Gruppträff i fält - Skapa perenna blommande ytor
Vår livsmedelsförsörjning är beroende av den biologiska mångfalden och dess ekosystemtjänster. Vilka lösningar finns på gårdsnivå och hur genomför man egentligen lämpliga mångfaldsåtgärder?
Information
Du som är intresserad av att genomföra en mångfaldsåtgärd har nu möjlighet att tillsammans med likasinnade få information och praktiska tips kring vilka anläggningar som kan skapas för att ge stor nytta för pollinatörer, ekosystemtjänster och skapa robusthet på gården. Under förmiddagen kommer du att få träffa flera andra intreserade, kunniga rådgivare från Växa samt på plats i Nyköping vid Bryngelstorp.
Här har man anlagt en perenn blommande yta. Utgångspunkten för gruppträffen är Greppa Näringens modul 17A, biologisk mångfald i åkerlandskapet.
Gruppträffar
Under sommaren och hösten kommer vi att anordna en serie gruppträffar, för dig som vill se en bred palett olika så kallade småbiotoper men även knyta kontakt med andra intresserade som går i samma tankar. Det här är det första kurstitillfället av fyra som ordnas under sommaren och hösten. Träffarna är en del av den kompetensutveckling som finansieras via den Strategiska Planen. Passa på att anmäla dig till träffarna för att inte missa värdefull information. Fika kommer att serveras under dagen.
Agenda för dagen:
Frågeställningar:
Hur anlägger man en perenn blommande yta för att lyckas med etableringen, var i landskapet anläggs den bäst?
Vilka arter gynnas av att genomföra åtgärden?
Vilka arter är lämpliga att så in i åkermark i Södermanland?
Hur ser finansieringen ut för att anlägga ytorna?
Vilka skötselmetoder är lämpliga för småbiotoper och andra mångfaldsytor?
Diskussion
Arrangörer är Greppa Näringen tillsammans med Sörmlands Artrika Slättbygd. Växa står för expertmedverkan och LRF marknadsför detta.


- Var:
- Vi träffas i Bryngelstorp i Nyköping, ytan är en åkermark som ligger intill reningsverket. Kopiera in denna länk till GPS för att komma till platsen: https://maps.app.goo.gl/MgrKJUMVLzMLyEdY7
- Kostnad:
- Gratis, vi bjuder på fika, meddela specialkost vid anmälan.
- Sista anmälningsdag:
- 29 sep 2026
Anmäl dig
Det är viktigt att du fyller i en giltig e-postadress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan.