Publiceringsdatum:
Senast uppdaterad:
Beslut om licensjakt efter lodjur 2026

Foto: Kerstin Alvinge
Länsstyrelsen i Västmanland har idag beslutat om licensjakt efter lodjur under 2026. Jakten, som inleds den 1 mars, får bedrivas i hela länet och totalt får fyra lodjur fällas.
Efter senaste inventeringen, 2024/2025 uppskattades lodjurspopulationen i länet till ca 30–35 individer, vilket är väl över länets mininivå på 17 individer. Länets population har dock haft en vikande trend de senaste åren. Beslutet om licensjakt är förenat med en så kallad honkvot, det innebär att max två vuxna honor får fällas. Detta eftersom vuxna honor har större påverkan på tillväxttakten.
För andra året i rad, har det dokumenterats en familjegrupp mindre än föregående år. Lodjurspopulationen kan variera naturligt mellan år, speciellt i län med lägre tätheter som i Västmanland. Ett uttag om fyra individer, möjliggör förvaltningen mot en stabil population samtidigt som vi tar hänsyn till den trend som dokumenterats i inventering.
Beslutet har föregåtts av samverkan med övriga län som avser bedriva licensjakt efter lodjur 2026 och länsstyrelsen bedömer att jaktuttaget inte äventyrar lodjursstammens gynnsamma bevarandestatus.
Licensjakt är ett av verktygen i förvaltningen av de stora rovdjuren och jakten genomförs i begränsad omfattning och under strängt kontrollerade former.
Nedan beslut är redigerat 20260119 och har nu 19 februari som senaste datum för överklagande.