Risk för skogsbrand i Västra Götalands länLäs mer på SMHI:s webbplats om aktuellt meddelande.

04- 23 jun 2023 klocka 08.00 - 20.00

Jubileumsutställning i Göteborg 2023

Jubileum 50 år på tronen

Den 4 juni – 23 juni är alla välkomna att ta del av en jubileumsutställning som kommer att finnas på Gustav Adolfs torg i Göteborg.

Den 4 juni kommer Kungaparet till Göteborg. Alla länsbor inbjuds att delta i firandet av H.M. Konungens 50-årsjubileum på tronen.

Landshövdingen står som värd för besöket 4 juni som bland annat består av ett publikt firande på Gustav Adolfs torg, kortege med häst och vagn längs Avenyn samt en jubileumsutställning.

Välkomna till utställningen Kungen 50 år på tronen. Till denna utställning har Länsstyrelsen Västra Götaland samlat in bilder och berättelser från några av alla de möten som Kungen har haft i länet under 50 år på tronen. Det finns kartor som visar på var i länet mötena har ägt rum och QR-koder som översätter texterna till engelska.

Utställningen står på Gustaf Adolfs torg till och med 23 juni. De bilder och berättelser som skildras i utställningen är från både hovet och Västra Götaland. Här finns en unik möjlighet att ta del av Kungens 50 år på tronen. De möten som skildras i Västra Götaland är från Lerum 1975, Alingsås 1994, Tanum 1999, Mark 1980, Mariestad 1983, Uddevalla 1984 och Göteborg 2002.

Ta del av utställningen på engelska Länk till annan webbplats.

Om jubileumsåret

2023 är ett jubileumsår för Sverige. H.M. Konungen Carl XVI Gustaf firar 50 år på tronen och dessutom är det 500 år sedan som Gustaf Vasa valdes till Sveriges konung. Med anledning av jubileumsåret besöker Kungen och Drottningen samtliga 21 län i Sverige.

Mer information om om H.M. Konungens länsresor under 2023:

Jubileumsåret 2023 Länk till annan webbplats.

Var:
Gustav Adolfs torg i Göteborg
Kostnad:
Kostnadsfritt
Sista anmälningsdag:
Ingen anmälan krävs

Kontakt