Publiceringsdatum:

Senast uppdaterad:

Läget i Bottniska viken vecka 31: enstaka rapport om algblomning

Utsikt från hög höjd över hav med två större skogsbeklädda öar i horisonten.

Under veckan som varit har det endast kommit in en rapport om algblomning. Denna observation kom från Gräsö i Östhammar kommun.

Informationscentralen för Bottniska viken (ICBV), 30 juli 2026

Informationscentralen har fått in rapporter om algblomningar från:

  • Mårtensboda på Gräsö, tillhörande Östhammar kommun

Algblomningen beskrevs som grumlig med gröna ytansamlingar. Informations­centralen rekommenderar att man undviker kontakt med vattnet i områden där algblomning observeras och rapportera in till oss när man misstänker algblomning.

Gällande den orangefärgade eller brungula grumling, utanför kusten mellan Umeå och Luleå som rapporterades in från förra veckan, har nu alla prov kunnat bekräfta att det rörde sig om svampsporer. På de allra flesta håll har grumlingen i vattnet från dessa sporer redan drivit i väg utåt och lösts upp, men de kan ligga kvar en tid i strandkanterna. Detta är ingen algblomning och det går bra att bada där svampsporerna finns.

Håll barn och husdjur borta från algerna

Informationscentralen råder allmänheten att undvika bad på platser med algblomning. Det är särskilt viktigt att inte låta barn bada då de kan få i sig algerna genom kallsupar och bli allvarligt sjuka. Husdjur bör också hållas borta från algblomningarna, då de kan få i sig större mängder alger genom att dricka vattnet eller slicka päls och tassar sedan de gått i vattnet.

Råd vid algblomning

Prognos inför helgen

Det finns för närvarande fortfarande en större ytansamling av cyanobakterier (algblomning) ute till havs mellan Gävle och Hudiksvall. Denna ansamling väntas driva nordvart och det finns viss risk att något av detta kan komma in emot kusten. För mer information följ SMHI´s övervakning via satellitbilder för att se algblomning ute till havs.

Algsituationen, SMHI Länk till annan webbplats.

Rapportera om du ser algblomningar eller något annat ovanligt

Rapportera algblomningar vid kusten till Informationscentralen. Kontakta respektive kommun om det gäller algblomning i sjöar och inlandsvatten.

Andra ovanliga observationer vid kusten kan också rapporteras till Informationscentralen.

Rapportera in händelse eller observation till Informationscentralen för Bottniska viken (ICBV) Öppnas i nytt fönster.

Aktuella händelser publiceras på vår hemsida två gånger per vecka.

Döda djur vid kusten ska i första hand rapporteras till Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA) respektive Naturhistoriska riksmuseet (NRM).

Rapportera döda djur vid kusten Öppnas i nytt fönster.

Kontakt

Informationscentralen för Bottniska viken

Dela sidan:

Landshövding

Helene Hellmark Knutsson

Besöksadress

Storgatan 71 B

Postadress

901 86 Umeå

Följ oss