”Omoderna innovationer” - att modifiera gamla jordbruksredskap

Välkommen att följa med på ett studiebesök med Bengt Norrby i Lummelunda kyrkänge.
Bengt är en uppfinningsrik och erfaren ängshävdare, och har modifierat en hel del gamla jordbruksmaskiner till våra nygamla behov inom änghävden.
Vid det här studiebesöket delar han med sig av sina idéer och lösningar, och vi får se maskinerna in action. Kanske kommer nya tankar och idéer att möta dagens ljus när fler intresserade kreativa personer möts?
Vi bjuder på och avslutar kvällen med en enklare middag a la gotländsk vår ute i änget.
Anmäl dig nedan så vi vet hur många vi blir!
Vi parkerar och ses vid Lummelunda kyrka.
Varmt välkommen!
- Var:
- Lummelunda kyrka
- Kostnad:
- Ingen kostnad
- Sista anmälningsdag:
- 13 apr 2026
Anmäl dig
Det är viktigt att du fyller i en giltig e-postadress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan.
Personuppgifter Jordbruksverket:
Vi behöver samla in dessa uppgifter från dig i vår insats för att få rätt till stöd. Uppgifterna kommer att lämnas in med vår ansökan om utbetalning av stöd. Jordbruksverket är personuppgiftsansvarig och behandlar uppgifterna elektroniskt och lagrar dem i enlighet med vad som gäller för myndighetens arkivhantering.
Personuppgifterna används för ändamålen stödhantering, kontroll, statistik, information och för uppföljning, utvärdering och analys. Personuppgifterna delas med länsstyrelsen, Skogsstyrelsen, Sametinget, Lokala aktionsgrupper, Ekonomistyrningsverket, övervakningskommittén för den strategiska planen, utvärderare av den strategiska planen, programutvärderare, Riksrevisionen, Regeringskansliet, EU-kommissionen samt andra myndigheter och EU:s institutioner för motsvarande ändamål
Vill du veta mer om Jordbruksverkets behandling av personuppgifter finns det mer information att ta del av på www.jordbruksverket.se/personuppgifter Länk till annan webbplats..
Aktiviteten anordnas genom projektet Ett rikt odlingslandskap och bekostas med medel från EU och svenska staten genom strategiska planen för den gemensamma jordbrukspolitiken. Målgruppen är i första hand lantbrukare och verksamma inom jordbruks- och trädgårdsföretag.
