Aktuella vädervarningar i Västerbottens länJust nu är det flera vädervarningar i länet. Läs mer om dem på SMHI:s webbplats.

Publiceringsdatum:

Senast uppdaterad:

SCA Logistics AB har fått tillstånd till utökad lagring av icke-farligt avfall, Umeå kommun

SCA Logistics AB har fått tillstånd till utökad lagring av icke-farligt avfall inom fastigheterna Holmsund 2:54, 2:65 och 2:66, Umeå kommun. Det är möjligt att överklaga ärendet.

Miljöprövningsdelegationen vid Länsstyrelsen har den 25 mars 2026 fattat beslut enligt miljöbalken i följande ärende:

SCA Logistics AB har fått tillstånd till utökad lagring av icke-farligt avfall inom fastigheterna Holmsund 2:54, 2:65 och 2:66, Umeå kommun.

För tillståndet gäller vissa villkor.

Beslutet finns tillgängligt på Stadsledningskontoret i Umeå kommun och hos Länsstyrelsen. Beslutet kan överklagas till Mark- och miljödomstolen. Överklagan lämnas till Miljöprövningsdelegationen vid Länsstyrelsen.

Lämna in överklagan

Sista datum för överklagan är den 29 april 2026.

Du kan lämna in överklagan på dessa sätt.

Ange diarienummer 4095-2025.

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Helene Hellmark Knutsson

Besöksadress

Storgatan 71 B

Postadress

901 86 Umeå

Följ oss