Publiceringsdatum:

Senast uppdaterad:

Storsatsning som ska hjälpa Siljansöringen och flodpärlmusslan i Hemulån

En gul och svart grävmaskin står i en å och gräver

Länsstyrelsen i Dalarnas län har fått medel från EU för att arbeta med det viktiga vattendraget Hemulån i Mora kommun. Stödet innebär att större satsningar kan göras för att hjälpa bestånden av Siljansöring och flodpärlmussla och för att Hemulån ska återfå sin naturliga funktion.

Jordbruksverket hanterar vissa EU-medel och när de i våras gjorde en utlysning om att bland annat restaurera vattendrag passade Länsstyrelsen i Dalarnas län på att söka medel för att fortsätta stärka den värdefulla Hemulån i Mora kommun. Konkurrensen var tuff men Länsstyrelsen lyckades säkerställa ca 4,7 miljoner i ett treårigt restaueringsprojekt.

– Hemulån är ett viktigt vattendrag för bland annat stor lekvandrande öring från Siljan, så kallad Siljansöring, och den fridlysta och hotade arten flodpärlmussla. Restaueringsinsatser syftar bland annat till att gynna förutsättningarna för bägge arterna att bli livskraftigare och det är därför glädjande att vi fått EU-finansieringen som blir en god hjälp att växla upp arbetet, säger Stefan Ågren, miljöhandläggare på enheten för vatten på Länsstyrelsen i Dalarnas län.

Tidigare åtgärder inte kompletta

Länsstyrelsen och den berörda fiskevårdsföreningen Mora-Våmhus fvof prioriterar Hemulån högt och restaueringsinsatser har genomförts i delar av ån 2024 och 2025 i området ett par kilometer uppströms Eldris. Det har också förekommit åtgärder på olika sätt i ån tidigare men både Länsstyrelsen och fiskevårdsföreningen bedömer att de åtgärderna inte har varit kompletta.

Målet i projektet är enkelt på pappret. Länsstyrelsen har åtagit sig att restaurera minst 4 000 meter av ån. Exakt var i ån detta kommer att genomföras är inte beslutat ännu och för att nå målet krävs god dialog och samverkan med Mora-Våmhus fvof, fastighetsägare och samfälligheter.

– Projektet måste ta hänsyn till bland annat kulturmiljövärden kopplat främst till flottningsverksamheten, fastighetsägarnas förutsättningar, vägar och dylikt. Vi hoppas att fastighetsägare som berörs ser detta som något positivt, och vi kommer i god tid att kontakta var och en för att säkerställa samsyn innan vi kommer till åtgärd. Vi är tacksamma att de fastighetsägare som har varit berörda under åren 2024–2025 har varit behjälpliga, säger Stefan Ågren.

Stor positiv påverkan

Det är inte bara öring och flodpärlmussla som förväntas gynnas av projektet utan det är också viktigt för bland annat att ån ska återfå sin naturliga funktion i sin dalgång igen. Det kan leda till förbättrade förutsättningar för insekter, fåglar, trädslagsblandningar, viltbete och vattenhushållning i ådalen. För att kunna genomföra insatsen behövs grävmaskiner för att kunna flytta block och stenar.

– Restaureringen tar ett helhetsgrepp och vi förväntar oss goda effekter på både kort och lång sikt. Det kan ibland se både stökigt och i vissa fall skadat ut i området direkt efter åtgärd. Men om själva åtgärden bedöms vara väl genomförd så behöver vi bara vänta något år tills vegetation och annat har återhämtat sig och anpassat sig till den nygamla platsen, säger Stefan Ågren.

Länsstyrelsen har en förhoppning att åtgärderna kan få positiva kringeffekter till exempel att väghållare byter vägövergångar som är besvärliga vandringshinder för fisk och att fler får upp ögonen för den värdefulla ån.

Åtgärderna inom ramen för projektet startar under sommaren 2026 och kommer att pågå till 2027 eller 2028.

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Helena Höij

Besöksadress

Åsgatan 38

Postadress

791 84 Falun

Organisationsnummer

202100-2429

Följ oss