Publiceringsdatum:

Senast uppdaterad:

Stärkt lönsamhet, konkurrenskraft och ökad livsmedelsproduktion i norra Sverige

Regeringen har utsett en särskild utredare som ska analysera förutsättningarna för och lämna förslag på åtgärder för att stärka lönsamheten, konkurrenskraften och robustheten i livsmedelsproduktionen i norra Sverige.

Vi ser mycket positivt på initiativet. I norra Sverige finns förutsättningarna, innovationskraften och entreprenörskapet. Det finns stor potential att öka både produktionen och förädlingen av livsmedel i vår del av landet, säger Helene Hellmark Knutsson, landshövding i Västerbotten.

Regeringen skrivet i kommittédirektivet att syftet med utredningen är att bättre tillvarata produktionsresurserna och förbättra förutsättningarna för ökad livsmedelsproduktion i norra Sverige. Förslagen ska utgöra ett underlag för regeringen i arbetet med att öka den svenska livsmedelsproduktionen och säkerställa en robust livsmedelsproduktion i hela landet.

För att lyckas behövs kunskap, fortsatta investeringar, och fördjupad samverkan. Vi har också mycket att lära av Finland som kommit långt i synen på hela Finland som en resurs för odling och förädling, säger Helene Hellmark Knutsson, landshövding i Västerbotten.

Fokus i uppdraget är de fyra nordligaste länen. Utredaren ska göra jämförelser med Finland och Norge. Rennäringen ingår också i uppdraget.

Landshövdingarna i de fyra nordligaste länen kontaktade våren 2025 Jordbruksverket och Landsbygdsdepartementet för att lyfta det akuta behovet av satsningar på jordbruket i norr.

En ökad livsmedelsproduktion i norr är en förutsättning för vår livsmedelsberedskap och för ett robust Västerbotten. I norr finns en stor potential som inte tas till vara. Vi producerade mer mat förut, vi kan producera mer igen, säger Helene Hellmark Knutsson.

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Helene Hellmark Knutsson

Besöksadress

Storgatan 71 B

Postadress

901 86 Umeå

Följ oss