Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Vigselförrättare i Västerbottens län

Här kan du se länets vigselförrättare per kommun.

Du beställer oftast tid för vigsel direkt hos vigselförrättaren. I vissa kommuner kan du boka tid hos kommunen.

Susanne Brändström, Vitvattnet 9, 916 91Bjurholm

Ann Gerd Musall, Avaträsk 545, 917 91 Dorotea
Nicke Grahn, Storgatan 5 A, 917 31 Dorotea
Greger Lindkvist, Timotejvägen 18, 917 32 Dorotea
Lilian Tegnander, Mårdsjö 116, 917 99 Dorotea

Roger Erlandsson, Guldvägen 18, 921 37 Lycksele
Marika Lindgren, Bärstigen 57, 921 42 Lycksele
Monica Andersson-Sällström, Ängsvägen 7, 921 34 Lycksele
Kai Pärnänen, Movägen 5, 921 35 Lycksele
Lennart Melin, Borgareg. 6A, 921 92 Lycksele
Gun Renhman, Storgatan 74, 916 95 Örträsk
Elisabeth Björnsdotter-Rahm, Forsmyrvägen 23, 921 42 Lycksele
Louise Söderlund, Bångvägen 42, lgh 1101, 921 32 Lycksele

Charlotte Hultdin, Bolagsgatan 8, 939 31 Malå
Eva Oskarsson, Backgatan 16, 930 70 Malå
Ingela Westerlund Svahn, Hantverksgatan 19, 939 31 Malå

Kerstin Sjöström, Kommunkontoret, 914 81 Nordmaling
Ulla-Maj Andersson, Orrvägen 12, 914 31 Nordmaling
Kerstin Hörnqvist, Odengatan 13D, 914 31 Nordmaling
Liselotte Olsson, Åkervägen 3, 914 92 Lögdeå
Madelaine Jakobsson, Mullsjö 54, 914 92 Nordmaling
Maria Lundqvist Brömster, Lillhällviken 223, 914 96 Håknäs
Kjell Persson, Öre 33, 914 96 Håknäs

Angelika Sejdner, Norsjövallen 3, 935 92 Norsjö
Gudrun Gustafsson, Eriksgatan 5, 930 61 Bastuträsk
Isak From, Metarvägen 11, 935 31 Norsjö
Håkan Jansson, Östra Högkulla 7, 935 93 Norsjö
Mimmi Larsson Sühl, Bjursele 95, 935 91 Norsjö
Ida Lundström, Lomtjärnsvägen 11 D, 935 31 Norsjö
Martin Landin, Åsvägen 22, 935 92 Norsjö

Åsa Andersson, Tallstigen 54, 915 32 Robertsfors
Ingrid Sundbom, Västra Kålaboda 310, 915 95 Ånäset
Patrik Nilsson, Jenningsgatan 32, 915 31 Robertsfors
Elisabeth Åström, Yttre Åkulla 47, 915 98 Bygdeå
Olov Nilsson, Djäkneboda 89, 915 97 Bygdeå
Karin Ahnqvist, Djäkneboda 89, 915 97 Bygdeå
Helena Lindahl, Gumbodahamn 48, 915 94 Ånäset

Lorentz Andersson, Styrmansgatan 32, 930 30 Ursviken
Eva Enqvist, Selet 229, 930 10 Lövånger
Jan Anders Melander, Odalgatan 9, 931 37 Skellefteå
Bert Öhlund, Hörnellgatan 6, 931 30 Skellefteå
Ann-Christine Westerlund, S Ersmark 460, 934 41 Ersmark
Kjell Hanseklint, Gammelvägen 16, 931 98 Skellefteå
Carin Lundberg, Edénsgatan 11, 931 44 Skellefteå
Tomas Marklund, Rosgatan 23, 931 39 Skellefteå
Robert Lindberg, Norra Strandgatan 5, 937 31 Burträsk
Agneta Hansson, Ekgatan 3, 931 63 Skellefteå
Kenneth Carnabeck, Barnhemsgatan 8, 934 31 Kåge
Monica Widman Lundmark, Fabriksgatan 1, 934 52 Byske

Osvald Jonsson, Box 3, 920 75 Ammarnäs
Mikael Vinka, Box 14, 920 75 Ammarnäs

Stig Strand, Kvarnstensvägen 1, 920 66 Hemavan
Grete Hellquist, Solbackagatan 25, 941 36 Piteå
Tomas Mörtsell, Kaskeluokt 516, 923 98 Storuman
Sofi Marberg, Tallvägen 6, 920 64 Tärnaby

Nils-Gustaf Rasmusson, V Kyrkogatan 3, 903 29 Umeå
Marie-Louise Rönnmark, Silvervägen 56, 907 50 Umeå
Carin Conradsson, Oskarsgatan 4 B, 905 31 Hörnefors
Eva Westman Modig, Hemvägen 12, 903 36 Umeå
Sigbrit Normark, Ö Brinkvägen 45, 903 21 Umeå
Thorbjörn Lindberg, Tunadalsgatan 17, 915 31 Robertsfors
Johnny Karlsson, Selet 131, 930 10 Lövånger
Jan Axel Bränholm, Stugvägen 2, 903 55 Umeå
Åsa Bergheim, Lingonvägen 16, 903 39 Umeå
Edward Riedl, Norra Obbolavägen 255, 904 22 Umeå
Karin Larsson-Tängdén, Olof Palmes gata 45, 903 23 Umeå
Mikael Bergström, Mjölkvägen 56, 906 28 Umeå
Margareta Rönngren, Taffelstråket 45, 903 53 Umeå
Birgitta Wallin, Axtorpsvägen 50, 903 39 Umeå
Tommy Strand, Berghemsvägen 11 G, 903 39 Umeå
Thomas Hartman, Box 7093, 907 03 Umeå
Per Edvin Thomasson, Kassjö 445, 903 95 Umeå
Magdalena Andersson, Storgatan 56, 903 30 Umeå
Helen Bygdemark, Brännlandsvägen 43, 905 92 Umeå
Björn Kjellsson, Västra Kyrkogatan 8 E, 903 29 Umeå
Gabriel Farrysson, Västra Sundsviken 81, 905 71 Hörnefors
Sara Sandström Nilsson, Svampvägen 16, 903 39 Umeå
Tapio Alakörkkö, Skolgatan 121 A, 903 32 Umeå
Jimmie Husing, Skolgatan 15 B, 903 21 Umeå
Gerd-Marie Alenius, Mariehemsvägen 1 D, 906 54 Umeå                

Karl-Gustav Abramsson, Fäbovägen 3, 912 34 Vilhelmina
Ingrid Karlsson, Lövliden 14, 912 92 Vilhelmina
Tarja Eliasson, Baksjöstigen 7, 912 31 Vilhelmina
Ewa Hed, Box 2116, 912 98 Klimpfjäll
Max Fredriksson, Volgsjövägen 12, 912 91 Vilhelmina
Linda Norman, Strandvägen 20 B, 912 34 Vilhelmina
Anita Johansson, Sandvik 10, 912 99 Vilhelmina

Britt-Louise Eriksson, Sundö 91, 922 93 Vindeln
Rune Johansson, Sunnansjönäs 50, 922 92 Vindeln
Christer Lundgren, Storvägen 153, 922 94 Tvärålund

Victoria Kreuger, Hjåggsjö 23, 911 93 Vännäs
Johan Söderling, Strand 50, 911 93 Vännäs
Sonja Eriksson, Åkervägen 19, 911 33 Vännäs
Monica Wahlström, Dansbanegatan 10, 911 33 Vännäs
Karolina Johansson, Kyrkogatan 25, 911 32 Vännäs
Karin Eriksson, Strandgatan 58, 911 36 Vännäsby
Fredrik Jakobsson, Hällfors 54, 911 91 Vännäs
Ulrika Svedmark, Umevägen 15, 911 32 Vännäs
Emma Lindqvist, Umevägen 29, 911 32 Vännäs

Ingen vigselförrättare utsedd

Kontakt