Publiceringsdatum:

Senast uppdaterad:

Inför hummerpremiären – bomullstråd och koll på områden med fiskeförbud

En hand som håller över ryggen på en stor, grann, nyligen fångad hummer. I bakgrunden syns gryningsljuset över havet och en hummertinas nät.

Större än minimimåttet och utan rom – annars ska den släppas tillbaka, så att den kan göra fler humrar. Foto: Lars Molander, Länsstyrelsen.

Måndag den 22 september klockan 07.00 går startskottet för årets hummerfiske. För att minska risken för så kallat spökfiske ska hummertinor och andra burar ha rymningshål stängda med bomullstråd.

Det är många som fiskar hummer längs västkusten och tyvärr förloras en hel del av tinorna varje år. Det är då som bomullstråden spelar en avgörande roll.

– Om en bur blir kvar i havet kommer tråden inom några månader att ha brutits ned och buren kommer då inte längre att vara en dödsfälla för hummer, andra skaldjur eller fisk. Det är en enkel och mycket effektiv åtgärd, säger Therese Jansson, länsfiskekonsulent på Länsstyrelsen Västra Götaland.

På Havs- och vattenmyndighetens webbplats finns det beskrivet hur man på olika sätt kan lösa detta tekniskt. Här hittar du också bra råd om burar, linor och utplacering för att minska risken att du förlorar en hummerbur till havs.

Hummerfiske, regler, fiske och handel, Havs- och vattenmyndigheten Länk till annan webbplats.

Inför hummerpremiären råder redskapsförbud längs Bohuskusten

Veckan före hummerpremiären råder så kallat redskapsförbud längs Bohuskusten. Förbudet innebär att inga fiskeredskap får vara i havet. Undantaget är: fiske med sillgarn och makrillgarn, fiske med bur efter havskräfta på större djup än 30 meter, samt yrkesfiske med bur efter krabbtaska på ett större djup än 30 meter.

Håll koll på områden med fiskeförbud

Det finns flera fredade områden längs kusten, där det råder totalt fiskeförbud, inklusive förbud mot hummerfiske. Några finns runt Kosteröarna, utanför Göteborg och i 8 fjordar-området. Håll koll på dessa!

Karta över fredade områdena finns i Länsstyrelsens broschyr Fiskeregler i havet. Exakta koordinater på fiskeförbudsområdena finns hos Havs- och vattenmyndigheten i föreskriften FIFS 2004:36. För fredningsområdena i Koster-Väderöfjorden i bilaga 8, sid 175 och övriga fredningsområdesgränser finns i bilaga 5.

Broschyren Fiskeregler i havet Länk till annan webbplats.

Märk redskap, ingen sump efter januari och inga rombärande honor

Vi påminner också om att märka sina redskap ordentligt och om att man inte får hålla hummern i sump längre än till 31 januari. En rombärande hummer ska omedelbart släppas tillbaka i havet, sumpad eller ej.

– Om en hummer utvecklat yttre rom under tiden som den är i sumpen ska den genast återutsättas, alltså släppas tillbaka i havet. Det här var lite otydligt i regelverket tidigare, så det är bra att det nu är helt tydligt vad som gäller. Rombärande hummer ska alltid återutsättas, säger Lars Molander, länsfiskekonsulent på Länsstyrelsen Västra Götaland.

Fritidsfiskare får fiska till och med 30 november och yrkesfiskare till och med 31 december.

Fritidsfiskare får använda högst sex hummertinor samtidigt.

Om du ser brott mot fiskerilagstiftningen, kontakta:

Kustbevakningen: 0776-70 70 00

Polisen: 114 14

Länsstyrelsen: 010-224 40 00

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Sten Tolgfors

Besöksadress

Se Kontakta oss

Postadress

403 40 Göteborg

Följ oss