Guidade turer på residenset och börshuset

Residenset (foto: Mathias Lövstrand, Länsstyrelsen) och Börsen (foto: Bert Leandersson, Higab)
Göteborgs Stad och Länsstyrelsen bjuder in till guidade visningar av residenset och börshuset, två byggnader med stor betydelse för stadens och regionens historia. Visningarna är en del av årets program för Göteborgs Kulturkalas.
Residenset i Göteborg, beläget vid Stenpiren, stod klart år 1650 och är det ursprungliga Göteborgs äldsta kvarvarande bostadshus. Sedan dess har det varit en skådeplats för historiska händelser som har format staden, länet och landet. Rummen som du få se under guidningen är tidsdokument från 1600-talet fram till nutid. Vi gör nedslag i historien och berättar om byggnaden och de människor som har bott här. Gothenburg Combo underhåller med musik.
Visningen på residenset tar cirka 45 minuter. Max antal per guidning är 20 personer.
Börsen är Göteborgs Stads demokratiska centrum med sin politiska historia och sitt pampiga representationshus på Gustaf Adolfs torg. Byggnaden invigdes 1849 och var då ett av Sveriges dyraste byggprojekt. Under en guidad tur får uppleva insidan av Börsen och ta del av historiska berättelser och körmusik.
Målgrupp
Allmänheten.
Anmälan och tider
Fullbokat.
- Var:
- Residenset i Göteborg, Södra Hamngatan 1, Göteborg samt Börsen, Östra Hamngatan 21, Göteborg (Gustav Adolfs torg)
- Kostnad:
- Gratis
- Sista anmälningsdag:
- 29 aug 2025
Kontakt
Mikael Appelqvist
E-post till Mikael Appelqvist