Se djuphavskoraller och konstgjorda rev med forskningsfartyg - båttur 2

Korallrev vid Väderöarna. Foto: Göteborgs universitet
Vi erbjuder en kostnadsfri båttur med forskningsfartyget R/V Nereus. Vi besöker korallrev i Väderöfjorden, med guidning av forskare.
Vi besöker ett rev med levande ögonkoraller med fjärrstyrd undervattenskamera (ROV). Vi tittar även på de konstgjorda rev som ska hjälpa korallen att återetablera sig på fler platser i Koster-Väderöfjorden. Forskare från Göteborgs universitet guidar och berättar om korallerna och restaureringen.
I projekt LIFE Lophelia har vi utvecklat en metod för att restaurera djuphavskoraller. Vi restaurerar korallområden i Kosterhavets nationalpark och i Väderöarnas naturreservat. Projektet är ett samarbete mellan Göteborgs universitet och Länsstyrelsen i Västra Götalands län och finansieras av EU:s LIFE fond och Havs- och vattenmyndigheten.
Läs mer om projektet på www.lifelophelia.se Länk till annan webbplats.
Målgrupp
Allmänheten - alla som är intresserade av havet och koraller.
Praktisk information
Anmälan senast måndag den 20 oktober. Båtturen är avgiftsfri men anmälan är bindande då det finns ett begränsat antal platser. Tag med varma kläder och egen fika.
Båtturen kan komma att ställas in på grund av vädret, detta meddelas via mejl senast 22 oktober.
- Var:
- Grebbestad hamn, Ångbåtskajen 1, 457 72 Grebbestad
- Kostnad:
- Kostnadsfritt
- Sista anmälningsdag:
- 20 okt 2025
Anmäl dig
Det är viktigt att du fyller i en giltig mejladress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan.
Om du ska anmäla flera personer behöver du gå in på sidan manuellt efter varje anmälan. Uppdatera inte sidan och tryck inte på tillbaka-knappen. Då finns risk att du anmäler dig själv flera gånger.
