Publiceringsdatum:

Senast uppdaterad:

Ett område med skogsmyrmosaik märkt av bränder blir nytt naturreservat i länet

En sjö skymtar mellan trädstammarna i en grönskande skog.

Vy över Nyflotjärnen.

Den 18 september 2024 fattade landshövdingen Carin Jämtin beslut om att inrätta naturreservatet Skogar vid Nyflon i Sollefteå kommun.

Syftet med det nya reservatet är att bevara biologisk mångfald och värdefulla naturmiljöer. Mer specifikt så rör det sig om en brandpräglad skogsmyrmosaik, säger Kristin Lindström, reservatsbildare vid Länsstyrelsen Västernorrland.

Gamla tallar, hänglavsdraperade granar och ovanliga vedsvampar

Myrkomplexet Nyflon med omgivande skog är belägen intill länsgränsen till Jämtland i västra delen av länet, ett stenkast från de botaniskt välkända reservaten Gideåbergsmyrarna och Prästflon. Skogarna vid Nyflon har tydliga spår av äldre tiders bränder, men det är nu länge sedan det brann. Stora delar av reservatet har även påverkats av äldre tiders skogsbruk av grövre tallar. Skogen i området är därför mer granrik än förr, men på torrare backar på framför allt myrholmar, dominerar fortfarande äldre tall. Här påträffas bland annat tallticka, reliktbock och kolflarnlav.

På granlågor (döda liggande granar) i framför allt fuktigare partier påträffas vedsvamparter som gräddporing, rosenticka, ullticka, doftskinn och granticka, arter typiska för äldre barrskogar. På gammal gran går det att hitta gammelgransskål och på avbrutna granstubbar påträffas ibland harticka. Delar av området är också rikt på hänglavar som garnlav och violettgrå tagellav.

Vidsträckta myrar och ett rikt fågelliv

Området har ett rikt fågelliv med gott om tjäder och orre och här finns också dalripa. Karaktärsart för området är tretåig hackspett vars lättigenkännliga ringformade hackspår syns spritt på äldre granar.

Myrarna är botaniskt intressanta med blodnycklar, fläcknycklar, brudsporrar, tagelstarr, myrbräcka och tvåblad. Våtmarkerna har tidigare brukats för slåtter och spår från våtslåttern finns i form av gamla hölador och hässjerester. I myrkomplexet går det också att stöta på typiska fågelarter som trana, storspov, gulärla och trädpiplärka.

För att gynna naturvärden knutna till brandpräglad skog, kan naturvårdsbränningar komma att genomföras i området i framtiden, säger reservatsbildare Kristin Lindström.

Mer information om länets numera 230 reservat finns under fliken Besöksmål på vår webbplats samt i Naturvårdsverkets kartverktyg Skyddad natur.

Besöksmål

Skyddad natur, Naturvårdsverket Länk till annan webbplats.

Kontakt

Kristin Lindström

Naturvårdshandläggare

Dela sidan:

Landshövding

Carin Jämtin

Besöksadress

Nybrogatan 15 och Pumpbacksgatan 19

Postadress

871 86 Härnösand

Följ oss