Publiceringsdatum:

Senast uppdaterad:

Käppar på fjällederna tas ner

Skoterpulka fylld med ledkäppar.

Länsstyrelsens naturbevakare har börjat ta ner käpparna längs de statliga skid- och skoterlederna i Västerbottensfjällen. Det görs tidigare än vanligt på grund av snöläget.

Generellt är det redan mycket barmark och svårt att ansluta till lederna från flera dalgångar. Bäckar är på väg att gå upp, barmarken ökar och det töar fort, även om det fortfarande kan vara bra med snö på vissa håll i högre terräng.

Lederna är fortfarande öppna, men du behöver göra en egen bedömning av läget innan du ger dig ut.

  • Hör dig för om de lokala förutsättningarna och ta det säkra före det osäkra.
  • Följ reglerna för terrängkörning. Enligt terrängkörningslagen är det förbjudet att köra motorfordon på barmark i terräng.
  • Inför skidturen, håll koll på väderprognoser och siktförhålladen. På vissa sträckor finns fortsatt mycket snö och kryss kan vara överdrevade där extrakäppar nu plockas in.

Fjällederna säkras med käppar

Käpparna sätts upp inför varje vintersäsong. De kompletterar kryssmarkeringar som kan snöa över och markerar där lederna går över sjöar och vattendrag.

Håll koll på tillfälliga förbud att köra skoter

Regler och tillfälliga förbud att köra skoter

Skoterwebben - Länsstyrelsens karttjänst som visar aktuella tillfälliga förbud Länk till annan webbplats.

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Helene Hellmark Knutsson

Besöksadress

Storgatan 71 B

Postadress

901 86 Umeå

Följ oss