Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Residenset mötesplats för stärkt svensk-franskt samarbete

Hur stärker Sverige och Frankrike samarbetet inom näringsliv, industri, forskning och kultur? Svaret finns i de många initiativ som växer fram mellan människor, företag, akademi, skolor och kulturinstitutioner.
På residenset i Göteborg samlades idag svenska och franska aktörer för samtal om hur relationerna mellan länderna kan fördjupas ytterligare. Bakom evenemanget stod Länsstyrelsen Västra Götaland och Frankrikes ambassad i Sverige som tillsammans bjöd in till föreläsningar och samtal.
– Bandet mellan Frankrike och Västsverige är gammalt, men framför allt bestående. Ända från början har det varit en källa till idéer, kunskap och utbyte, sa landshövding Sten Tolgfors.
Växande intresse för Västsverige
Bland gästerna fanns både svenska och franska representanter från bland annat näringsliv, lärosäten och kulturinstitutioner.
– Vid en tid då världen verkar så splittrad blir kultur och språk ännu viktigare; det bygger broar där andra ser avstånd, skapar förståelse där missförstånd annars skulle uppstå. Kultur och språk påminner oss om att vi, trots våra olikheter, delar en gemensam mänsklig erfarenhet, sa Sten Tolgfors.
Västsverige beskrevs som en av Europas mest dynamiska industriregioner, med starka traditioner inom tillverkning, innovation och hållbar omställning. Franska företag har sedan länge en betydande närvaro i regionen, och intresset fortsätter att växa. Göteborg har dessutom haft en fransk konsul sedan 1790. Dagens honorärkonsul, Robert Hörnquist, berättade att han är den 28:e i ordningen.
"Frankrike och Sverige har mycket gemensamt"
Cecilia Malmström, tidigare EU-kommissionär och numera gästprofessor vid Handelshögskolan i Göteborg var en av talarna. Hon betonade vikten av samarbete i en tid präglad av geopolitisk osäkerhet och ekonomiska förändringar.
– Vi måste tänka utanför boxen och stå enade. Frankrike och Sverige har mycket gemensamt – betydligt mer än många tror. När Frankrike och Sverige kommer överens blir det mycket kraftfullt, sa Cecilia Malmström.
Frankrikes ambassadör i Sverige, Thierry Carlier, betonade att det är alla de samarbeten och initiativ som sker i vardagen som ger partnerskapet liv och leder till resultat. Han uppmanade dock skämtsamt gästerna att inte bli alltför dynamiska.
– Jag har en känsla av att vi i något läge då kommer behöva flytta den franska ambassaden från Stockholm till Göteborg, sa ambassadören.
Strategiskt partnerskap sedan 2017
Dagens möte var en del av det strategiska partnerskap som statsminister Ulf Kristersson och president Emmanuel Macron undertecknade i Göteborg 2017.
I dag är omkring 460 franska företag etablerade i Sverige, samtidigt som cirka 15 000 franska medborgare bor i landet. Frankrike är dessutom den största mottagaren av svenska investeringar i Europa, och omkring 600 svenska företag finns etablerade i Frankrike.