Webbsändning om Sudan & Sydsudan

Välkommen till en temasändning om Sudan & Sydsudan. Syftet med webbsändningen är att öka deltagarnas kunskap om Sudans och Sydsudans historia och nuläge. Syftet är också att öka kunskapen om livssituationen i länderna och situationen för internflyktingar och flyktingar i närliggande länder.
Medverkande under dagen är bland andra:
Johan Brosché, docent på Institutionen för Freds- och konfliktstudier vid Uppsala universitet
Johan har forskat på Sudan och Sydsudan i över 20 år. Han har bland annat engagerat sig i konfliktlösning och fredsarbete i området. Johan kommer att berätta om ländernas historia, geografi, tidigare och nuvarande konflikter samt framtidsutsikter.
Anders Jägerskog, Program Manager, Cooperation in International Waters in Africa program (CIWA) samt docent i freds-och utvecklingsstudier vid Göteborgs Universitet
Anders har tidigare arbetat for Sida i Jordanien och Kenya och lett UNDP:s Shared Waters Partnership. Han kommer att prata om Nilen och hur den både är en källa till samarbete och till konflikt. Om du vill se mer om CIWA: www.ciwaprogram.org Länk till annan webbplats.
Charlotte Hallqvist, FN:s flyktingorgan UNHCR
Charlotte har arbetat flera år i Sydsudan. Hon var på plats vid gränsen mellan Sudan och Sydsudan när kriget i Sudan bröt ut och har sedan kriget bröt ut också varit i Chad och jobbat med flyktingar från Sudan. Charlotte kommer att ge en aktuell bild av situationen för internflyktingar och människor på flykt i regionen.
Målgrupp
Vi vänder oss främst till dig som är verksam inom området nyanländas etablering eller arbetar med tidiga insatser för asylsökande.
Program
Tid: 09:00-12:30
09.00 Inledning
Daniel Uddling & Birgitta Guevara Länsstyrelsen Västra Götaland
Sudan och Sydsudans historia, geografi, tidigare och nuvarande konflikter samt framtidsutsikter.
Johan Brosché, decent på Institutionen för Freds- och konfliktstudier vid Uppsala universitet.
Paus
Nilen, en vattendelare
Anders Jägerskog, Program Manager, Cooperation in International Waters in Africa (CIWA) program och docent i freds-och utvecklingsstudier vid Göteborgs Universitet.
Paus
Flyktingsituationen i Sudan, Sydsudan och närliggande länder
Charlotte Hallqvist, UNHCR Sverige
Erfarenheter från kommuners kvotmotagande
Samtal med två kommuner om framgångsfaktorer och utmaningar.
12:30 Avslutning
Praktisk information
Webbsändningen är kostnadsfri men anmälan behövs för deltagande. Du får en länk för att logga in efter anmälan. Länken till sändningen är öppen 14 dagar efter sändning.
Arrangörer: Länsstyrelsen Västra Götaland och Arbetsförmedlingen Region Väst
- Var:
- Digitalt
- Kostnad:
- Kostnadsfritt
- Sista anmälningsdag:
- 04 maj 2026
Anmäl dig
Det är viktigt att du fyller i en giltig mejladress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan.
Om du ska anmäla flera personer behöver du gå in på sidan manuellt efter varje anmälan. Uppdatera inte sidan och tryck inte på tillbaka-knappen. Då finns risk att du anmäler dig själv flera gånger.
Så hanterar vi dina personuppgifter
Övriga upplysningar om till exempel specialkost, allergi eller hjälpmedel, skickar du separat via e-post till kontaktpersonen för arrangemanget.
Kontakt
Daniel Uddling
daniel.uddling@lansstyrelsen.se
Telefon: 010-22 444 71
Birgitta Guevara
birgitta.guevara@lansstyrelsen.se
Telefon 010-22 444 67