län med en stor population av vildsvin, och många och stora grisgårdar. Ett utbrott av afrikansk svinpest här skulle bli betydligt svårare att hantera och bli mer kostsamt än i Fagersta, säger Marie Baaz.
Ta med matrester hem
Vad kan då du göra för att för att förhindra att smittan kommer in till Sverige och Halland? Här är några enkla råd:
- Släng eller lämna aldrig matavfall så att vilda djur eller tamgrisar kommer åt det. Det kan vara i skogen, på stranden, på rastplatser och på campingplatser.
- Mata inte vilda djur eller tamgrisar med matavfall.
- Smittan är utbredd i Europa och Asien. Ta inte med fläsk- eller charkprodukter från länder där smittan finns. De kan innehålla virus!
- Tänk på att rengöra kläder och utrustning om du besökt smittade länder och du varit i kontakt med vilda djur eller grisar.
- Var uppmärksam på sjuka eller döda vildsvin när du rör dig i naturen.
Rapportera in fynd till Statens veterinärmedicinska anstalt. Länk till annan webbplats.
Vill du veta mer?
På Jordbruksverkets webbplats finns mer om afrikansk svinpest. Länk till annan webbplats.
Tidningen ATL har skrivit om ett fiktivt scenario vad som skulle hända om det blev ett utbrott av afrikansk svinpest i ett område med mycket tamgris i Skåne.