27 aug 2025 klocka 13.00 - 16.30

Utbildning i skydd mot skol­attacker, tillfälle 2

Tillsammans med Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) och Agera Värmland bjuder Länsstyrelsen Värmland in till en kostnadsfri utbildning för att stärka skyddet mot skolattacker.

Första delen av utbildningen syftar till att öka säkerheten och skyddet i skolans miljö och genomförs av MSB. Utbildningen utgår från den nationella strategin mot våldsbejakande extremism och terrorism – förebygga, förhindra, skydda och hantera Länk till annan webbplats.. Andra delen av utbildningen ger dig kunskap om våldsbejakande extremism och trender i Värmland samt hur vi kan arbeta förebyggande i skolan.

Din anmälan är bindande men kan överlåtas till någon annan. Länsstyrelsen bjuder på fika.

Målgrupp

Skolledare och huvudmän för skola, Säkerhets- och brottsförebyggande samordnare samt ledare och personal inom elevhälsa.

Innehåll

Utbildningen innehåller bland annat:

  • Risk- och hotbild.
  • Risk- och skyddsfaktorer: person.
  • Utgångspunkt i säkerhetsarbetet- fly, sök skydd och larma.
  • Attentatsmetoder och skyddstaktik.
  • Skyddsprinciper och skydd i skolan.
  • Verksamma skyddsåtgärder.
  • Säkerhetskultur och uppmärksamhet.
  • Öva med personal och elever.
  • Trender inom våldsbejakande extremism i Värmland
  • Förebyggande arbete
Var:
Scandic Winn, Norra Strandgatan 9–11, Karlstad
Kostnad:
Kostnadsfritt
Sista anmälningsdag:
21 aug 2025

Anmäl dig

Det är viktigt att du fyller i en giltig e-postadress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan.

Det finns 64 lediga platser kvar. Sista anmälningsdag är den 21 augusti klockan 23.59.






Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Georg Andrén

Besöksadress

Våxnäsgatan 5

Postadress

651 86 Karlstad

Organisationsnummer

202100-2395

Följ oss