Stärkta rättigheter för vuxna och barn på skyddat boende – skyddade boenden

Linn Moser Hällen håller i utbildningen. Foto: Anders Rudäng
Länsstyrelsen erbjuder ett utbildningspaket för chefer, socialsekreterare, arbetsledare, metodstödjare och personal på skyddat boende. Utbildningen handlar om ändringar i socialtjänstlagen rörande skyddat boende samt den nya lagen om placering av barn i skyddat boende.
Den 1 april 2024 kom den nya reformen om barn och vuxna som vistas i skyddat boende, Lag (2024:79) om placering av barn i skyddat boende samt ändringar i socialtjänstlagen.
Med anledning av den nya reformen och ändringarna i socialtjänstlagen erbjuder Länsstyrelsen ett utbildningspaket som riktar sig till chefer inom socialtjänst och skyddat boende, socialsekreterare, arbetsledare, metodstödjare och personal på skyddat boende.
Utbildningen är ett paket i tre delar och hålls av Linn Moser Hällen. Linn är utbildad handledare i psykosocialt arbete och grundläggande psykoterapi. Hon föreläser om våld i nära relationer med fokus på hur forskning, teori och lagstiftning kan omsättas i det praktiska arbetet.
Utbildningspaketet
Utbildningen erbjuds som ett paket i tre delar där både du som chef samt dina medarbetare ska delta. Det är obligatoriskt att din chef har gått dag 1 för att berörda medarbetare ska få ta del av denna utbildning.
För att få ut så mycket som möjligt av utbildningen ser vi gärna att det är personal från Vuxen och Barn & unga från samma kommun eller nämnd vid samma tillfälle.
Utbildningspaket har tre delar fördelat på fyra dagar:
- Del 1 är en utbildningsdag enbart för chefer inom socialtjänsten och skyddade boenden.
Stärkta rättigheter för vuxna och barn på skyddat boende – för chefer - Del 2 är två utbildningsdagar för socialsekreterare, arbetsledare och metodstödjare.
Stärkta rättigheter för vuxna och barn på skyddat boende – socialsekreterare, arbetsledare och metodstödjare - Del 3 är en utbildningsdag för alla som deltagit i del 1 och 2 samt personal på skyddat boende.
Del 3 är obligatoriskt för alla. Om du som chef anmäler dig till del 1 blir du automatiskt anmäld till utbildningsdagen, del 3. Du behöver alltså inte anmäla separat till den dagen.
Målet med utbildningen
Målet med utbildningen är att socialtjänsten och personal på skyddat boende ska ha rätt förutsättningar för att kunna erbjuda rätt stöd och hjälp till barn och vuxna som upplever, och är utsatta för våld.
Utbildningens innehåll
Utbildningen kommer fokusera på Lagen (2024:79) om barn i skyddat boende samt ändringar i socialtjänstlagen gällande placeringar i skyddat boende. Den kommer också att handla om hur verksamheter kan ta sig an de nya förutsättningarna och på bästa sätt arbeta enligt dem.
Utbildningen kommer ta upp:
- Lagstiftningen
- Våldsutsatthet
- Intern samverkan mellan de som placerar vuxna och de som placerar barn
- Vikten av att ha en bra och tydlig samverkan med personal på skyddat boende
Målgrupp
Del 3 i utbildningspaketet riktar sig till personal från skyddade boenden.
Chefer, socialsekreterare, arbetsledare och metodstödjare som gått del 1 eller 2 av utbildningspaketet är per automatik även anmälda till detta tillfälle och behöver alltså inte fylla i anmälningsformuläret.
Utbildningen kommer att varva föreläsningar, filmvisning och fallbeskrivningar med gruppdiskussioner och ge möjlighet till reflektion och dialog med andra kursdeltagare.
Uppföljning av del 1 och 2. Utöver tidigare deltagare närvarar även personal från skyddat boende.
- Uppföljning, reflektioner, frågor från föregående utbildningstillfällen.
- Hur blev det i praktiken? Erfarenhetsutbyte mellan deltagarna.
- Framgångsfaktorer och utmaningar i arbetet.
- Fördjupning avseende barns och vuxnas rättigheter och behov vid placering på skyddat boende.
- Socialnämndens ansvar efter placering på skyddat boende - vad händer sen?
Praktisk information
- Var:
- Scandic Crown, Polhemsplatsen 3, 411 11 Göteborg
- Kostnad:
- Utbildningen är kostnadsfri för personal från skyddade boenden.
- Sista anmälningsdag:
- 18 jan 2026
Anmäl dig
Det är viktigt att du fyller i en giltig mejladress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan.
Om du ska anmäla flera personer behöver du gå in på sidan manuellt efter varje anmälan. Uppdatera inte sidan och tryck inte på tillbaka-knappen. Då finns risk att du anmäler dig själv flera gånger.
Så hanterar vi dina personuppgifter
Övriga upplysningar om till exempel specialkost, allergi eller hjälpmedel, skickar du separat via e-post till kontaktpersonen för arrangemanget.